VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

archiv Divadelních zpravodajů

Sezóna 2013/14 2012/13 2011/12 2010/11 2009/10 2008/09

Sezóna 2007/08 2006/07 2005/06

J. Paulová a D. Novotná, Holky z kalendáře, foto J. Vostárek
J. Paulová a D. Novotná
Holky z kalendáře
foto J. Vostárek

DIVADELNÍ ZPRAVODAJ 2/2013  ●  AKTUALITY Z DIVADLA


» listování v tištěné verzi Zpravodaje

Navždy nás opustil herec a režisér Jan Pilař

Východočeské divadlo Pardubice se zármutkem oznamuje, že v pondělí 18. února 2013 zemřel bývalý člen uměleckého souboru divadla, pan JAN PILAŘ. Jan Pilař by se 11. října 2013 dožil osmdesáti let.

Aktualita 18. února 2013

Představení na Kunětické hoře jsou již v prodeji

Zatím pravděpodobně ještě nepomýšlíte na večerní posezení venku pod hvězdami, ale čas plyne velmi rychle, jaro je za dveřmi a po něm si už budeme moci opět vychutnávat příjemné letní noci… A s nimi samozřejmě i oblíbená víkendová představení na Kunětické hoře.

Aktualita 15. února 2013

Pardubický GRAND Festival smíchu předznamená premiéra Charleyovy tety

Ve Východočeském divadle brzy propukne XIII. ročník GRAND Festivalu smíchu, jehož prologem by mohla být premiéra Thomasovy Charleyovy tety, která se uskuteční o víkendu 16. a 17. února v Městském divadle. Jednu z nejlépe napsaných komedií všech dob patřící do „zlatého fondu“ tohoto žánru pohostinsky nazkoušel Milan Schejbal, který s pardubickým souborem pracoval poprvé.

Tisková zpráva 13. února 2013

Ve Východočeském divadle se uskuteční Konference Gender a divadlo

Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice se v úterý 12. února uskuteční konference na téma Gender a divadlo. Ve spolupráci s VČD ji pořádá Univerzita Pardubice (pod vedením prof. Mileny Lenderové, Mgr. Katii Hala a dalších), které divadlo zapůjčilo konferenční prostor. Jedná se o první konferenci na toto téma v Pardubicích, a snad bude mít i své pokračování.

Aktualita 11. února 2013

Na Malou scénu Východočeského divadla se vrací Pokusní králíci

Východočeské divadlo Pardubice o víkendu 9. a 10. února 2013 uvádí na Malé scéně ve dvoře premiéry absurdní komedie Sébastiena Thiéryho Pokusní králíci. Režie se ujala Anna Petrželková, která tento titul s pardubickými herci nazkoušela již před dvěma lety v rámci cyklu scénických čtení současné dramatiky Malé inscenace na Malé scéně, jenž divadlo i nadále rozvíjí pod názvem INprojekty.

Tisková zpráva 5. února 2013

Festivalová Kuličkiáda

U příležitostí letošního ročníku GRAND Festivalu smíchu se koná v neděli 24. února již tradiční FESTIVALOVÁ KULIČKIÁDA SMÍCHU...

Divadelní zpravodaj 2/2013

Charleyova teta – klenot komediální tvorby v režii Milana Schejbala

Slavná komedie Brandona Thomase Charleyova teta patří zcela jistě do zlatého fondu komediálního žánru. Světovou premiéru měla v roce 1892 v Londýně, záhy poté vyprodávala sály také na americké Broadwayi a na čtvrt století držela anglický rekord v počtu repríz a návštěvnosti jedné divadelní inscenace. Od té doby je stálicí repertoáru řady divadel po celém světě, dokonce i tam, kde se evropské komedie uvádějí poskrovnu. Byla přeložena do velkého množství jazyků, mimo jiné také do čínštiny, japonštiny, afrikánštiny, jazyka zulu či dokonce esperanta. Je totiž stálou zárukou kvality, skvělé zábavy a velkých hereckých příležitostí.

Divadelní zpravodaj 2/2013

Pokusní králíci (opět) na Malé scéně ve dvoře v režii Anny Petrželkové

Cyklus scénických čtení současné dramatiky, který nadále rozvíjíme na Malé scéně ve dvoře pod názvem INprojekty, slouží k poznávání rozmanitých podob současné dramatické produkce. A zároveň může sloužit i jako ověření si jednotlivých textů pro jejich případné další inscenování. Jsem rád, že minimálně jeden takový text, na kterém bychom chtěli dále pracovat a rozvíjet ho do podoby ucelené inscenace, jsme našli (v březnu 2011), a shodli jsme se na tom i s jeho režisérkou – groteskní či absurdní komedii Pokusní králíci Sébastiena Thiéryho. Zároveň jsme se na tom shodli i s vámi, věrnými diváky současné dramatiky, když jsme po první sezóně tohoto projektu vyhlásili anketu s otázkou, která z uvedených her vás zaujala nejvíc a kterou byste ve formě inscenace chtěli vidět. Výrazně největší zájem jste projevili také právě o Pokusné králíky.

Divadelní zpravodaj 2/2013

Navždy nás opustil herec Petr Hübner

Východočeské divadlo Pardubice se zármutkem oznamuje, že v sobotu 5. ledna 2013 po krátké těžké nemoci zemřel dlouholetý člen uměleckého souboru divadla, pan Petr Hübner.

Divadelní zpravodaj 2/2013

Odešla Eliška Kuchařová

Přelom roku nebyl pro Východočeské divadlo z hlediska jeho hereckých osobností příliš šťastným obdobím, respektive byl velmi smutný! Před Petrem Hübnerem do hereckého nebe odešla i herečka ELIŠKA KACHYŇOVÁ - KUCHAŘOVÁ, která zemřela 24. prosince 2012 v Lázních Letiny.

Divadelní zpravodaj 2/2013

U pardubických diváků v roce 2012 bodoval muzikál Zpívání v dešti

Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2012 reprízou francouzské komedie Blbec k večeři. Po zcela vyprodaném silvestrovském představení ředitel divadla Petr Dohnal spolu s I. náměstkem primátorky Mgr. Jindřichem Tauberem vyhlásili výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku.

Divadelní zpravodaj 2/2013

O Štědrovečerním zpívání v divadle se poprvé rozezněl zvon Thálie

Východočeské divadlo Pardubice otevřelo své brány tradičně i o půlnoci na Štědrý den, kdy v divadle začalo neformální Štědrovečerní zpívání. Diváci si s herci společně zazpívali koledy, ti odvážní si však na jevišti i sami zahráli, za což od divadla dostali na památku drobné dárky. Přesně v 1:15 divadelní zvon před zraky vyprodaného hlediště rozezvučel Pavel Novotný, který se svého úkolu zhostil velmi originálně – protože zvon zatím nemá srdce, použil k tomu dřevěnou paličku na maso.

Divadelní zpravodaj 2/2013

CD s písněmi z muzikálu Zpívání v dešti pokřtil i Lumír Olšovský

Nahrávku slavných hitů muzikálu ZPÍVÁNÍ V DEŠTI jsme vydali již před Vánoci. Na zbrusu novém CD naleznete 18 písní a jeden bonusový track, v bookletu pak působivé fotografie a text známého songu Singin´ in the Rain.

Divadelní zpravodaj 2/2013

Do divadla zadním vchodem… tentokrát za inspicienty

Máme pro vás další díl losovací soutěže DO DIVADLA ZADNÍM VCHODEM! Představením, u něhož vám v únoru nákup vstupenek okořeníme tímto zajímavým bonusem, bude repríza soudního dramatu Dvanáct rozhněvaných mužů s hosty Petrem Kostkou a Františkem Švihlíkem, kterou uvedeme ve středu 20. února od 19.00 hodin.

Divadelní zpravodaj 2/2013

Malou scénu ovládne bigbeat!

Agentura Pardubický bigbeat včera a dnes ve spolupráci s Východočeským divadlem zahajuje na Malé scéně ve dvoře zcela nový cyklus hudebně zábavných pořadů o vývoji, ale i současnosti muziky, která změnila svět. Diváky čeká návrat do počátků bigbeatu v příbězích a osudech hudebních skupin i jednotlivců, kteří byli u toho, doprovázený písněmi Beatles, Rolling Stones, Boba Dylana, Janis Joplin a dalších legend. Nebudou chybět ani vzpomínky na nejlepší světové, československé, ale hlavně pardubické bigbeatové skupiny doplněné promítáním dobových fotografií a filmových sekvencí.

Divadelní zpravodaj 2/2013

Premiérové momentky - Holky z kalendáře

Týden před Vánoci nadělil dárek především našim divačkám režisér Petr Novotný, který na jevišti Městského divadla uvedl laskavou komedii Holky z kalendáře. Současnou britskou hru, inspirovanou skutečnou událostí, o ženách ve středním věku, které se vzepřou osudu i věku, ocenily všechny premiérové divačky (nejen středního věku) dlouhým potleskem. Z hlediště pak dámy odcházely nejen s úsměvem na tváři a radostí v srdci, ale i s mokrými kapesníky od slz dojetí.

Divadelní zpravodaj 2/2013

Holky z kalendáře byly pro nás krásným dárkem, říkají Romana Chvalová a Ludmila Mecerodová

Patnáct let ty holky znám, říkám si. Myslím tím ROMANU CHVALOVOU a LUDMILU MECERODOVOU. Zkoušíme spolu, někdy si sedneme na kávu či si povídáme po představení u vína. Někdy se bavíme o divadle, jindy si povídáme o soukromí. Znám jejich životní partnery i děti. A byla bych moc ráda, kdybych je mohla nazvat svými kamarádkami, ale spíš jsme kolegyně, které se dobře znají. Známé. Ale znám je opravdu tak, jak si myslím? To všechno mi šlo hlavou, když jsem je oslovila, abychom si popovídaly především o naší poslední spolupráci na komedii Holky z kalendáře. A nakonec jsme mluvily mnohem víc o všem možném. I o smyslu herecké práce, o hereckém povolání. Mnoho témat, která by nás lákala, jsme ani neotevřely. Jako třeba třídění odpadu… Ale to by naše čtenáře asi nezajímalo...

Divadelní zpravodaj 2/2013

Očima a perem Rudolfa Polláka

Motto: „…a tak dál nosíme po kapsách sny mládí…“
Premiéru komedie Charleyova teta, která se uskuteční v sobotu 16. února v Městském divadle, předznamená vernisáž výstavy perokreseb malíře RUDOLFA POLLÁKA z cyklu Hezké země české – obrazy z cest. Zahájení výstavy začne v 18.30 hodin, práce Rudolfa Polláka budou ve foyer k vidění až do 25. dubna.

Divadelní zpravodaj 2/2013

Mezinárodní taneční festival Jazz Dance Open 2013

Červen je sice ještě daleko, ale ředitelka mezinárodního tanečního festivalu JAZZ DANCE OPEN Helena Machová již uveřejnila program a 2. ledna 2013 zahájila prodej vstupenek. Zájemci si vstupenky mohou zakoupit v předprodeji divadla či objednat přímo u paní Machové na 776 088 093 či na helena.machova@seznam.cz...

Divadelní zpravodaj VČD Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN