VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

fotogalerie   Volání sirén – další odkazy   Malá scéna ve dvoře


Blanka Bohdanová, foto archiv


Blanka Bohdanová jako Manon
s K. Urbánkem v roli rytíře des Grieux
v MANON LESCAUT, 1954
foto archiv VČD

Volání sirén s Blankou Bohdanovou už 7. prosince 2011

Diskusní pořad J. Uherové, který blíže představuje osobnosti, jež zanechaly nesmazatelnou stopu nejen ve Východočeském divadle, ale i v samotných Pardubicích.

Blanka Bohdanová se vrací do pardubického divadla

Návraty na místo činu nebo Zpátky na začátek, tak by se daly nazvat pořady Volání sirén, které se od minulé sezóny konají na Malé scéně ve dvoře. V říjnu jsme se potkali s Annou Ferencovou, Růženou Merunkovou a Jindřichem Bonaventurou, s herci, kteří zahajovali hereckou kariéru ve Východočeském divadle. Další velkou hereckou osobností, která herecky debutovala v našem divadle, je BLANKA BOHDANOVÁ. A nebyly to ledajaké začátky; podívejme se na výčet hlavních rolí, ve kterých zářila – Desdemona v Othellovi, Máša ve Třech sestrách, Manon Lescaut, Roxana v Cyranovi, Anna Karenina. Co víc si herečka může přát? Ve svém prvním angažmá se paní Bohdanová okamžitě stala miláčkem publika. Ještě i dnes si ji pamětníci vybavují, nejčastěji je pro ně spojena s rolí Manon. A zůstala jí dodnes, titul Manon Lescaut se od roku 1954 na repertoáru pardubického divadla už neobjevil.

Herečka rozměru Blanky Bohdanové obvykle nezůstává na oblasti (snad se nerouhám, když tak mluvím o Východočeském divadle), a proto byl pochopitelný její odchod do Prahy do Divadla E. F. Buriana na šest sezón a pak na dlouhou dobu do Národního divadla. První příležitosti před filmovou kamerou dostala Blanka Bohdanová až po svém příchodu do Prahy koncem 50. let. Jejím prvním filmem byl Občan Brych (1958), poté hrála v dramatech Romeo, Julie a tma (1959), Obžalovaný (1964), Dita Saxová (1967). Významnou roli dostala v televizním filmu Odcházeti s podzimem (1965), což byla adaptace povídky Fráni Šrámka oceněná na televizním festivalu v Monte Carlu. Zajímavou úlohu dostala také v později trezorovém filmu Čest a sláva (1968). Filmové role Blanky Bohdanové 50. a 60. let mají společný prvek v psychologické složitosti a emoční rozervanosti.
V roce 1969 Blanka Bohdanová absolvovala studijní pobyt ve Velké Británii, což byl jeden z důvodů výrazného omezení její filmařské činnosti v době normalizace, kdy se před kamerou objevila maximálně jednou za dva roky, navíc v nijak výrazných rolích, mimo jiné se mihla v seriálu Třicet případů majora Zemana. V průběhu doby se Blanka Bohdanová přehrála do rolí zralých až stárnoucích žen a v 80. letech přišly nové příležitosti, již ovšem zdaleka ne tak zásadní jako v letech šedesátých. Hrála v komediích Křtiny (1981), Když rozvod, tak rozvod (1982) nebo v seriálech My všichni školou povinní (1984) a Třetí patro (1985). Přestože tyto její role zatrpklých a psychicky mírně labilních žen na sebe nestrhávají sympatie diváka, ten věří jejímu civilnímu projevu a pro jednání jejích postav má pochopení. Výraznější roli hraběnky dostala ve filmu Poklad hraběte Chamaré (1984). Méně známá, neprávem však opomíjená je její role jedné ze tří sester v psychologické televizní hře Ryba ve čtyřech (1987). Na tuto její práci si já osobně velmi dobře pamatuji, později jsem tento titul režírovala ve Východočeském divadle a musím říct, že jsem při tom na její herectví myslela a záměrně se nesnažila ho kopírovat.

S paní Blankou Bohdanovou si budu povídat nejen o její herecké dráze, ale i výtvarném umění, kterému se léta věnuje. A neopomeneme ani literární tvorbu; paní Bohdanová vydala knihu Josífek z otcovy literární pozůstalosti a dvě knihy vzpomínek a rekapitulací jak osobního, tak společenského poznání od předválečného období až do současnosti – Život jako v pavučince a Život jako takový.

Myslím, že nás ve středu 7. prosince 2012 čeká vskutku zajímavý večer!

Jana Uherová, Divadelní zpravodaj 12/2011


Další odkazy:

 

Sirény tentokrát přivábí Milana Němce

Volání sirén s Jitkou Smutnou
Červnové Volání sirén s Ladislavem Frejem
Dubnové Volání sirén aneb Paradoxy Jana Přeučila

Hostem lednového Volání sirén bude herec Petr Kostka – leden 2012
Volání sirén (B. Bohdanová) – prosinec 2011

Volání sirén (A. Ferencová, R. Merunková, J. Bonaventura) – říjen 2011

Byla to nádherná doba, říká Anna Ferencová

Volání sirén (L. Švormová a J. Bonaventura) – květen 2011

S Libuší Švormovou o divadle a osudových Pardubicích

Diskusní pořad Jany Uherové nazvaný VOLÁNÍ SIRÉN blíže představuje osobnosti, jež zanechaly nesmazatelnou stopu nejen ve Východočeském divadle, ale i v samotných Pardubicích. Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN