VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

1/2012 2/2012 3/2012  4-7/2012

archiv zpráviček 2012  2011  2010  2009  2008

archiv zpráviček 2007  2006  2005  2004  2003

TÝDEN V DIVADLE – ZPRÁVIČKY 2012/1-3

archiv zpráviček leden 2012

1. ledna – 2. ledna 2012
VČD nehraje!


TRÓJANKY
foto Michal Klíma

úterý 3. ledna 2012
Od 19.00 hodin můžete strávit příjemný večer v Městském divadle, kam vás Východočeské divadlo zve na parodii podle románu Julese Verna Tajemný hrad v Karpatech (abo. sk. A) v režii Jiřího Seydlera. Těšte se na nové zpracování známého příběhu neohroženého hraběte Teleka a jeho světem protřelého sluhy Roczka s typicky českým humorem a operní árií na rtech. V hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h.
POZOR! Komedie ze zákulisí dobročinné show Benefice aneb Zachraňte svého Afričana, která se měla odehrát od 19.00 hodin na Malé scéně ve dvoře, se z důvodu onemocnění v souboru RUŠÍ. Náhradní termín pro skupinu C2 se uskuteční v březnu.

středa 4. ledna 2012
Městské divadlo od 19.00 hodin uvádí antické drama Trójanky (abo. sk. K) v pohostinské režii Pavla Ondrucha. V inscenaci plné emocí, exprese, živé hudby, básnického jazyka a jevištní obraznosti v hlavních rolích hrají Zdena Bittlová, Jindra Janoušková, Romana Chvalová, Petra Tenorová, Václav Dušek a Martin Mejzlík.
Na Malé scéně ve dvoře se od 19.00 hodin uskuteční další díl zábavného cyklu Volání sirén, který volně navazuje na oblíbené Večerní šumlování. Hostem diskusního pořadu Jany Uherové tentokrát bude herec Petr Kostka, který s pardubickým souborem nyní zkouší v inscenaci Dvanáct rozhněvaných mužů.

čtvrtek 5. ledna 2012
Městské divadlo na 19.00 hodinu připravilo reprízu Eurípidových Trójanek (abo. sk. M) v režii Pavla Ondrucha j. h. Trójská válka právě skončila! Muži si to vyřídili mezi sebou. Řekové zvítězili! Trójané byli pobiti. Jejich ženy přišly o své muže, děti o své otce. Co s nimi teď bude? Jak mají dál žít?! V expresivní básnické inscenaci plné antické krásy a hluboké tragičnosti hrají Zdena Bittlová, Jindra Janoušková, Romana Chvalová, Petra Tenorová, Václav Dušek, Martin Mejzlík a další.

pátek 6. ledna 2012
V 19.00 hodin začíná v Městském divadle veřejná generální zkouška inscenace Dvanáct rozhněvaných mužů (abo. sk. VG) v režii Petra Kracika j. h.
Od 19.00 hodin zde pak můžete zhlédnout dramatizaci Mannova románu Mefisto (abo. sk. H) v pohostinské režii rovněž Petra Kracika. Čeká vás faustovský příběh o herci, který se ve své touze po velkých rolích postupně zaprodá i nacistické moci. Hrají Ladislav Špiner, držitel Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Martin Mejzlík, Jan Musil, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Dagmar Novotná a další.


DVANÁCT ROZHNĚVANÝCH
MUŽŮ, foto J. Sejkora

sobota 7. ledna 2012
Na 19.00 hodin vás Městské divadlo zve na premiéru soudního dramatu Reginalda Rose Dvanáct rozhněvaných mužů (abo. sk. P1), které s pardubickým souborem nazkoušel ředitel Divadla pod Palmovkou Petr Kracik. Diváky čeká hra o nejisté pravdě, o předsudcích většiny, sobeckosti, ale také o síle lidskosti a o tom, co zmůže jednotlivec stojící sám mezi všemi. V inscenaci vystoupí jako host Petr Kostka, dále hrají Jan Hyhlík, Pavel Novotný, Ladislav Špiner, František Švihlík j. h., Josef Vrána a další.
Před premiérou v 18.30 hodin se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy děl akademické sochařky Kláry Klose.

neděle 8. ledna 2012
V Městském divadle začíná v 19.00 hodin druhá premiéra známého soudního dramatu Dvanáct rozhněvaných mužů (abo. sk. P2) v pohostinské režii Petra Kracika. Nacházíme se u soudu v New Yorku, který rozhoduje o vině či nevině v kauze úmyslné vraždy. Verdikt leží na bedrech dvanáctičlenné poroty složené z lidí z různých skupin společnosti. A v tom tkví jádro hry – střetnutí lidí rozličných povah, hodnot, názorů. V inscenaci vystoupí jako host Petr Kostka, dále hrají Jan Hyhlík, Pavel Novotný, Ladislav Špiner, František Švihlík j. h., Josef Vrána a další.

pondělí 9. ledna 2012
V rámci cyklu scénických čtení Malá scéna ve dvoře od 19.00 hodin uvede Večer současné rumunské dramatiky, během kterého se představí dvě kratší rumunské aktovky. Kosti pro Otta (Tady jsou vaše peníze) od Lii Bugnar dají nahlédnout do osobního života prostitutky a mladé zpěvačky, která si jen potřebuje „rychle vydělat“ na letenku. Druhá aktovka Znásilnění Bogdana Georgescu nabídne provokativní vhled do partnerské sexuality a problematiky vzájemného odcizení. Uvedení těchto her doplní odborný výklad o rumunském divadle a dramatu, o který se postará překladatelka zmíněných her Elisabeta Kučerová ve spolupráci s Mircea Danem Dutou, ředitelem Rumunského kulturního institutu v Praze, jenž nám rovněž poskytl záštitu nad tímto projektem. Večera současné rumunské dramatiky se režijně ujme mladá režisérka Kateřina Glogrová, účinkovat budou Kristina Jelínková, Martina Sikorová, Petra Tenorová a Miloslav Tichý.


TRÓJANKY
foto Michal Klíma

úterý 10. ledna 2012
Městské divadlo od 17.30 hodin uvádí antické drama Trójanky (abo. sk. J) v pohostinské režii Pavla Ondrucha. Trójská válka právě skončila! Muži si to vyřídili mezi sebou. Řekové zvítězili! Trójané byli pobiti. Jejich ženy přišly o své muže, děti o své otce. Co s nimi teď bude? Jak mají dál žít?! V expresivní básnické inscenaci plné antické krásy a hluboké tragičnosti hrají Zdena Bittlová, Jindra Janoušková, Romana Chvalová, Petra Tenorová, Václav Dušek, Martin Mejzlík a další.

středa 11. ledna 2012
Městské divadlo bude od 17.00 hodin patřit adaptaci Hugova románu Chrám Matky Boží v Paříži, kterou autor Petr Abraham nazval Zvoník Matky Boží (abo. sk. L). V silném středověkém příběhu o lásce, její síle, velikosti, ale i hrůze tohoto nejposvátnějšího citu v hlavních rolích hrají Martin Mejzlík, Petra Tenorová, Miloslav Tichý, Pavel Novotný, Josef Vrána, Josef Pejchal a Kristina Jelínková. Režie Petr Novotný.
Na Malé scéně ve dvoře se od 19.00 hodin uskuteční další repríza komedie z dostihového prostředí Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase (abo. sk. P1B). Na divadelní závodiště pod trenérským dohledem hostující Terezy Karpianus vyběhnou Martina Sikorová, Lída Vlášková, Jan Musil, Zdeněk Rumpík, Ladislav Špiner a Radek Žák.

čtvrtek 12. ledna 2012
V 10.00 hodin v Městském divadle začíná známá Shafferova hra Amadeus (abo. sk. D), kterou proslavil oscarový film Miloše Formana. Režisér Michael Tarant j. h. do hlavních rolí obsadil Josefa Vránu, Ladislava Špinera, držitele Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, a Petru Tenorovou. Čeká vás drama vzpoury proti jedné z největších nespravedlností na zemi: proč někdo má talent, a druhý ne? Na vzniku strhující inscenace spolupracovala Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće.
Prázdné nezůstane Městské divadlo ani od 19.00 hodin – uskuteční se zde totiž repríza činoherní adaptace slavné vídeňské operety Netopýr, kterou uvádíme pod názvem Pomsta a la Netopýr. Netopýr je nejen veselý příběh, jenž se odehrává s bujarým vtipem, rozverností a vášní, ale najdete v něm také trochou ironie i melancholičnost. V režii Petra Novotného v hlavních rolích uvidíte Dagmar Novotnou, Martinu Sikorovou, která za roli Adély získala Cenu za nejlepší ženský herecký výkon XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu, dále Jiřího Kalužného a Ladislava Špinera.

pátek 13. ledna 2012
Na 19.00 hodinu vás Městské divadlo zve na soudní drama Reginalda Rose Dvanáct rozhněvaných mužů (abo. sk. E), které s pardubickým souborem nazkoušel ředitel Divadla pod Palmovkou Petr Kracik. Nacházíme se u soudu v New Yorku, který rozhoduje o vině či nevině v kauze úmyslné vraždy. Verdikt leží na bedrech dvanáctičlenné poroty složené z lidí z různých skupin společnosti. A v tom tkví jádro hry – střetnutí lidí rozličných povah, hodnot, názorů. V inscenaci vystoupí jako host Petr Kostka, dále hrají Jan Hyhlík, Jiří Kalužný, Pavel Novotný, Ladislav Špiner, František Švihlík j. h., Josef Vrána a další.


VIŠŇOVÝ SAD
foto Antonín Malý

sobota 14. ledna 2012
Od 18.00 hodin si v Městském divadle nenechte ujít DERNIÉRU Čechovovy hry Višňový sad (abo. sk. G) v režii Petra Novotného. Naposledy uvidíte velkou tragikomedii o směšných i smutných lidech, sentimentálním lpění na minulosti, o lásce ve všech podobách, velkých plánech a touhách – to vše s Jindrou Janouškovou, Kristinou Jelínkovou, Petrou Tenorovou a Jiřím Kalužným v hlavních rolích.

neděle 15. ledna 2012
Malá scéna ve dvoře na 15.00 hodinu připravila pro děti pohádkové představení Hrnečku, vař! aneb Dvě pohádky o hrnečku v podání herců Naivního divadla Liberec. Dvě pohádky o hrnečcích, které někdy jsou a někdy nejsou kouzelné, ale vždy jsou svým majitelům ku prospěchu, režírovala Michaela Homolová.
V Městském divadle od 19.00 hodin hostuje Divadlo Kalich, které v Pardubicích představí andělskou komedii o životě Moje hra v režii Jana Kačera. Hra, v níž slavný spisovatel promlouvá už z „druhého břehu“ se svou poslední ženou, s humorem odkrývá zákoutí vztahu muže a ženy a otevírá řadu třináctých komnat. Hrají Jiří Bartoška, Zuzana Bydžovská, Nina Divíšková, Jana Janěková ml., Vlasta Peterková a další. Uvádí agentura Kometa.

pondělí 16. ledna 2012
V 8.30 a 10.00 hodin začínají na Malé scéně ve dvoře pohádková představení Hrnečku, vař! aneb Dvě pohádky o hrnečku v podání herců Naivního divadla Liberec. Dvě pohádky o hrnečcích, které někdy jsou a někdy nejsou kouzelné, ale vždy jsou svým majitelům ku prospěchu, režírovala Michaela Homolová.
Pardubičtí herci odpoledne odjíždějí do Jičína, kde od 19.00 hodin odehrají muzikál Muž z kraje La Mancha.

úterý 17. ledna 2012
Od 19.00 hodin můžete strávit příjemný večer v Městském divadle, kam vás Východočeské divadlo zve na parodii podle románu Julese Verna Tajemný hrad v Karpatech (abo. sk. F) v režii Jiřího Seydlera. Těšte se na nové zpracování známého příběhu neohroženého hraběte Teleka a jeho světem protřelého sluhy Roczka s typicky českým humorem a operní árií na rtech. V hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h.
Pokud máte rádi folkovou hudbu, nenechte si na Malé scéně od 19.00 hodin ujít Neřež – koncert známé skupiny, která vznikla kolem Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského jako volné pokračování legendárních Nerez.
Zájezd do Mladé Boleslavi s komedií Benefice aneb Zachraňte svého Afričana se z důvodu nemoci v souboru RUŠÍ.


AMADEUS
foto Michal Klíma

středa 18. ledna 2012
V 18.00 hodin v Městském divadle začíná známá Shafferova hra Amadeus (abo. sk. X), kterou proslavil oscarový film Miloše Formana. Režisér Michael Tarant j. h. do hlavních rolí obsadil Josefa Vránu, Ladislava Špinera, držitele Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, a Petru Tenorovou. Čeká vás drama vzpoury proti jedné z největších nespravedlností na zemi: proč někdo má talent, a druhý ne? Na vzniku strhující inscenace spolupracovala Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Inscenace je nositelkou divácké ceny Inscenace roku 2010!

čtvrtek 19. ledna 2012
Malá scéna ve dvoře od 8.30 a 10.30 hodin nabídne průřez nejen hudebními dějinami. Interaktivní představení pro děti Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci pohostinsky režírovala Martina Čechová. Průvodci na této divadelně-hudební exkurzi budou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. Mluvené slovo proloží živě hrané hudební ukázky v podání tria hudebníků z Komorní filharmonie Pardubice – Marie Čapské, Radka Pokorného a Martiny Čechové.
Městské divadlo bude pak od 19.00 hodin patřit adaptaci Hugova románu Chrám Matky Boží v Paříži, kterou autor Petr Abraham nazval Zvoník Matky Boží (abo. sk. R). V silném středověkém příběhu o lásce, její síle, velikosti, ale i hrůze tohoto nejposvátnějšího citu v hlavních rolích hrají Martin Mejzlík, Petra Tenorová, Miloslav Tichý, Pavel Novotný, Josef Vrána, Josef Pejchal a Kristina Jelínková. Režie Petr Novotný.
POZOR!!! V 19.00 hodin se na Malé scéně ve dvoře měla uskutečnit repríza komedie Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase, z důvodu onemocnění v souboru se však bohužel RUŠÍ! Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, náhradní představení se odehraje v březnu, termín bude upřesněn. Za změnu se divadlo omlouvá a děkuje za pochopení!

pátek 20. ledna 2012
Od 8.30 a 10.30 hodin se na Malé scéně ve dvoře uskuteční reprízy pásma Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci, které děti provede pestrým světem hudby a představí významné historické epochy. Rolí hravých průvodců se ujmou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. V režii Martiny Čechové j. h. zahrají i hudebníci Komorní filharmonie Pardubice.
Odpoledne herci odjíždějí do Hradce Králové, kde v prostorách Filharmonie Hradec Králové od 19.00 hodin odehrají drama Amadeus.


DONAHA!
foto Michal Klíma

sobota 21. ledna 2012
Na 19.00 hodinu vás Městské divadlo zve na slavný broadwayský muzikál Donaha! v režii hostujícího Romana Štolpy. V úspěšném muzikálu se představí parta nezaměstnaných dělníků, kteří svou svízelnou životní situaci vyřeší velmi netradičním způsobem – založí pánskou striptérskou skupinu. Hrají Martin Mejzlík, Jiří Kalužný, Pavel Novotný, Josef Pejchal, Pavel Doucek j. h., Jan Maxián j. h. a další. Muzikál Donaha! se stal divácky nejoblíbenější inscenací roku 2005.

neděle 22. ledna 2012
Jeviště Městského divadla bude od 19.00 hodin patřit legendární pěvecké hvězdě Martě Kubišové. Recitálem, který nazvala S nebývalou ochotou…, ji provede hudební skupina Petra Maláska, hostem večera bude Milan Hein. Pořad z produkce Divadla Ungelt uvádí agentura Kometa.
POZOR!!! Inscenace Bláznovy zápisky, která měla začít v 19.00 hodin na Malé scéně ve dvoře, se z důvodu onemocnění v souboru bohužel RUŠÍ. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, náhradní představení se odehraje v březnu, termín bude upřesněn. Za změnu se divadlo omlouvá a děkuje za pochopení!

pondělí 23. ledna 2012
Pokud se chcete dobře pobavit, přijďte na 19.00 hodinu do Městského divadla, kde se uskuteční DERNIÉRA Černé komedie – situační komedie na druhou v pohostinské režii Zdeňka Duška. Děj hry se odehrává potmě. Vy samozřejmě uvidíte, co se na jevišti děje, ale postavy příběhu nikoli. Hlavní hrdina si do bytu pozve snoubenku, jenže v domě vypadnou pojistky. Do toho se dostaví osoby očekávané i ty nejvíc neočekávané… Hrají Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Pavel Novotný, Lída Vlášková, Josef Vrána, Petra Janečková a další.

úterý 24. ledna 2012
Od 17.30 hodin můžete v Městském divadle zhlédnout dramatizaci Mannova románu Mefisto (abo. sk. S) v pohostinské režii Petra Kracika. Čeká vás faustovský příběh o herci, který se ve své touze po velkých rolích postupně zaprodá i nacistické moci. Divadelník, jenž na jevišti ztělesňuje Mefista, se nakonec sám stává tak trochu Mefistem – svůdným, uhrančivým miláčkem, jemuž divadelní i filmový Berlín leží u nohou, ale také zrádcem svých někdejších ideálů a životních lásek… Hrají Ladislav Špiner, držitel Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Martin Mejzlík, Jan Musil, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Dagmar Novotná a další.
Herci, kteří nehrají v Mefistovi, odjíždějí na zájezd do Turnova, kde od 19.30 představí muzikálek Benny Rock´n´Roll Star.


Josef Somr v inscenaci STAŘEC A MOŘE

středa 25. ledna 2012
V 10.00 hodin začíná v Městském divadle satirická komedie Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích v režii hostujícího Martina Tichého, který se podílel i na dramatizaci Kishonovy předlohy. Studenti uvidí, jak to dopadne, když se někam zavede dřív politika než elektrika. Hrají Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Martin Mejzlík, Romana Chvalová, Lída Vlášková a další. Na 18.00 hodinu pak Městské divadlo zve na Eurípidovu tragédii Trójanky (abo. sk. Z) v režii Pavla Ondrucha j. h. Trójská válka právě skončila! Muži si to vyřídili mezi sebou. Řekové zvítězili! Trójané byli pobiti. Jejich ženy přišly o své muže, děti o své otce. Co s nimi teď bude? Jak mají dál žít?! V expresivní básnické inscenaci plné antické krásy a hluboké tragičnosti hrají Zdena Bittlová, Jindra Janoušková, Romana Chvalová, Petra Tenorová, Václav Dušek, Martin Mejzlík a další.
Na Malé scéně ve dvoře od 19.00 hodin hostuje Divadlo Viola, které do Pardubic zavítá s představením Stařec a moře v režii Lídy Engelové. Diváky čeká dramatická skica podle Hemingwaye pro dva mužské hlasy – mistra a jeho učedníka, které ztvárňují Josef Somr a Marek Holý. Strhující zápas rybáře s mocnou přírodou na vratké bárce unášené mořem vyznívá jako oslava lidské vůle, odvahy a nezlomnosti. Hlas moře vytváří hudba Emila Viklického.


BLÁZNOVY ZÁPISKY
foto Michal Klíma

čtvrtek 26. ledna 2012
VČD v Pardubicích nehraje! V Městském divadle po celý den probíhají přípravy na ples.
Herci odpoledne odjíždějí na zájezd do Nového Bydžova, kde od 19.00 hodin odehrají muzikál Muž z kraje La Mancha.

pátek 27. ledna 2012
Komorní scéna divadla – Malá scéna ve dvoře – od 19.00 hodin uvádí Gogolovy Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka, který napsal i divadelní scénář. Hlavní roli úředníčka Popriščina hraje Martin Mejzlík. Diváky čeká psí opera o člověku, který nikdy nebyl „in“! Inscenace, která získala Cenu novinářů za rok 2010, nabídne kromě tragikomického humoru i písničky a zajímavě řešený variabilní prostor studiové scény.

sobota 28. ledna 2012
V 19.00 hodin začíná poprvé v prostorách Městského divadla divadelní ples, který je letos pojmenován Velká pardubická plesová kratochvíle. Ples spolupořádají Statutární město Pardubice, Východočeského divadla Pardubice a Komorní filharmonie Pardubice. Taneční parket na jevišti, dražba „ukradených“ koní, promenáda divadelních kostýmů a klobouků, bohatá tombola, vyhlášení nejoblíbenějšího herce a herečky VČD a řada překvapení – to vše za doprovodu filharmoniků a skvělých kapel Uši music band a Můžete si za to sami!

29. ledna – 30. ledna 2012
VČD nehraje!


UTÍKEJ VÁŇO, UTÍKEJ
foto Michal Klíma

úterý 31. ledna 2012
V 10.00 hodin se prostor Malé scény ve dvoře změní na dostihové závodiště, koná se zde totiž repríza dostihové komedie Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase, kterou nazkoušela mladá hostující režisérka Tereza Karpianus. Studenty čeká řetězec obrazů a skečů nejen z dějin Velké pardubické v podání Martiny Sikorové, Lídy Vláškové, Jana Musila, Zdeňka Rumpíka, Ladislava Špinera a Radka Žáka.
V Městském divadle začíná v 18.00 hodin soudní drama Dvanáct rozhněvaných mužů (abo. sk. N) v pohostinské režii Petra Kracika. Nacházíme se u soudu v New Yorku, který rozhoduje o vině či nevině v kauze úmyslné vraždy. Verdikt leží na bedrech dvanáctičlenné poroty složené z lidí z různých skupin společnosti. A v tom tkví jádro hry – střetnutí lidí rozličných povah, hodnot, názorů. V inscenaci vystoupí jako hosté Petr Kostka a František Švihlík, dále hrají Jan Hyhlík, Pavel Novotný, Ladislav Špiner, Josef Vrána a další.

archiv zpráviček únor 2012

středa 1. února 2012
Od 19.00 hodin vás v Městském divadle pobaví kultovní komedie Divadla Antonína Dvořáka z Příbrami Hrdý Budžes s Barborou Hrzánovou v netradiční roli žákyně druhé třídy ZDŠ Helenky Součkové (oceněna za tuto roli Thálií 2003), která zkoumavým i naivním pohledem osmiletého dítěte sugestivně ukáže tragikomické roky husákovské normalizace. Režie Jan Schmiedt. Uvádí agentura Kometa.
Pardubičtí herci odjíždějí na zájezd do Nového Jičína, kde od 18.00 hodin představí divácky nejoblíbenější inscenaci divadla Amadeus.

čtvrtek 2. února 2012
V Městském divadle od 19.00 hodin hostuje Strašnické divadlo s komedií Testosteron, ve které sedm chlapů na pokažené svatbě nahlédne pod pokličku svého libida. Velmi svižná a zábavná situační komedie sleduje snahu sedmi zcela odlišných mužů pochopit, v čem tkví jejich živočišná podstata. V režii Vojtěcha Štěpánka hrají Jan Novotný, Jan Zadražil, Jaromír Nosek a další. Komedii, která je mládeži do 18 let nevhodná, uvádíme v rámci Prologu XII. ročníku GRAND Festivalu smíchu.
Pardubičtí herci pokračují v moravském turné – od 19.00 hodin odehrají Amadea v Prostějově.


TRÓJANKY
foto Michal Klíma

pátek 3. února 2012
Na 19.00 hodinu vás Městské divadlo zve na Eurípidovu tragédii Trójanky (abo. sk. E) v režii Pavla Ondrucha j. h. Trójská válka právě skončila! Muži si to vyřídili mezi sebou. Řekové zvítězili! Trójané byli pobiti. Jejich ženy přišly o své muže, děti o své otce. Co s nimi teď bude? Jak mají dál žít?! V expresivní básnické inscenaci plné antické krásy a hluboké tragičnosti hrají Zdena Bittlová, Jindra Janoušková, Romana Chvalová, Petra Tenorová, Václav Dušek, Martin Mejzlík a další.

sobota 4. února 2012
19.00 hodin na Malé scéně ve dvoře začíná současná německá komedie Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. C3´11) v pohostinské režii Martina Glasera. Jen u nás nahlédnete do zákulisí dobročinné show a zažijete, jak pardubičtí herci připravují benefiční večer na pomoc Africe! Shodnou se? A věří vůbec všichni tomu, co říkají a na čem se podílejí? Hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.
Herci, kteří nehrají v Benefici, odjíždějí na zájezd do Karlových Varů, kde od 19.30 hodin pobaví publikum interaktivní komedií Bláznivé nůžky.

neděle 5. února 2012
Nedělní odpoledne můžete s dětmi strávit v Městském divadle, které od 15.00 (abo. sk. Pn) a 17.30 hodin uvádí pohádkový muzikál Popelka v podání herců Těšínského divadla Český Těšín. Každý člověk by se měl občas podívat na svět očima dítěte. I když pohádky patří především dětem, je mezi námi dospělejšími hodně těch, kteří se k nim rádi vracejí. Vždyť kdo by nechtěl, aby dobro zvítězilo nad zlem, aby chudá, ale počestná a pracovitá dívčina skončila v náručí hodného prince a aby nad tím vším vládl moudrý a spravedlivý král… Pohádkový příběh, který pobaví nejenom děti, ale i dospělé, režíroval Ivan Misař. Uvádí agentura Kometa.


TISÍCE LET HUDBY...
foto Michal Klíma

pondělí 6. února 2012
Městské divadlo od 8.30, 11.00 a 17.00 hodin (abo. sk. Pp) uvádí pohádkový muzikál Popelka v podání herců Těšínského divadla Český Těšín. Známou pohádku, která pobaví nejenom děti, ale i dospělé, režíroval Ivan Misař. Uvádí agentura Kometa.
Malá scéna ve dvoře od 8.30 a 10.30 hodin nabídne průřez nejen hudebními dějinami. Interaktivní představení pro děti Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci pohostinsky režírovala Martina Čechová. Průvodci na této divadelně-hudební exkurzi budou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. Mluvené slovo proloží živě hrané hudební ukázky v podání tria hudebníků Komorní filharmonie Pardubice – Marie Čapské, Radka Pokorného a Martiny Čechové.
V 19.00 hodin pak na Malé scéně začíná dramatizace Gogolovy povídky Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli úředníčka Popriščina. Jedinečná inscenace oceněná novinářskou cenou za rok 2010 nabízí tragikomický humor, divadlo plné scénické obraznosti, jevištní poezii, zpěv i karikaturu naší vlastní směšnosti.

úterý 7. února 2012
V 19.00 hodin se prostor Malé scény ve dvoře změní na dostihové závodiště, koná se zde totiž repríza dostihové komedie Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase (abo. sk. A1´12), kterou nazkoušela mladá hostující režisérka Tereza Karpianus. Diváky čeká řetězec obrazů a skečů nejen z dějin Velké pardubické v podání Martiny Sikorové, Lídy Vláškové, Jana Musila, Zdeňka Rumpíka, Ladislava Špinera a Radka Žáka.
Herci, kteří nehrají ve „Váňovi“, odjíždějí na zájezd do Skutče, kde od 19.00 hodin představí pardubické zpracování Hugova románu Zvoník Matky Boží.


MEFISTO
foto L. Formánek

středa 8. února 2012
Od 17.00 hodin můžete v Městském divadle zhlédnout dramatizaci Mannova románu Mefisto (abo. sk. L) v pohostinské režii Petra Kracika. Čeká vás faustovský příběh o herci, který se ve své touze po velkých rolích postupně zaprodá i nacistické moci. Hrají Ladislav Špiner, držitel Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Martin Mejzlík, Jan Musil, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Dagmar Novotná a další.

čtvrtek 9. února 2012
Na 19.00 hodinu vás Městské divadlo zve na Eurípidovu tragédii Trójanky (abo. sk. C) v režii hostujícího Pavla Ondrucha. Trójská válka právě skončila! Muži si to vyřídili mezi sebou. Řekové zvítězili! Trójané byli pobiti. Jejich ženy přišly o své muže, děti o své otce. Co s nimi teď bude? Jak mají dál žít?! V expresivní básnické inscenaci plné antické krásy a hluboké tragičnosti hrají Zdena Bittlová, Jindra Janoušková, Romana Chvalová, Petra Tenorová, Václav Dušek, Martin Mejzlík a další.
Mužská část souboru odjíždí na zájezd do Vysokého Mýta, kde od 19.30 hodin odehraje soudní drama Dvanáct rozhněvaných mužů.

pátek 10. února 2012
Pokud máte rádi politickou satiru, navštivte od 19.00 hodin Městské divadlo, kde vás pobaví komedie Ephraima Kishona Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. B). Na dramatizaci knížky světoznámého satirika se podílel i sám režisér inscenace Martin Tichý, který do hlavních rolí obsadil Zdeňka Rumpíka, Martina Mejzlíka a Petra Dohnala. Příběh se odehrává v zapadlé vesničce Kmínovice, kam přijíždí na ozdravný pobyt stárnoucí politik Arnitz Dulniker. Jeho vášeň pro politiku mu však nedá spát, a tak se rozhodne, že ve vesničce uspořádá volby a všechno, co s nimi souvisí…


DVANÁCT ROZHNĚVANÝCH
MUŽŮ, foto Jiří Sejkora

sobota 11. února 2012
V 18.00 hodin v Městském divadle začíná soudní drama Dvanáct rozhněvaných mužů (abo. sk. U) v pohostinské režii Petra Kracika. Nacházíme se u soudu v New Yorku, který rozhoduje o vině či nevině v kauze úmyslné vraždy. Verdikt leží na bedrech dvanáctičlenné poroty složené z lidí z různých skupin společnosti. A v tom tkví jádro hry – střetnutí lidí rozličných povah, hodnot, názorů. V inscenaci vystoupí jako hosté Petr Kostka a František Švihlík, dále hrají Jan Hyhlík, Pavel Novotný, Ladislav Špiner, Josef Vrána a další.

neděle 12. února 2012
VČD v Pardubicích nehraje!
Herci odpoledne odjíždějí do Prahy, kde od 19.30 hodin v Divadle Na Prádle odehrají muzikál Benny Rock´n´Roll Star.

pondělí 13. února 2012
VČD v Pardubicích nehraje! Dopoledne herci hostují v Holicích, kde od 10.30 hodin odehrají představení Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci. V divadle celý den probíhá technická zkouška před premiérou komedie S cizí dámou v cizím pokoji v režii Lumíra Olšovského j. h.

úterý 14. února 2012
Od 19.00 hodin můžete strávit příjemný večer v Městském divadle, kam vás Východočeské divadlo zve na parodii podle románu Julese Verna Tajemný hrad v Karpatech (abo. sk. K) v režii Jiřího Seydlera. Těšte se na nové zpracování známého příběhu neohroženého hraběte Teleka a jeho světem protřelého sluhy Roczka s typicky českým humorem a operní árií na rtech. V hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h.
Rovněž v 19.00 hodin, ale na Malé scéně ve dvoře začíná současná německá komedie Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. F1´11) v pohostinské režii Martina Glasera. Jen u nás nahlédnete do zákulisí dobročinné show a zažijete, jak pardubičtí herci připravují benefiční večer na pomoc Africe! Shodnou se? A věří vůbec všichni tomu, co říkají a na čem se podílejí? Hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.


DVANÁCT ROZHNĚVANÝCH
MUŽŮ, foto J. Sejkora

středa 15. února 2012
Městské divadlo od 19.00 hodin uvádí soudní drama Dvanáct rozhněvaných mužů (abo. sk. R) v pohostinské režii Petra Kracika. Nacházíme se u soudu v New Yorku, který rozhoduje o vině či nevině v kauze úmyslné vraždy. Verdikt leží na bedrech dvanáctičlenné poroty složené z lidí z různých skupin společnosti. A v tom tkví jádro hry – střetnutí lidí rozličných povah, hodnot, názorů. V inscenaci vystoupí jako hosté Petr Kostka a František Švihlík, dále hrají Jan Hyhlík, Pavel Novotný, Ladislav Špiner, Josef Vrána a další.

čtvrtek 16. února 2012
Od 18.00 hodin můžete v Městském divadle zhlédnout dramatizaci Mannova románu Mefisto (abo. sk. N) v pohostinské režii Petra Kracika. Čeká vás faustovský příběh o herci, který se ve své touze po velkých rolích postupně zaprodá i nacistické moci. Hrají Ladislav Špiner, který byl za ztvárnění role Hendrika Höfgena nominován na Cenu Thálie 2011, Martin Mejzlík, Jan Musil, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Dagmar Novotná a další.
Pokud máte rádi rock´n´roll, navštivte od 19.00 hodin Malou scénu ve dvoře, kde vás čeká autorský muzikál Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. C3) v režii Jiřího Seydlera. Jedná se o třetí z řady oblíbených „populárně naučných přednášek“, na kterých se s námi vydáváte po stopách hudebních žánrů. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále Bennyho vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák j. h., kteří si k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!


MY FAIR LADY
foto M. Klíma

pátek 17. února 2012
Od 19.00 hodin bude jeviště Městského divadla patřit My Fair Lady – jednomu z nejlepších muzikálů 20. století. Příběh chudé květinářky Lízy Doolittleové, jejíž životní osudy se staly objektem sázky dvou zámožných a veskrze bezstarostných mužů, profesora Higginse a plukovníka Pickeringa, je plný nádherných melodií a břitkého anglického humoru. V režii Petra Novotného v hlavních rolích hrají a zpívají Petra Janečková, Jiří Kalužný a Petr Dohnal.
Na Malé scéně ve dvoře od 19.00 hodin hostuje mladá herečka Jana Trojanová, která v Pardubicích představí monodramatickou hru Commedia finita, která je výpovědí učitelky zpěvu, uklízečky, placené společnice a komorné, které byly nějakým způsobem blízké Emě Destinové. Komedii o jedné zpěvačce pro jednu herečku režírovala Renata Klečková.

sobota 18. února 2012
Na 18.00 hodinu vás Městské divadlo zve na Eurípidovu tragédii Trójanky (abo. sk. T) v režii hostujícího Pavla Ondrucha. Trójská válka právě skončila! Muži si to vyřídili mezi sebou. Řekové zvítězili! Trójané byli pobiti. Jejich ženy přišly o své muže, děti o své otce. Co s nimi teď bude? Jak mají dál žít?! V expresivní básnické inscenaci plné antické krásy a hluboké tragičnosti hrají Zdena Bittlová, Jindra Janoušková, Romana Chvalová, Petra Tenorová, Václav Dušek, Martin Mejzlík a další.

neděle 19. února 2012
Malá scéna ve dvoře připravila na 15.00 hodinu pohádkové představení Kubula a Kuba Kubikula. Děti se mohou těšit na modrohnědou pohádku v krásném jazyce o zimě, strachu, blechách v kožíšku a velikém přátelství v podání herců Malého Vinohradského divadla. Režie a dramatizace Václav Martinec.

pondělí 20. února 2012
Malá scéna ve dvoře připravila na 8.30 a 10.00 hodin pohádkové představení Kubula a Kuba Kubikula. Děti se mohou těšit na modrohnědou pohádku v krásném jazyce o zimě, strachu, blechách v kožíšku a velikém přátelství v podání herců Malého Vinohradského divadla. Režie a dramatizace Václav Martinec.
Pro mládež se dopoledne otevře i Městské divadlo, kde budou od 9.30 a 12.30 hodin hostovat herci britského TNT Theatre, kteří v Pardubicích odehrají dramatizaci jednoho z prvních Wildových děl The Canterville Ghost (Strašidlo cantervillské) o boji starého anglického strašidla proti Američanům, kteří koupili zámek Canterville. Režie Paul Stebbings.


BENEFICE
foto Petr Neubert

úterý 21. února 2012
Od 19.00 hodin vás v Městském divadle dobře pobaví Divadelní komedie (abo. sk. A) – představení Činohry Karlovarského městského divadla, které je součástí Prologu XII. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Čeká vás výtečná komedie o smyslu divadla, jejíž děj naplňuje horlivé zkoušení doposud nedopsané divadelní hry, do něhož se mísí osobní problémy každého ze zúčastněných… Hrají Igor Bareš, Lucie Domesová, Tomáš Kolomazník a další. Režie Michal Przebinda.
Rovněž v 19.00 hodin, ale na Malé scéně ve dvoře začíná současná německá komedie Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. F2´11) v pohostinské režii Martina Glasera. Jen u nás nahlédnete do zákulisí dobročinné show a zažijete, jak pardubičtí herci připravují benefiční večer na pomoc Africe! Shodnou se? A věří vůbec všichni tomu, co říkají a na čem se podílejí? Hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.

středa 22. února 2012
Od 19.00 hodin můžete strávit příjemný večer v Městském divadle, kam vás Východočeské divadlo zve na parodii podle románu Jula Verna Tajemný hrad v Karpatech (abo. sk. M) v režii Jiřího Seydlera. Těšte se na nové zpracování známého příběhu neohroženého hraběte Teleka a jeho světem protřelého sluhy Roczka s typicky českým humorem a operní árií na rtech. V hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h.
Malá scéna ve dvoře rovněž od 19.00 hodin uvádí komedii Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. B3´11). Věříte beneficím a dobročinným akcím? A jak jsou na tom postavy současné německé komedie ze zákulisí dobročinné show? Můžete navštívit jakýkoli benefiční večer, ale jen u nás zažijete, jak podobná akce doopravdy vzniká! V pohostinské režii Martina Glasera hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.


MUŽ Z KRAJE LA MANCHA
foto Michal Klíma

čtvrtek 23. února 2012
Pokud máte rádi muzikály, přijďte na 19.00 hodinu do Městského divadla, kde vás čeká slavný americký muzikál Muž z kraje La Mancha (abo. sk. V) z dílny zkušeného muzikálového režiséra Petra Novotného. V hlavních rolích uvidíte Ladislava Špinera, držitele Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Jiřího Kalužného a Kristinu Jelínkovou. Chytlavé melodie, statečný rytíř Don Quijote, vtipný sluha Sancho a krásná Aldonza vás dojmou i pobaví a připraví nezapomenutelný zážitek!
A pokud se vám líbí jazz, nenechte si od 19.00 hodin na Malé scéně ve dvoře ujít Jazzový recitál Jiřího Stivína. Vystoupení Sám se svým stínem je zaměřené na interpretaci jazzové hudby, lidových písní, vlastních skladeb vynikajícího jazzmana a improvizací za doprovodu předem připravených základů. Uvádíme v rámci Prologu XII. ročníku GRAND Festivalu smíchu.

pátek 24. února 2012
V 10.00 hodin začíná v Městském divadle veřejná generální zkouška komedie S cizí dámou v cizím pokoji (abo. sk. VG) v pohostinské režii Lumíra Olšovského. Od 19.00 hodin pak Městské divadlo uvádí slavný broadwayský muzikál Donaha! v režii Romana Štolpy j. h. V úspěšném muzikálu se představí parta nezaměstnaných dělníků, kteří svou svízelnou životní situaci vyřeší velmi netradičním způsobem – založí pánskou striptérskou skupinu. Hrají Martin Mejzlík, Jiří Kalužný, Pavel Novotný, Josef Pejchal, Pavel Doucek j. h., Jan Maxián j. h. a další. Donaha! se stalo divácky nejoblíbenější inscenací VČD roku 2005.
Na Malé scéně ve dvoře od 19.00 hodin hostuje Divadlo Demago z Ústí nad Labem, které zde v rámci Prologu XII. ročníku GRAND Festivalu smíchu odehraje Vítězné představení. Diváky čeká improvizovaná performance jednoho muže o světě reprodukčních umělců – divadlo nabité kontroverzním humorem balancujícím na hraně zákona, syrové, nekorektní, hravé i démonické.


S CIZÍ DÁMOU V CIZÍM
POKOJI, foto P. Průcha

sobota 25. února 2012
Na 19.00 hodinu vás Městské divadlo zve na premiéru komediální koláže S cizí dámou v cizím pokoji (abo. sk. P1), která si bere na mušku nevěru v českých ložnicích. Inscenaci vzniklou spojením tří komediálních textů režíroval Lumír Olšovský j. h., který do hlavních rolí obsadil Jiřího Kalužného, Petra Dohnala, Ladislava Špinera a Kristinu Jelínkovou. Před premiérou se od 18.30 hodin ve foyer uskuteční vernisáž výstavy obrazů Karla Kafky.

neděle 26. února 2012
Při příležitosti zahájení XII. ročníku GRAND Festivalu smíchu vás Východočeské divadlo odpoledne zve do Malé haly ČEZ arény, ve které ve 13.00 hodin začíná Kuličkiáda smíchu – soutěžní turnaj ve cvrnkání kuliček na ledě. Zúčastnit se může každý bez ohledu na věk, a to buď jako jednotlivec, či v týmu. Hrát budou i herci divadla a další zajímaví hosté. Na vítěze jednotlivých kategorií čekají originální dárky.
Od 19.00 hodin se pak v Městském divadle uskuteční druhá premiéra komedie S cizí dámou v cizím pokoji (abo. sk. P2). Diváky pobaví tři komedie v jedné, které ukážou, jak to může dopadnout, když se pánové vydají na zálety… V hlavních rolích hrají Jiří Kalužný, Petr Dohnal, Ladislav Špiner a Kristina Jelínková. Režie se ujal Lumír Olšovský j. h.

Vše o festivalu, informace o programu, mimořádné nabidky vstupenek, zajímavosti z průběhu festivalu, rozhovory s herci a režiséry i perličky ze zákulisí nabízejí během konání festivalu naše každodenní NOVIN(K)Y, i Festivalové okénko ve vysílání Českého rozhlasu Pardubice na frekvenci 104,7 FM v 8.40 a 13.50 hodin.


SVĚTÁCI
Klicperovo divadlo, Hradec Králové


SEX NOCI SVATOJÁNSKÉ
Divadlo pod Palmovkou, Praha


Liška v kurníku aneb Pan ministr
v Kmínovicích,
foto Jiří Sejkora


NAŠI FURIANTI, foto Martin Špelda


ZLOČIN V POSÁZAVSKÉM PACIFIKU
foto archiv divadla Kalich


PRAŽSKÉ LEGENDY, foto archiv


KACÍŘKA, foto archiv


Dealer´s Choice
(Kdo rozdává, rozhodne)

foto Hynek Glos


Cyrano, alebo balábilé o nose
fotot archiv

pondělí 27. února 2012
Festivalové klání o titul Komedie roku 2011 zahájí naši kolegové ze sousedního královéhradeckého Klicperova divadla, jejichž komedii Světáci (Malované děti) jistě nemusíme vůbec představovat, neboť je adaptací jedné z nejslavnějších českých filmových komedií, kterou určitě všichni dobře znáte.
Nyní se tedy pohodlně usaďte a nechte se unášet Prahou plnou neonů let šedesátých, kdy noční velkoměsto ještě svůdně přijímalo své návštěvníky a Vašek měl v hlase smích, Helena slunce a Marta slzy… Příjemnou zábavu!

úterý 28. února 2012
V úterý dáme vašim bránicím opravdu zabrat! Čeká vás jeden z nejnabitějších dnů letošního ročníku festivalu! Začínáme už v deset ráno v Městském divadle komedií Capo Comico, v níž budou studenti Pražské konzervatoře pátrat po nejlepším světovém komikovi.
V deset hodin ožije i Malá scéna ve dvoře, která se změní na dostihové závodiště Velké pardubické, kde se odehrává autorská komedie domácího souboru Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase. Od sedmi se na Malé scéně přeneseme z Pardubic do New Yorku, kam Woody Allen zasadil svou komedii o krizi dvou manželských párů Central Park West, kterou představí Žižkovské divadlo a 3D company.
Rovněž v sedm večer, ale v Městském divadle začíná další Woody Allen! Nenechte ujít jeho rafinovanou komedii o lásce a nejrůznějších vášních Sex noci svatojánské, kterou do soutěže vyslalo Divadlo pod Palmovkou.

středa 29. února 2012
Středa se bude nést ve znamení komediálních úspěchů domácího souboru. Ráno v deset se v Městském divadle odehraje první repríza nové komedie VČD S cizí dámou v cizím pokoji. Na lodi jménem Fortuna se odehraje tolik pokusů o nevěru, až je s podivem, že se loď nepotopí. Večer v sedm vás zde pak pobaví temperamentní satirická komedie Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích, která ukáže, jak to dopadá, když se někam zavede dřív politika než elektrika!
Rovněž v sedm, ale na Hronovické scéně se představí brněnský soubor Buranteatr se svou novou komedií Amazonie. Děj vás zavede do televizních ateliérů, kde se právě rodí nový nekonečný seriál… Na jevišti uvidíte i skvělého mladého herce Michala Isteníka, jehož ohromný talent okouzluje natolik, že se před pár dny stal Talentem roku v anketě Cen Alfréda Radoka. Přijďte se na něj podívat!

archiv zpráviček březen 2012

čtvrtek 1. března 2012
Čtvrtý den festivalu nabídne divákům čtyři představení. Ráno na Malé scéně odehraje pražský soubor Formela dvakrát pohádku Cesta kolem světa. Mladí herci zavedou dětské publikum do Afriky i Austrálie, a seznámí ho s tamními zvířátky. Odpoledne v pět se tamtéž bude odehrávat úplně jiná legrace! Divadlo tří se představí s několika drobnými jednoaktovými útvary, které nazvalo Prasklá hřídel u sifonu. Divák, který čeká, že na jevišti uvidí tři herce, se mýlí, hrát budou čtyři (magické číslo tohoto dne?). Čtvrtou do party bude naše herečka Petra Tenorová.
V Městském divadle bude večer od sedmi soutěžit o cenu Komedie roku 2011 pražské Divadlo v Dlouhé s inscenací Naši furianti. Myslíme, že pardubické publikum toto divadlo přímo miluje, proto jsme zvědaví, jaká bude tentokrát odezva!

pátek 2. března 2012
Jaký je život bez smíchu? Dá se bez něj žít? Na tyto otázky vám zítra ráno odpoví liberecký soubor Naivního divadla v komedii Prodaný smích. Děti čeká interaktivní představení obohacené o filmové projekce, animace a prvky laterny magiky.
Večer v sedm se publikum rozdělí na dvě části. Většina se bude kochat hudební retro komedií Zločin v Posázavském Pacifiku, což je romantická hra o fenoménu trampingu ve třicátých letech v Čechách. Přiveze ji Městské divadlo Mladá Boleslav, které si zatím pokaždé z festivalu odneslo nějakou tu cenu.
Druhá část diváků bude na Malé scéně ve dvoře čekat než se zhasne, aby zhlédli konverzační komedii Když se zhasne – tu nabídne soubor Do Houslí, který u nás taky není nováčkem.

sobota 3. března 2012
Od pěti odpoledne si na Malé scéně ve dvoře nenechte ujít nesmírně vtipnou inscenaci pro celou rodinu Pražské legendy, kterou na festival přiváží soubor Geisslers Hofcomoedianten. Vydejte se s ním na hravou procházku starou Prahou…
Večer od sedmi budete mít v Městském divadle možnost vidět herce Západočeského divadla Cheb, kteří se na našem festivalu představí poprvé. Nebojte se neznámého a nevyzkoušeného a nechte se překvapit (a hlavně skvěle pobavit!) jejich komedií Kacířka, která satiricky reaguje na nejaktuálnější světové dění. Určitě vás potěší i náš bývalý kolega Tomáš Kolomazník!

neděle 4. března 2012
Umíte hrát poker? Že ne? Ale to vás jistě neodradí od návštěvy nedělního večerního představení Dealer´s Choice (Kdo rozdává, rozhodne) v Městském divadle. Dejvické divadlo bude soutěžit už podruhé (v roce 2008 to bylo s komedií Černá díra) a zdá se, že naše publikum dejvické herce miluje – vstupenky na jejich představení byly okamžitě vyprodané. Na Malou scénu ve dvoře večer v sedm vtrhne mladý, energický a originální kabaret. Písně, skeče, břichomluvectví, vtipné texty – to všechno nabídne pětice herců Cabaretu Celembour ve večeru nabitém vtipem a nápady pod názvem Cvidoule di Campo.

pondělí 5. března 2012
Večer v sedm se rozehrají dvě komedie na dvou scénách, shodou okolností obě inscenace vycházejí z klasické dramatické literatury, ale oba soubory s texty nakládají velmi volně a moderně. Takto nevázaně bude hrát slovenské Túlavé divadlo Cyrana s podtitulem Balábilé o nose v Kulturním domě Hronovická a pražský soubor Geisslers Hoffcomoedianten Molièrova Lakomce na Malé scéně ve dvoře.
V Městském divadle v osm hodin večer začne napínavé rozuzlení celého GRAND Festivalu smíchu – Galavečer smíchu s předáváním cen. Kdo získá nejprestižnější cenu festivalu, titul Komedie roku 2011? Který soubor nejvíce okouzlil publikum? Jak se rozhodnou poroty? To všechno zajímá spoustu divadelníků v Čechách a na Moravě. Program bude natáčet Česká televize, hlavní mediální partner festivalu, a večerem diváky provedou Tereza Kostková a Ladislav Špiner

výsledky GRAND Festivalu smíchu

úterý 6. března 2012
Od 10.00 hodin bude jeviště Městského divadla patřit ruské klasice – Čechovovu Višňovému sadu v režii Petra Novotného. Studenti uvidí velkou tragikomedii o směšných i smutných lidech, sentimentálním lpění na minulosti, o lásce ve všech podobách, velkých plánech a touhách – to vše s Jindrou Janouškovou, Kristinou Jelínkovou, Petrou Tenorovou a Jiřím Kalužným v hlavních rolích.
Večer herci odjíždějí na zájezd do Mladé Boleslavi, kde od 19.00 hodin odehrají komedii Benefice aneb Zachraňte svého Afričana v režii Martina Glasera.


MY FAIR LADY
foto Michal Klíma

středa 7. března 2012
VČD v Pardubicích nehraje!
Od 19.00 hodin herci hostují v sále Filharmonie Hradec Králové, kde představí pardubické zpracování muzikálu My Fair Lady v režii Petra Novotného.

čtvrtek 8. března 2012
V 9.00 a 11.00 hodin se na Malé scéně uskuteční reprízy scénického čtení dvou rumunských aktovek Znásilnění a Kosti pro Otta v režii Kateřiny Glogrové.
Od 18.00 hodin pak můžete strávit příjemný večer v Městském divadle, kam vás Východočeské divadlo zve na parodii podle románu Jula Verna Tajemný hrad v Karpatech (abo. sk. N) v režii Jiřího Seydlera. Těšte se na nové zpracování známého příběhu neohroženého hraběte Teleka a jeho světem protřelého sluhy Roczka s typicky českým humorem a operní árií na rtech. V hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h.
Malá scéna ve dvoře od 19.00 hodin uvádí komedii Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. C2´11). Věříte beneficím a dobročinným akcím? A jak jsou na tom postavy současné německé komedie ze zákulisí dobročinné show? Můžete navštívit jakýkoli benefiční večer, ale jen u nás zažijete, jak podobná akce doopravdy vzniká! V pohostinské režii Martina Glasera hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.


AMADEUS
foto Michal Klíma

pátek 9. března 2012
V 10.00 hodin v Městském divadle začíná známá Shafferova hra Amadeus, kterou proslavil oscarový film Miloše Formana. Režisér Michael Tarant do hlavních rolí obsadil Josefa Vránu, Ladislava Špinera a Petru Tenorovou. Studenty čeká drama vzpoury proti jedné z největších nespravedlností na zemi: proč někdo má talent, a druhý ne? Na vzniku strhující inscenace spolupracovala Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće.
Na 19.00 hodin vás pak Městské divadlo zve na soudní drama Reginalda Rose Dvanáct rozhněvaných mužů (abo. sk. H), které s pardubickým souborem nazkoušel ředitel Divadla pod Palmovkou Petr Kracik. Nacházíme se u soudu v New Yorku, který rozhoduje o vině či nevině v kauze úmyslné vraždy. Verdikt leží na bedrech dvanáctičlenné poroty složené z lidí z různých skupin společnosti. A v tom tkví jádro hry – střetnutí lidí rozličných povah, hodnot, názorů. V inscenaci vystoupí jako hosté Petr Kostka a František Švihlík, dále hrají Jan Hyhlík, Pavel Novotný, Ladislav Špiner, Josef Vrána a další.

sobota 10. března 2012
Od 17.30 hodin vás v Městském divadle pobaví parodie podle románu Jula Verna Tajemný hrad v Karpatech, kterou pro pardubické divadlo napsal dramaturg Tomáš Syrovátka. V režii Jiřího Seydlera v hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h. Do srdce země legend – do kraje Drákulova – zavítá na své cestě svéráznou východní Evropou hrabě Telek a na své pouti potká řadu podivínů a ještě více překážek a záhad…
Od 19.00 hodin herci hostují ještě v Mladé Boleslavi, kde odehrají komedii Benefice aneb Zachraňte svého Afričana.

neděle 11. března 2012
Od 19.00 hodin bude jeviště Městského divadla patřit Divadlu Antonína Dvořáka z Příbrami, které pardubickému publiku představí slavnou Simonovu tragikomedii Drobečky z perníku. Diváci uvidí několik běžných životních situací, které musí řešit alkoholička právě propuštěná z léčení, její nedospělá dcera a stále neúspěšný herec čekající na příležitost, která nepřichází… V režii Milana Schejbala hrají Simona Stašová, která za výkon v roli Evy Mearové získala Cenu Thálie 2007, Radka Filásková, Čestmír Bebouský a další.

pondělí 12. března 2012
Od 19.00 hodin vás v Městském divadle čeká první epilogové představení XII. ročníku GRAND Festivalu smíchu – komedie Tančírna Divadla Radka Brzobohatého. Taneční kavárna je místem, kde se potkávají lidé různého věku i charakteru, aby zapomněli na starosti každodenního života. Z osamělých duší se stávají páry, z lidí, včera si ještě cizích, partneři nebo milenci. Kolem se řítí dějiny, píše se historie našeho národa… Divadlo, kde se tančí, hraje, ale nemluví, a kde se diváci smějí i pláčou. Hrají Radoslav Brzobohatý, Jan Révai, Hana Gregorová, Dagmar Čárová, Pavlína Mourková a další. Režie Hana Gregorová.

úterý 13. března 2012
Městské divadlo na 19.00 hodinu připravilo Eurípidovu tragédii Trójanky (abo. sk. F) v režii Pavla Ondrucha j. h. Trójská válka právě skončila! Muži si to vyřídili mezi sebou. Řekové zvítězili! Trójané byli pobiti. Jejich ženy přišly o své muže, děti o své otce. Co s nimi teď bude? Jak mají dál žít?! V expresivní básnické inscenaci plné antické krásy a hluboké tragičnosti hrají Zdena Bittlová, Jindra Janoušková, Romana Chvalová, Petra Tenorová, Václav Dušek, Martin Mejzlík a další.


POMSTA A LA NETOPÝR
foto L. Formánek

středa 14. března 2012
Městské divadlo bude od 19.00 hodin patřit hercům Divadla Kalich, kteří zde v rámci Epilogu XII. ročníku GRAND Festivalu smíchu odehrají komedii Hledání slov. Diváky pobaví hra o osudech čtveřice lidí diskrétně spojených kurzem čtení a psaní pro dospělé. Dva studenty – krásnou hypochondričku a staromilského elegána – doplňuje jejich učitelka léčící se ze ztroskotaného vztahu a podivínský školník, kteří ve třídě mateřské školy po večerech prožívají svoje setkání, jež mají šarm vytříbeného britského humoru. V režii Jakuba Nvoty hrají Oldřich Vízner, Sabina Laurinová, Barbora Munzarová a Hynek Čermák.
Naši herci od 19.00 hodin hostují v Táboře, kde představí pardubické zpracování operety Netopýr uváděné pod názvem Pomsta a la Netopýr.

čtvrtek 15. března 2012
Na 18.00 hodinu vás Městské divadlo zve na novinku na repertoáru, na komediální koláž S cizí dámou v cizím pokoji (abo. sk. X), která si bere na mušku nevěru v českých ložnicích. Inscenaci vzniklou spojením tří komediálních textů pohostinsky režíroval Lumír Olšovský, který do hlavních rolí obsadil Jiřího Kalužného, Petra Dohnala, Ladislava Špinera a Kristinu Jelínkovou.

pátek 16. března 2012
VČD v Pardubicích nehraje! Dopoledne se zkouší Zpívání v dešti a scénické čtení hry Tanečník a odpoledne herci odjíždějí na zájezd do Kolína, kde od 19.00 hodin odehrají muzikál Muž z kraje La Mancha.

sobota 17. března 2012
Městské divadlo vás na 18.00 hodinu zve na inscenaci Zvoník Matky Boží (abo. sk. T) v režii Petra Novotného. Těšte se na romantický příběh o lásce, které se člověk brání, ale ona ho stejně dostihne a rozmetá jeho duši na kusy… V adaptaci známého Hugova románu Chrám Matky Boží v Paříži hrají Martin Mejzlík, Petra Tenorová, Miloslav Tichý, Pavel Novotný, Josef Vrána, Josef Pejchal, Kristina Jelínková a další.
Prostor Malé scény ve dvoře se v 19.00 hodin změní na dostihové závodiště, koná se zde totiž repríza dostihové komedie Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase (abo. sk. P1B), kterou nazkoušela mladá hostující režisérka Tereza Karpianus. Čeká vás řetězec obrazů a skečů nejen z dějin Velké pardubické v podání Martiny Sikorové, Lídy Vláškové, Jana Musila, Zdeňka Rumpíka, Ladislava Špinera a Radka Žáka.


BLÁZNOVY ZÁPISKY
foto Michal Klíma

neděle 18. března 2012
Při příležitosti oslav blížícího se Světového dne divadla Východočeské divadlo na 13.00 a 15.00 hodinu připravilo Den otevřených dveří. Během prohlídky zákulisí se divákům představí i jednotlivé divadelní profese. K nahlédnutí budou samozřejmě i herecké šatny, zrekonstruované výrobní dílny divadla a prostor Malé scény ve dvoře. „Divadelní kuchyní“ zájemce provedou Petra Janečková, Dagmar Novotná, Petr Dohnal, Zdeněk Rumpík, Ladislav Špiner, dramaturg Zdeněk Janál a vedoucí dekoračních dílen Alois Lisý.
Po zkušenostech z minulých dnů otevřených dveří budou skupinky návštěvníků opět početně omezené, proto si zájemci musí zakoupit vstupenku – cena 30 Kč. Vstupenky se prodávají v předprodeji VČD či přímo na místě před prohlídkami, ale s tím rizikem, že skupiny mohou být již plně obsazené.
Od 19.00 hodin pak ožije i Malá scéna ve dvoře, kde diváky zcela pohltí dramatizace Gogolovy povídky Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli úředníčka Popriščina. Inscenace nabídne tragikomický humor, divadlo plné scénické obraznosti, jevištní poezii, zpěv i karikaturu naší vlastní směšnosti.

pondělí 19. března 2012
V 19.00 hodin se na Malé scéně ve dvoře uskuteční další díl z cyklu scénických čtení současné dramatiky Malé inscenace na Malé scéně. Tentokrát představíme hru Lenky Lagronové z roku 1994 Tanečník. Nenechte si ujít odhalování nejintimnějších tajemství Marie a Jana a setkání s fascinujícím světem nejodvážnější české dramatičky současnosti. V režii Radka Žáka hrají Kristina Jelínková a Miloslav Tichý. Jedná se o první české uvedení hry.

úterý 20. března 2012
Od 8.30 a 10.30 hodin se na Malé scéně ve dvoře uskuteční reprízy pásma Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci, které děti provede pestrým světem hudby a představí významné historické epochy. Rolí hravých průvodců se ujmou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. V režii Martiny Čechové j. h. zahrají i hudebníci Komorní filharmonie Pardubice.
V Městském divadle můžete od 18.00 hodin zhlédnout dramatizaci Mannova románu Mefisto (abo. sk. Z) v pohostinské režii Petra Kracika. Čeká vás faustovský příběh o herci, který se ve své touze po velkých rolích postupně zaprodá i nacistické moci. V titulní roli se představí Ladislav Špiner, který za ztvárnění role Hendrika Höfgena získal Cenu za nejlepší mužský herecký výkon přehlídky České divadlo 2011 a za stejnou roli byl i nominován na Cenu Thálie 2011, dále hrají Martin Mejzlík, Jan Musil, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Dagmar Novotná a další.
POZOR! Z důvodu náhlé indispozice v souboru se představení komorního muzikálu Benny Rock´n´Roll Star, které mělo začít v 19.00 hodin na Malé scéně, bohužel RUŠÍ! Náhradní termín představení se uskuteční ve čtvrtek 29. března rovněž od 19.00 hodin, zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Za změnu se omlouváme a děkujeme za pochopení!


S CIZÍ DÁMOU V CIZÍM
POKOJI, foto P. Průcha


ZVONÍK MATKY BOŽÍ
foto L. Formánek

středa 21. března 2012
Na 17.30 hodin vás Městské divadlo zve na novinku na repertoáru, na komediální koláž S cizí dámou v cizím pokoji (abo. sk. J), která si bere na mušku nevěru v českých ložnicích. Inscenaci vzniklou spojením tří komediálních textů pohostinsky režíroval Lumír Olšovský, který do hlavních rolí obsadil Jiřího Kalužného, Petra Dohnala, Ladislava Špinera a Kristinu Jelínkovou.
Na Malé scéně ve dvoře od 19.00 hodin vystoupí Jiří Schmitzer – populární herec, který však stále častěji sklízí ovace i jako punkový písničkář. S jeho humornými písněmi se skvěle pobavíte! Hlavním stavebním kamenem jeho koncertů je práce s chybou – a lépe chybovat nedovede nikdo!

čtvrtek 22. března 2012
Městské divadlo vás na 17.30 hodin zve na inscenaci Zvoník Matky Boží (abo. sk. S) v režii Petra Novotného. Těšte se na romantický příběh o lásce, které se člověk brání, ale ona ho stejně dostihne a rozmetá jeho duši na kusy… V adaptaci známého Hugova románu Chrám Matky Boží v Paříži hrají Martin Mejzlík, Petra Tenorová, Miloslav Tichý, Pavel Novotný, Josef Vrána, Josef Pejchal, Kristina Jelínková a další.
Prostor Malé scény ve dvoře se v 19.00 hodin změní na dostihové závodiště, koná se zde totiž repríza dostihové komedie Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase, kterou nazkoušela mladá hostující režisérka Tereza Karpianus. Čeká vás řetězec obrazů a skečů nejen z dějin Velké pardubické v podání Martiny Sikorové, Lídy Vláškové, Jana Musila, Zdeňka Rumpíka, Ladislava Špinera a Radka Žáka.

pátek 23. března 2012
Od 19.00 hodin vás v Městském divadle pobaví detektivní komedie Bláznivé nůžky, která vás zavede do kadeřnického salónu se svérázným personálem, kam přichází několik náhodných i stálých zákazníků. Najednou se o patro výš stane vražda a jedinými, opravdu nestrannými pozorovateli a svědky jste vy, diváci. Jenom vy můžete vypovídat a usvědčit vraha… V režii Petra Novotného hrají Petra Janečková, Dagmar Novotná, Petr Dohnal, Alexandr Postler, Ladislav Špiner a Josef Vrána. Na VIII. ročníku GRAND Festivalu smíchu Bláznivé nůžky získaly titul Komedie roku 2007 a Ladislav Špiner byl v roli Tonyho oceněn za nejlepší mužský herecký výkon festivalu! Komedie se stala i divácky nejoblíbenější inscenací VČD za rok 2008 a na festivalu České divadlo 2008 obdržela Cenu poroty!

sobota 24. března 2012
Městské divadlo na 18.00 hodinu připravilo Eurípidovu tragédii Trójanky (abo. sk. U) v režii Pavla Ondrucha j. h. Trójská válka právě skončila! Muži si to vyřídili mezi sebou. Řekové zvítězili! Trójané byli pobiti. Jejich ženy přišly o své muže, děti o své otce. Co s nimi teď bude? Jak mají dál žít?! V expresivní básnické inscenaci plné antické krásy a hluboké tragičnosti hrají Zdena Bittlová, Jindra Janoušková, Romana Chvalová, Petra Tenorová, Václav Dušek, Martin Mejzlík a další.

neděle 25. března 2012
Malá scéna ve dvoře bude od 15.00 hodin patřit zpěvačce Karolíně Kamberské a jejímu koncertnímu představení pro nejmenší publikum Říkadla a křikadla. Interaktivní koncert polovičky z oblíbeného dua Sestry Steinovy vaše děti jistě nudit nebude!

pondělí 26. března 2012
Malá scéna ve dvoře bude od 8.30 a 10.00 hodin patřit zpěvačce Karolíně Kamberské a jejímu koncertnímu představení pro nejmenší publikum Říkadla a křikadla.
Dětem bude věnované i dopoledne v Městském divadle, kde od 8.30 a 10.30 hodin odehrají herečky Divadla MALÉhRY pohádku Ježibaby a ženichové. Děti se mohou těšit na dvě neposedné ježibabky, které by rády ženicha, proto zkoušejí kouzelná zaklínadla, kterými by si toho pravého přičarovaly.
V 19.00 hodin pak v Městském divadle začíná NO NAME Tour 2012 – koncert populární slovenské pop-rockové kapely, několikanásobné držitelky ocenění Český slavík v kategorii Slavíci bez hranic. Koncert pořádá agentura Kometa ve spolupráci s agenturou VM ART production.


DVANÁCT ROZHNĚVANÝCH
MUŽŮ, foto J. Sejkora

úterý 27. března 2012
Na 19.00 hodin vás Městské divadlo zve na soudní drama Reginalda Rose Dvanáct rozhněvaných mužů (abo. sk. K), které s pardubickým souborem nazkoušel ředitel Divadla pod Palmovkou Petr Kracik. Diváky čeká hra o nejisté pravdě, o předsudcích většiny, sobeckosti, ale také o síle lidskosti a o tom, co zmůže jednotlivec stojící sám mezi všemi. V inscenaci vystoupí jako hosté Petr Kostka a František Švihlík, dále hrají Jan Hyhlík, Pavel Novotný, Ladislav Špiner, Josef Vrána a další.

středa 28. března 2012
Městské divadlo na 19.00 hodin připravilo reprízu Eurípidových Trójanek (abo. sk. R) v režii Pavla Ondrucha j. h. Trójská válka právě skončila! Řekové zvítězili! Trójané byli pobiti. Jejich ženy přišly o své muže, děti o své otce. Co s nimi teď bude? Jak mají dál žít?! V expresivní básnické inscenaci plné antické krásy a hluboké tragičnosti hrají Zdena Bittlová, Jindra Janoušková, Romana Chvalová, Petra Tenorová, Václav Dušek, Martin Mejzlík a další.

čtvrtek 29. března 2012
Pokud máte rádi politickou satiru, navštivte od 19.00 hodin Městské divadlo, kde vás pobaví komedie Ephraima Kishona Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. C). Na dramatizaci knížky světoznámého satirika se podílel i sám režisér inscenace Martin Tichý j. h., který do hlavních rolí obsadil Zdeňka Rumpíka, Martina Mejzlíka a Petra Dohnala. Příběh se odehrává v zapadlé vesničce Kmínovice, kam přijíždí na ozdravný pobyt stárnoucí politik Arnitz Dulniker. Jeho vášeň pro politiku mu však nedá spát, a tak se rozhodne, že ve vesničce uspořádá volby a všechno, co s nimi souvisí…
Rovněž v 19.00 hodin, ale na Malé scéně ve dvoře začíná komorní muzikál Benny Rock´n´Roll Star autorské dvojice Jiří Šlupka Svěrák – Jiří Seydler. Těšte se na další exkurz do světa hudebních dějin, tentokrát do dob vzniku rock´n´rollu. Hrají a zpívají Kristina Jelínková, Jiří Kalužný, Josef Vrána, Jiří Šlupka Svěrák j. h. a členové divadelní kapely Můžete si za to sami! Režie Jiří Seydler.

pátek 30. března 2012
Od 10.00 hodin se v Městském divadle uskuteční veřejná generální zkouška muzikálové komedie Zpívání v dešti (abo. sk. VG) v režii Petra Novotného.
Na 19.00 hodin vás Městské divadlo zve na novinku na repertoáru, na komediální koláž S cizí dámou v cizím pokoji, která si bere na mušku nevěru v českých ložnicích. Inscenaci vzniklou spojením tří komediálních textů pohostinsky režíroval Lumír Olšovský, který do hlavních rolí obsadil Jiřího Kalužného, Petra Dohnala, Ladislava Špinera a Kristinu Jelínkovou.

sobota 31. března 2012
Městské divadlo vás na 19.00 hodinu zve na první premiéru hudební komedie Zpívání v dešti (abo. sk. P1) v režii Petra Novotného. Slavné muzikálové melodie, skvělá stepařská a taneční čísla, humor, zábava a navíc pořádná porce lásky ve filmových ateliérech Hollywoodu na konci 20. let minulého století, v čase, kdy se zrodil zvukový film – to vše s Josefem Pejchalem, Janem Musilem, Martinou Sikorovou a Petrou Janečkovou v hlavních rolích.
Před premiérou se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy Marty Benešové-Břehové O divadle a o jiném.


zprávičky připravuje Radek Smetana Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN