VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

archiv Divadelních zpravodajů

Sezóna 2013/14 2012/13 2011/12 2010/11 2009/10 2008/09

Sezóna 2007/08 2006/07 2005/06

J. Pejchal a M. Tichý, Pokusní králíci, foto M. Klíma
J. Pejchal a M. Tichý
Pokusní králíci, foto M. Klíma

DIVADELNÍ ZPRAVODAJ 3/2013  ●  AKTUALITY Z DIVADLA


» listování v tištěné verzi Zpravodaje

Sébastien Thiéry zhlédne pardubické zpracování své hry Pokusní králíci

První dubnovou reprízu absurdní komedie Pokusní králíci, která se uskuteční ve středu 3. dubna 2013 na Malé scéně Východočeského divadla, navštíví její autor, francouzský herec a dramatik Sébastien Thiéry, jenž za tuto hru získal prestižní Molièrovu cenu pro nejlepší francouzskou komedii roku 2009!

Aktualita 28. března 2013

Záznam Galavečera smíchu o Velikonocích v České televizi

Ve Východočeském divadle Pardubice byly 4. března rozdány ceny XIII. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Slavnostní Galavečer smíchu již podeváté snímala Česká televize. Záznam Galavečera v režii Jana Brichcína můžete sledovat na programu ČT2 v pondělí 1. dubna 2013 od 10.45 hodin a v repríze pak v sobotu 6. dubna 2013 po půlnoci.

Aktualita 28. března 2013

27. března oslavíme Světový den divadla

Na IX. kongresu Mezinárodního divadelního ústavu, který se konal v červnu 1961 ve Vídni, navrhl předseda finského střediska Arvi Kivimaa jménem všech skandinávských divadelníků vyhlásit jeden den v roce jako Světový den divadla. Smyslem a cílem tohoto Světového dne divadla je přimět divadelníky na jevištích i obecenstvo v sálech k zamyšlení nad posláním a úlohou divadla, vyjádřit solidaritu divadelníků celého světa, podpořit jejich úsilí o prosazování základních morálních a společenských vlastností uměleckými prostředky, napomáhat myšlenkám mírového soužití a vzájemného porozumění mezi národy.

Aktualita 25. března 2013

Divadlo hledá členy company do muzikálu Balada pro banditu

Východočeské divadlo Pardubice hledá do připravované inscenace muzikálu Balada pro banditu autorů Milana Uhdeho a Miloše Štědroně v režii Michaela Taranta představitele vedlejších mužských a ženských rolí a sboru (company), u kterých jsou požadovány pěvecké a pohybové (taneční) schopnosti.

Aktualita 22. března 2013

Zemřeli herci Jiří Klepl a Vladimír Čech

Východočeské divadlo zasáhly dvě smutné zprávy za sebou. Během dvou dnů jsme se dozvěděli, že nás navždy opustili dva bývalí členové hereckého souboru pardubického divadla - ve čtvrtek 21. března 2013 zemřel herec Jiří Klepl a v pátek 22. března 2013 herec a moderátor Vladimír Čech.

Aktualita 22. března 2013

Správa hradu Kunětická hora láká na mimořádné večerní prohlídky

Představení Snu noci svatojánské a Balady pro banditu na Kunětické hoře se pomalu blíží a vstupenky na ně postupně mizí, proto připomínáme, abyste si nezapomněli včas zajistit svá místa v hledišti.

Aktualita 15. března 2013

S dětmi jsme se vydali na další výlet dějinami hudby

Na Malé scéně ve dvoře se v neděli 10. března uskutečnila premiéra dalšího dílu zábavně-vzdělávacího cyklu TISÍCE LET HUDBY, který tentokrát nese podtitul BAROKO PRO OKO. Děti se opět vydaly na dobrodružnou cestu historií hudby, nyní objevovaly kouzlo dynamického a barevného období baroka.

Aktualita a fotogalerie 11. března 2013

Východočeské divadlo se vydá na další výlet dějinami hudby

Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice se v neděli 10. března 2013 od 15.00 hodin uskuteční premiéra dalšího dílu zábavně-vzdělávacího cyklu Tisíce let hudby, který tentokrát nese podtitul Baroko pro oko. Herci a filharmonici se s dětmi opět vydají na dobrodružnou cestu, při které budou objevovat vývoj hudby.

Aktualita 7. března 2013

Ve Východočeském divadle Pardubice byla vyhlášena Komedie roku 2012

V pondělí 4. března 2013 během závěrečného Galavečera smíchu, který již podeváté natáčela Česká televize, byly ve Východočeském divadle slavnostně rozdány ceny XIII. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Galavečer v režii Jana Brichcína uváděli Petra Janečková a Aleš Cibulka...

Aktualita 4. března 2013

Tisíce let hudby aneb Baroko pro oko

Zhruba před rokem a půl oslovila Martina Čechová, členka Komorní filharmonie Pardubice, naše divadlo a nabídla mu dlouhodobý projekt, ve kterém se divadelní formou představí vývoj hudby mladému publiku. Herci Martin Mejzlík a Petra Tenorová a tři hudebníci pod vedením autorky pak stvořili představení, které mělo premiéru loni v úvodu GRAND Festivalu smíchu. Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci byl tedy pořad, kde se začalo od přírodních zvuků pravěku a pokračovalo přes jednoduché melodie ke složitějším hudebním útvarům, zkrátka tak, jak v průběhu let byla hudba bohatší a důmyslnější.  Inscenace byla určena především školnímu publiku, a to velmi ocenilo, že se nemusí nudit při takzvaném výchovném koncertu, ale že je mu nabídnut divadelní tvar, ve kterém je propojena hudba s mluveným slovem, kostýmy, tancem, zvukovými a světelnými efekty.

Divadelní zpravodaj 3/2013

Do divadla zadním vchodem… tentokrát za osvětlovači

I v březnu přicházíme s losovací soutěží DO DIVADLA ZADNÍM VCHODEM! Bonusovým představením tentokrát bude repríza slavného broadwayského muzikálu Donaha!, kterou uvedeme v pátek 22. března 2013 od 19.00 hodin.

Divadelní zpravodaj 3/2013

Malou scénu opět ovládne bigbeat

Agentura Pardubický bigbeat včera a dnes ve spolupráci s Východočeským divadlem v únoru zahájila cyklus hudebně-zábavných pořadů o vývoji, ale i současnosti muziky, která změnila svět. Diváky na Malé scéně ve dvoře čeká několik večerů o počátcích bigbeatu v příbězích a osudech hudebních skupin i jednotlivců, kteří byli u toho, za doprovodu známých písní The Beatles, The Rolling Stones, Boba Dylana, Janis Joplin a dalších legend. Chybět nebudou ani vzpomínky na nejlepší světové, československé i pardubické bigbeatové skupiny doplněné promítáním dobových fotografií a filmových sekvencí.

Divadelní zpravodaj 3/2013

27. března oslaví divadla po celém světě svůj svátek

Na IX. kongresu Mezinárodního divadelního ústavu, který se konal v červnu 1961 ve Vídni, navrhl předseda finského střediska Arvi Kivimaa jménem všech skandinávských divadelníků vyhlásit jeden den v roce jako Světový den divadla. Smyslem a cílem tohoto Světového dne divadla je přimět divadelníky na jevištích i obecenstvo v sálech k zamyšlení nad posláním a úlohou divadla, vyjádřit solidaritu divadelníků celého světa, podpořit jejich úsilí o prosazování základních morálních a společenských vlastností uměleckými prostředky, napomáhat myšlenkám mírového soužití a vzájemného porozumění mezi národy.

Divadelní zpravodaj 3/2013

Na Malou scénu se vrátili Pokusní králíci 

Absurdní komedie Pokusní králíci se po dvou letech od uvedení ve formě scénického čtení dočkala i podoby ucelené inscenace, kterou do komorního prostoru Malé scény opět nazkoušela režisérka Anna Petrželková. Ke spolupráci si přizvala stejné herce jako v roce 2011 – Josefa Pejchala, dnes již hostujícího Miloslava Tichého, Lídu Vláškovou a Ludmilu Mecerodovou. „Nováčkem v týmu“ je Pavel Novotný, jenž nastudoval roli indického ředitele banky namísto Jiřího Kalužného.

Divadelní zpravodaj 3/2013

LÍDA VLÁŠKOVÁ a JOSEF PEJCHAL představují především novou inscenaci na Malé scéně ve dvoře POKUSNÍ KRÁLÍCI

Pokusní králíci jsou novou komedií, kterou uvádíme na Malé scéně ve dvoře v režii Anny Petrželkové, mladé režisérky, která byla letos nominována na divadelní Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Jak říká, tato hra byla jejím prvním větším setkáním s komediálním žánrem. Jak se inscenace povedla se můžete samozřejmě přesvědčit sami. Se svými zkušenostmi se pak s vámi v následujícím rozhovoru podělí představitelé hlavních rolí LÍDA VLÁŠKOVÁ (Brigitte) a JOSEF PEJCHAL (Zákazník). Ve hře pak trojici hlavních postav doplňuje v roli Pokladníka hostující herec Miloslav Tichý.

Divadelní zpravodaj 3/2013

Německý dramatik FRED APKE navštívil Východočeské divadlo při příležitosti prvního českého uvedení své komedie Slepice na zádech

V lednu jsme na Malé scéně ve dvoře uvedli nový INprojekt (malý inscenační projekt) v režii Mikoláše Tyce – komedii Slepice na zádech německého dramatika Freda Apkeho. Velkého hereckého úkolu zahrát tuto komedii pouze po čtyřech zkouškách a s textem v ruce se skvěle zhostili Jindra Janoušková, Josef Vrána a Zdeněk Rumpík. Touto hrou vstoupila poprvé na české jeviště ukázka z bohaté tvorby úspěšného a kosmopolitního autora Freda Apkeho, který si pardubické uvedení své hry nenechal ujít. Do Pardubic přijel i se svou ženou, oblíbenou polskou herečkou Martou Klubowicz, z polského města Nisa, kde spolu právě pobývali. Setkání s nimi pro nás bylo velmi inspirativní a rádi bychom se o něj s vámi podělili alespoň prostřednictvím následujícího rozhovoru. Mimochodem, pan Apke se u nás cítil velmi dobře a přislíbil nám další brzkou návštěvu – chystá se především na naši novou inscenaci Pokusní králíci, která ho již předem velmi zaujala, a nechce si ji proto nechat ujít. Na některé z repríz této absurdní komedie se s ním tedy budete moci i sami potkat.

Divadelní zpravodaj 3/2013

Nejoblíbenějšími herci Východočeského divadla roku 2012 jsou Petra Janečková a Ladislav Špiner
Fotostřípky z Divadelního bálu 25. ledna 2013

Diváci zvolili nejoblíbenější herce Východočeského divadla roku 2012
jsou jimi Petra Janečková a Ladislav Špiner. V pátek 25. ledna se v secesní budově Východočeského divadla podruhé v historii uskutečnil Divadelní bál, který se spolu se sobotním Městským plesem, tradičně spolupořádaným statutárním městem Pardubice, Východočeským divadlem a pardubickou Komorní filharmonií, stal skutečných vrcholem plesové sezóny na východě Čech...

Divadelní zpravodaj 3/2013

Představení na Kunětické hoře jsou již v prodeji

Zatím pravděpodobně ještě nepomýšlíte na večerní posezení venku pod hvězdami, ale čas plyne velmi rychle, jaro je za dveřmi a po něm si už budeme moci opět vychutnávat příjemné letní noci… A s nimi samozřejmě i oblíbená víkendová představení na Kunětické hoře.

Divadelní zpravodaj 3/2013

Mezinárodní taneční festival Jazz Dance Open 2013

Červen je sice ještě daleko, ale ředitelka mezinárodního tanečního festivalu JAZZ DANCE OPEN Helena Machová již uveřejnila program a 2. ledna 2013 zahájila prodej vstupenek. Zájemci si vstupenky mohou zakoupit v předprodeji divadla či objednat přímo u paní Machové na 776 088 093 či na helena.machova@seznam.cz...

Divadelní zpravodaj VČD Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN