VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

archiv Divadelních zpravodajů

Sezóna 2013/14 2012/13 2011/12 2010/11 2009/10 2008/09

Sezóna 2007/08 2006/07 2005/06

Zdena Bittlová, inscenace Trójanky, foto M. Klíma
Zdena Bittlová, inscenace Trójanky
foto M. KlímaSezóna „Pardubice,
co znamenají svět“

DIVADELNÍ ZPRAVODAJ 1/2012  ●  AKTUALITY Z DIVADLA


» Zprávičky z divadla   » listování v tištěné verzi Zpravodaje

Josef Vrána v Českém rozhlase Pardubice

Herec  Josef Vrána byl hostem pořadu Máme hosty 30. ledna 2012....

audio rubrika

Kristina Jelínková a Ladislav Špiner obhájili pozice
nejoblíbenějších pardubických herců

V sobotu 28. ledna 2012 se v historické budově Východočeského divadla poprvé uskutečnil Divadelní ples! Ples spolupořádaný Statutárním městem Pardubice, Východočeským divadlem a pardubickou Komorní filharmonií letos nesl název Velká pardubická plesová kratochvíle a stal se skutečných vrcholem plesové sezóny na východě Čech. Hosté přicházeli do reprezentační secesní budovy divadla po červeném koberci, ve foyer je čekaly hostesky, které je uváděly do hlediště zaplněného kulatými, slavnostně prostřenými stoly či k místům ve foyer na I. balkóně, v lóžích nebo na II. balkóně. Květinová výzdoba dělila hlediště od jeviště, kde vznikl velký prostor pro tanec i kapely Uši music band a Můžete si za to sami!, ve které hrají a zpívají herci a zaměstnanci divadla...

Fotogalerie z divadelního plesu Velká pardubická plesová kratochvíle

Radek Smetana, tisková zpráva

Derniéra potmě!

Východočeské divadlo Pardubice v pondělí 23. ledna uvede derniéru Shafferovy Černé komedie, kterou ve zbrusu novém překladu Pavla Dominika pohostinsky nazkoušel režisér Zdeněk Dušek. Inscenace měla premiéru 14. března 2009 a dosáhla úctyhodných sedmapadesáti repríz!

Radek Smetana, tisková zpráva

Ladislav Špiner možná získá druhou Cenu Thálie

V pondělí 23. ledna 2012 byly na tiskové konferenci ve foyer Národního divadla vyhlášeny nominace na Ceny Thálie 2011. Východočeské divadlo Pardubice uspělo v kategorii činohry – LADISLAV ŠPINER, který vloni převzal Cenu Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, se dostal do užší nominace na Cenu Thálie 2011 v oboru činohra – muži. Kolegium cen oslovil v roli Hendrika Höfgena v dramatu Mefisto v pohostinské režii Petra Kracika.

Radek Smetana, tisková zpráva 24. ledna 2012

Zemřel Miloslav Drahoš

Ve čtvrtek 19. ledna v pardubické nemocnici zemřel dirigent Miloslav Drahoš, který v letech 1961-1991 stál v čele orchestru Východočeského divadla Pardubice...

Radek Smetana, 20. ledna 2011

Pardubičtí diváci se rozloučili s Višňovým sadem

Východočeské divadlo Pardubice na sobotu 14. ledna od 18.00 hodin připravilo derniéru známé Čechovovy tragikomedie Višňový sad, kterou jako první premiéru 101. divadelní sezóny pardubického divadla nazkoušel Petr Novotný.

Radek Smetana, 13. ledna 2011

Předávací porada scény a kostýmů S cizí dámou v cizím pokoji

Fotogalerie z předávací porady scény a kostýmů

Radek Smetana 11. ledna 2011

U pardubických diváků opět bodoval Amadeus

Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2011 devětadevadesátou reprízou interaktivní komedie Bláznivé nůžky. Po zcela vyprodaném silvestrovském představení ředitel divadla Petr Dohnal spolu s primátorkou města Štěpánkou Fraňkovou vyhlásili s napětím očekávané výsledky divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku 2011.

Fotogalerie ze silvestrovského vyhlášení Inscenace roku 2011

Aktualita 31. prosince 2011

Laskavý, ale tentokrát i rozhněvaný Petr Kostka
Rozhovor s hostem inscenace Dvanáct rozhněvaných mužů

Dvanáct rozhněvaných mužů je výborná hra, která se po hříchu moc nehraje, asi hlavně proto, že málokteré divadlo má v souboru 13 mužů (ano, navzdory názvu je třeba ještě o jednoho „rozhněvaného“ navíc), nota bene kvalitních herců

Divadelní zpravodaj 1/2012

Dvanáct rozhněvaných mužů – detektivka jen na první pohled

Dvanáct doposud nerozhněvaných mužů se na začátku dramatu sejde k jednomu stolu, skoro jako u biblické poslední večeře. A pomyslná poslední večeře je v tu chvíli skutečně ve hře. Jde totiž o život. Ne však někomu ze zúčastněných, nýbrž osobě, o níž se právě jedná. Nacházíme se u soudu, který rozhoduje o vině či nevině v kauze úmyslné vraždy – a v případě viny to pro obžalovaného automaticky znamená trest smrti...

Divadelní zpravodaj 1/2012

Výstava Kláry Klose

Prostor divadelní galerie v letošní sezóně patří umělcům spjatým s Pardubicemi, proto po Jindřichu Hegrovi, jenž se nedaleko Pardubic narodil, a Blance Bohdanové, která v pardubickém divadle zahájila hereckou kariéru, zde svá díla vystaví i akademická sochařka KLÁRA KLOSE. Vernisáž její výstavy se uskuteční v sobotu 7. ledna 2012 před premiérou soudního dramatu Dvanáct rozhněvaných mužů, obrazy, sochy a fotografickou dokumentaci díla si budete moci ve foyer prohlédnout do 23. února 2012.

Divadelní zpravodaj 1/2012

Genius již zdobí foyer – soutěž pokračuje!

Na internetových stránkách divadla a Východočeské galerie www.vcg.cz můžete stále odpovídat na soutěžní otázku: JAK VYSOKÁ JE SOCHA GENIA NAD TYMPANONEM V PRŮČELÍ VÝCHODOČESKÉHO DIVADLA? Pomůckou či nápovědou vám může být sádrový model sochaře Bohumila Kafky zapůjčený Východočeskou galerií, který si můžete prohlédnout ve foyer divadla.

Divadelní zpravodaj 1/2012

Fotografie ze zákulisí

Fotostřípky ze zákulisí VČD – prosinec 2011.

Divadelní zpravodaj 1/2012

Ples poprvé v prostorách Městského divadla

Divadelní ples tradičně spolupořádaný Východočeským divadlem Pardubice, Statutárním městem Pardubice a Komorní filharmonií Pardubice se konal na různých místech, letos poprvé však zůstane „doma“ – jeviště se změní na taneční parket, hlediště a přilehlé prostory se „zabydlí“ stoly pro hosty plesu. Divadelní ples je novináři často označován za místní Ples v Opeře, což je sice lichotivé přirovnání, ale lehce nadnesené

Divadelní zpravodaj 1/2012

Z on-line rozhovoru s Radkem Žákem

Hostem živého NetHovoru na portálu www.scena.cz byl koncem listopadu RADEK ŽÁK. Když Radek přišel do kanceláře, kde jsme následně odpovídali na dotazy čtenářů, s úsměvem říkal: „Neboj, dnes to bude klidnej večer. Kdo by se mě chtěl na něco ptát?!“ Mýlil se! Moc klidu jsme si neužili, protože otázky se z netu sypaly jedna za druhou. Pokud jste se NetHovoru nemohli účastnit, nabízíme alespoň malou část na ukázku, celý rozhovor naleznete v archivu na www.scena.cz.

Divadelní zpravodaj 1/2012

Premiérové momentky – Trójanky

Třetí adventní víkend byl ve Východočeském divadle ve znamení antiky, divadlem se totiž premiérově prohnala „expresivní básnická smršť antické krásy a hluboké tragičnosti“, jak realizátoři titulují Eurípidovy Trójanky...

Divadelní zpravodaj 1/2012

Večer současné rumunské dramatiky na Malé scéně ve dvoře

Náš cyklus scénického čtení současné dramatiky Malé inscenace na Malé scéně, který jistě již důvěrně znáte, jsme se tentokrát pokusili ozvláštnit a poněkud rozšířit. Pročítal jsem mimo jiné hry rumunských autorů a podařilo se mi najít dvě kratší rumunské aktovky..

Divadelní zpravodaj 1/2012

Rozhovor s režisérkou Kateřinou Glogrovou

Našeho večera se režijně ujme mladá režisérka KATEŘINA GLOGROVÁ, která se s vámi v následujícím rozhovoru podělí o své čerstvé zkušenosti a naznačí inscenované hry.

Divadelní zpravodaj 1/2012

Vzpomínky uchované v krabičce...

...aneb VČD vydává dvě nová CD s písněmi z představení

Divadelní zpravodaj 1/2012

Volání sirén s Petrem Kostkou už 4. ledna 2012

V předešlých třech večerech Volání sirén jsme se setkali s herci a herečkami, jejichž osud je pevně svázán s Východočeským divadlem Pardubice. Libuše Švormová, Anna Ferencová, Růžena Merunková i Blanka Bohdanová v našem divadle začínaly a na své působení zde vzpomínají dodnes. Hostem mého lednového večera na Malé scéně ve dvoře bude herec PETR KOSTKA, který momentálně v našem divadle zkouší jednu z hlavních rolí inscenace Dvanáct rozhněvaných mužů. Jeho přítomnost zde mi byla vděčnou záminkou, abych tuto významnou hereckou osobnost pozvala do Volání sirén a připravila divákům vzácné setkání s legendou. V předchozím rozhovoru Petr Kostka pohovořil o připravované hře, nyní se však v krátkosti projděme jeho životopisnými daty…

Divadelní zpravodaj 1/2012

Pavel Novotný pokřtil publikaci ZLOM VAZ

Před nedávnem jste si ve foyer mohli prohlédnout výstavu keramiky a „zlomvazů“ PAVLA NOVOTNÉHO, která se setkala s velkým ohlasem. Pavel se proto rozhodl vydat publikaci „ZLOM VAZ“ (hlína, tužka, tuš), která se jako katalog vrací k vystaveným uměleckým dílům – některá z nich navíc okořenil osobními glosami, knížku obohatil i o pár veršů.

Divadelní zpravodaj 1/2012

Večer současné rumunské dramatiky

Lia Bugnar / Kosti pro Otta (Tady jsou vaše peníze)
Bogdan Georgescu / Znásilnění
Překlad Elisabeta Kučerová
Uvádíme v cyklu scénických čtení současné dramatiky Malé inscenace na Malé scéně ve dvoře 9. ledna 2012 od 19 hodin Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN