VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

výsledky GRAND Festivalu smíchu  GRAND Festival smíchu není jenom soutěžní program!

Další informace o festivalu Kuličkiáda smíchu Už víme, jak vysoký je Genius na divadle

Festivalové ohlédnutí ve fotografiích Michala Klímy  PROGRAM FESTIVALU

GRAND Festival smíchu není jenom soutěžní program!

Už dvanáct let připravuji festivalovou nabídku soutěžních a nesoutěžních inscenací tak, aby byla vyrovnaná, aby se komedie doplňovaly a poskytovaly zážitky všem věkovým i zájmovým skupinám diváků.  Žánr komedie je velmi široký, a proto by i náš festivalový repertoár měl být co nejbohatší a nejpestřejší. Věřím, že i letos můžeme doprovodnými komediemi uspokojit všechny návštěvníky a nabídnout jim skvělou zábavu jako jistou alternativu k hlavnímu programu. Že jste si ještě nevybrali? A hledali jste pečlivě? Jestli váháte, pokusím se vám trochu pomoci zorientovat se, protože vybrat si z toho množství asi není lehké…


Vítězné představení

Central Park West

Těsně před festivalovým týdnem můžete v rámci Prologu festivalu vidět Vítězné představení. Je to improvizovaná performance jednoho herce, divadlo přítomného okamžiku nabité kontroverzním humorem balancujícím na hraně zákona. Pokud vás zaujalo nějaké improvizované představení s Jaroslavem Duškem, tak Maryško by se vám opravdu mohl líbit. Je to podobný postoj k humoru, slovu a situaci, stejná dávka komiky, ale možná ještě syrovější. Bez předsudků.

Central Park West – to jsou mladí pražští herci, kteří pod vedením režiséra Vokouna vytvořili brilantní představení skvělého amerického spisovatele, režiséra a herce Woody Allena. Je to komedie o krizi v manželství, zklamání, depresích, zradě a nevěře, ale nahlížena s nekompromisním, až groteskním humorem. To, co mnoho z nás žije každý den, můžeme teď vidět jako osvěžující vtipnou komedii.

Divadlo malých forem nabízí Divadlo tří. Tří kamarádů, tří herců. Dělají humor na hraně, drsný a drzý, s nadsázkou. Myslela jsem si, že PRadek Smetanaklá hřídel u sifonu je jenom pro mladé diváky, ti totiž snesou humor mnohem otevřenější a krutější. Ale z omylu mě vyvedl můj kolega, čilý duchem, přesto v důchodovém věku, který to představení viděl a říkal: „Už dlouho jsme se s ženou tak dobře nezasmáli.“

Do Houslí, to jsou velmi mladí herci, přesto nesmírně zkušení komedianti. Letos se zúčastní festivalu již potřetí a pokaždé odcházeli s velkým úspěchem. Přes své mládí dělají divadlo velmi tradiční, píšou skvělé konverzační komedie, které zaujmou všechny věkové kategorie. Když se zhasne je komedie o vztazích a rozvráceném manželství, ale autoři mají ambici rozesmát vás každou vteřinu a dost se jim to daří. Toto představení zaznamenává opakovaně velký úspěch a já věřím, že i naši diváci budou spokojení.

Sdružení mladých pražských herců říkajících si Geisslers Hofcomoedianten je spojení úžasných komediantů a kvalitních herců. Že jejich jména neznáte? Myslím, že o nich ještě hodně uslyšíme. Loni slavili velký úspěch komedií Lakomec podle Molièra. Hodinová inscenace s písněmi vysloveně lahodila divákům, a i když jsme letos chtěli přivézt jiné představení, z technických důvodů jsme museli plány změnit a soubor bude opět hrát Lakomce. Takže kdo ho minule neviděl, má druhou šanci. A nejen to.


Pražské legendy

Když jsem v červnu viděla na divadelním festivalu v Hradci Králové jejich Pražské legendy, hned jsem věděla, že je pozvu i do Pardubic. Neuvěřitelná hravost si podává ruku s přesností a detailním vypracováním situací. Nečekejte však žádné legendy, naopak uvidíte roztomilé procházky starou Prahou, humor laskavý a překvapující. V Hradci jsme se tehdy bavili všichni, pouze mě překvapilo množství dětí, které tomu asi po svém taky rozuměly. Takže vezměte manžela, děti i babičku a přijďte se pobavit.

Cvidoule di Campo je dálkou vonící název představení, ale překvapivě je to velmi český kabaret z pražské Kampy. Výborní herci a hudebníci vám připraví zábavu postavenou především na slově, slovních hříčkách, písních. Jestliže má naše seniorské publikum rádo humor Jiřího Suchého, nemělo by si nechat ujít tento pořad. Ano, umělci jsou velmi mladí, ale učili se od mistra a možná se sami stanou mistry. Kabaret je jedním ze základních kamenů českého divadla a myslím, že i dnes zaujme všechny věkové skupiny.

Milujete detektivky? Na jevišti je vidíme málokdy a je to velká škoda. A zvlášť, když je to detektivka komediální. Ochotnický soubor ze Sezemic je letos jediným amatérským souborem, ale ne nezkušeným. Má za sebou skvělý text a obrovskou chuť bavit, jsem si jistá, že jejich Paní Piperová zasahuje vás zaujme a rozesměje.


Amazonie

Cyrano, alebo balábilé o nose

Naopak brněnský Buranteatr je profesionální, zavedený soubor, který letos kandiduje na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Divadlo roku. Ani tento soubor není na našem festivalu poprvé, tentokrát s komedií, kterou si sami nenapsali, ale opřeli se o výborný polský text. Amazonie je o natáčení divácky úspěšného televizního seriálu, který z herců dělá celebrity. Jak se to odrazí na jejich soukromí? Je správné vyměnit partnera jenom proto, že není slavný? Co jejich seriózní herecké ambice? Ale to všechno nahlíženo s obrovskou dávkou humoru. Smích a radost ze skvělého herectví, to jsou přednosti tohoto představení. A navíc atraktivní prostředí televize. Co víc si přát?

Cyrano určitě není komediální titul, řeknete si, ale omyl! V podání Túlavého divadla ze Slovenska se i převyprávění romantického příběhu o velké lásce a nedorozumění může stát báječnou zábavou. Toto divadlo patří na náměstí, do města, ale i do divadla. Pomyslně rozbalí stan a může začít. Vtipné verše a šermířské souboje okoření krásný příběh, to vše s humorem a nadhledem. Jestliže si ještě pamatujete na slovenské televizní pondělky a stýská se vám po nich, neměli byste si nechat ujít příležitost vidět po čase krásné syté slovenské divadlo. Věřte, že kvalitní a zábavné je pořád stejně.

Z této nabídky, která je opravdu pestrá a nabitá výbornými komediemi, si zcela jistě vyberete. A můžete si být jistí, že se pobavíte stejně jako na soutěžních představeních, která se konají v Městském divadle. Ta jsou už téměř všechna vyprodaná. A přesto, i zde se ještě najdou volné vstupenky. Západočeské divadlo v Chebu je na našem festivalu poprvé a jako nováček má tu nevýhodu, že ho diváci neznají, a proto jejich skvělou komedii Kacířka přehlédnou v záplavě jiných nabídek. Kacířka je velmi dobře napsaná britská komedie, svižné vtipné dialogy se střídají s neuvěřitelně krásnými filmovými dotáčkami, režijně je tento kousek opravdu brilantní. Příběh vysokoškolské profesorky, která bojuje s kolegy, protože ví, že má pravdu, ale nadnárodní společnosti jsou prostě proti ní. Vyhraje tento boj? Zvládne dceru anorektičku, poblázněného studenta a bývalou lásku? Čeká nás happy end? Možná, ale také zábava a radost z dobrého divadla. A ještě malý bonus – divačky, které měly rády herecké umění Tomáše Kolomazníka, zjistí, že s věkem dozrává a je pořád lepší.

Závěrem všem přeji dobou zábavu!

Jana Uherová, Divadelní zpravodaj 3/2012


POD ZÁŠTITOU STATUTÁRNÍHO MĚSTA PARDUBICE
A PRIMÁTORKY MĚSTA PARDUBICE MUDR. ŠTĚPÁNKY FRAŇKOVÉ.
POD ZÁŠTITOU MINISTERSTVA KULTURY ČR.
ZA FINANČNÍ PODPORY MINISTERSTVA KULTURY ČR A PARDUBICKÉHO KRAJE.

 

Statutární město Pardubice
Statutární město Pardubice
podporuje Grand Festival smíchu.
Pod záštitou Ministerstva kultury ČR
a primátorky města Pardubic
MUDr. Štěpánky Fraňkové.

Pardubický kraj
Pardubický kraj podporuje
Grand Festival smíchu,
který byl zařazen do dokumentu
Tvář Pardubického kraje
jako významná událost.

Česká televize
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ
PARTNER FESTIVALU

Skupina ČEZ
GENERÁLNÍ PARTNER
FESTIVALU

 

Elektrárny Opatovice, a.s.
SPONZOR CEN FESTIVALU

Assa Abloy - FAB   PSN - Pražská správa nemovitostí
VÝZNAMNÍ SPONZOŘI FESTIVALU      

 

Služby města Pardubice     Autoprodej Dukla, s. r. o.

SPONZOŘI FESTIVALU      

 

Firma NOVOTNÝ - Pardubický zdobený perník   Pardubické koupaliště Cihelna - Lída a Petr Ministrovi
SPONZOŘI FESTIVALU      

 

Český rozhlas Pardubice   Pardubický deník
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI FESTIVALU       Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN