VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

fotogalerie  historické  předávací porada  premiéra

před premiérou  slovo překladatele  William Shakespeare

 

 

 

 

 

foto Ladislav Formánek

 

William Shakespeare – ROMEO A JULIE

3. premiéra 94. sezóny
Premiéra – 17. a 18. ledna 2004 v Městském divadle
Derniéra – 24. května 2006

Nesmrtelný příběh velké lásky a nádherného mládí.

Drama veronských milenců a jejich znepřátelených rodů je asi nejznámějším a nejoblíbenějším příběhem v divadelní historii. Je stále znovu lákavé prožít s romantickými milenci balkónovou scénu, ranní loučení za zpěvu skřivana, či dramatickou scénu v hrobce... Tato hra nemůže nikdy zestárnout, protože má mladé protagonisty a věčné téma: Romeo a Julie, oba -náctiletí, se poprvé spatří, zahoří k sobě roztouženou láskou a hned jsou odhodláni uzavřít sňatek navzdory rodičům. Učiní tak a oba to záhy zaplatí životem, čímž ovšem zároveň naplní manželský slib věrnosti a lásky až za hrob. Přestože Romeo a Julie žánrově náleží k tragédiím, dnes už sotvakdo v divadle truchlí nad smrtí mladých milenců. Spíš se na ně díváme jako na šťastlivce, kteří zažili zázrak prudkého okouzlení, žár prvního milování a nedočkali se trpkých chvil rozčarování. Právě proto se jejich láska stala nesmrtelnou a zachycena duchaplným veršem geniálního básníka i ojedinělou v dramatice na celém světě.

Režie: Petr Novotný j. h.
Překlad: Jiří Josek
Textová úprava: Jana Uherová a Petr Novotný
Výprava: Lucie Loosová j. h.
Choreografie: Vlastimil Červ j. h.
Šerm: Pavel Konvalina j. h.
Dramaturgie: Jana Uherová j. h.

Hraji:
Lucie Štěpánková (Julie), Josef Pejchal (Romeo)
Martin Mejzlík (Escalus), Pavel Doucek (Mercuzio), Milan Němec (Paris), Jan Hyhlík (Montek), Alena Michtová (paní Monteková), Tomáš Kolomazník / Jan Maxián j. h. (Benvolio), Alexandr Postler (Capulet), Dagmar Novotná (paní Capuletová), Radek Žák (Tybalt), Romana Chvalová (chůva), Zdeněk Rumpík (Samson), Pavel Konvalina (Gregory), Václav Dušek (otec Lorenzo), Jindřich Kratochvíl (bratr Jan), Petra Janečková (královna Mab, Abraham, Petr a lékárník)
Jana Česáková, Petra Hofingerová, Kateřina Jirásková, Monika Němcová, Petr Červený, Pwetr Jirsa, Machal Lavrovič, Jakub Semerád, Pavel Konvalina, Jiří Vojíř, Kamil Honzák a David Zíta (veronští měšťané a sloužící)

» HISTORIE ROMEA A JULIE NA PRKNECH VČD V OBRAZECH

» William Shakespeare
» Jiří josek a jeho Tracyho tygr
» U kávy s režisérem Petrem Novotným 
» Režisér Petr Novotný se vrátil do Pardubic

 


Slovo překladatele Jiřího Joska


W. Shakespeare podle
Pabla Picassa (1964)
 

Romeo a Julie je vedle Hamleta snad nejslavnější a nejznámější divadelní hrou všech dob. Příběh dvou veronských milenců se už přes čtyři sta let hraje současně ve stovkách divadel po celém světě, byl mnohokrát zfilmován, stal se námětem baletů, oper, symfonických básní i muzikálu West Side Story.

Shakespeare ovšem příběh sám nevymyslel. Jako u řady jiných svých her (a jako mnozí jeho kolegové v té době) vycházel při psaní tohoto dramatu z adaptace starší, osvědčené látky. Mnoho motivů obsažených ve hře bylo známo již z antických zpracování, existuje i velice podobný italský příběh z konce 15. století. Poprvé ale tragický příběh Romea z rodu Monteků a Giulietty z rodu Capuletů z Verony jako novelu napsal v roce 1530 italský autor Luigi da Porto. Ve Španělsku se stejná látka vyskytuje v úpravě Lope de Vegy, existují také verze německé, francouzské a jiné......

  pokračování textu

Předmluva ke knižnímu vydání Romea a Julie, které vyšlo v nakladatelství Romeo


CHRONOLOGIE NASTUDOVÁNÍ INSCENACE ROMEO A JULIEklikněte pro další fotky
z předávačky

Pondělí 3. 11. 2003
Odpoledne přijeli do divadla režisér Petr Novotný s výtvarnicí Lucií Loosovou na předávací poradu k inscenaci Shakespearova Romea a Julie. Ve 14.00 se s nimi sešli vedoucí všech výrobních oddělení – Stáňa Kratochvílová z garberoby, Alena Michtová z rekvizit, Slávek Vagenknecht z vlásenek, Alois Lisý z dílen, Jan Vocásek z techniky a další. Byly představeny nádherné návrhy kostýmů a zajímavá scéna. Hned po premiéře Ondiny se tedy může začít v dílnách a krejčovně pracovat na Romeovi a Julii.

Středa 26. 11. 2003
Od 9.00 hodin se ve zkušebně divadla koná zahajovací zkouška (první čtené zkoušky) na inscenaci Romeo a Julie v režii Petra Novotného j. h.

Pondělí 5. 1. 2004
VČD nehraje, protože se od 7.00 hodin koná technická zkouška před premiérou tragedie Romeo a Julie. Od rána se poprvé staví scéna na jevišti a poté od 11.00 hodin pokračuje svícení inscenace, které trvá až do 20.00 hodin. Mezitím herci zkouší od 18.00 hodin choreografie s Vlastimilem Červem ve zkušebně a pak od 20.00 do 22.00 s režisérem ve scéně na jevišti.

Úterý 6. 1. 2004
Během dopoledne si musí v krejčovně vyzkoušet kostýmy celé obsazení Romea a Julie.

Úterý 13. 1. 2004
Dnes začíná „generálkový týden“ inscenace Romeo a Julie.

Středa 14. 1. 2004
V 15.30 se ve foyer koná tisková konference k premiérám inscenací Romeo a Julie a Vlci.

Pátek 16. 1. 2004
Od 10.00 hodin se na jevišti Městského divadla koná veřejná generálka před premiérou Shakespearovy tragedie Romeo a Julie v režii hostujícího Petra Novotného.

Sobota 17. 1. 2004
V 19.00 hodin začíná v Městském divadle první premiéra známé tragedie Williama Shakespeara Romeo a Julie. Režisér Petr Novotný j. h. do titulních rolí obsadil Lucii Štěpánkovou a „nováčka“ v souboru Josefa Pejchala. Před premiérou v 18.30 hodin se ve foyer koná vernisáž výstavy z tvorby Františka Hodonského.

Neděle 18. 1. 2004
Na 19.00 hodinu Vás Městské divadlo zve na druhou premiéru nesmrtelného příběhu velké lásky a nádherného mládí – Shakespearovu tragedii Romeo a Julie v režii Petra Novotného j. h.

Čtvrtek 27. 5. 2004
Na nádvoří pardubického zámku se celý den koná technická zkouška inscenace Romeo a Julie.

Pátek 28. 5. 2004
Dopoledne i odpoledne na pardubickém zámku do nového prostoru zkouší inscenace Romeo a Julie.

Sobota 29. 5. 2004
Na 19.00 hodinu jsme pozvali první diváky, kteří tuto inscenaci viděli v nastudování pro Zámeckou scénu pardubického zámku.

Radek Smetana Copyright © 2000-2020, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN