VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

1/2011 2/2011 3/2011  4-7/2011 9-12/2011

archiv zpráviček 2012  2011  2010  2009  2008

archiv zpráviček 2007  2006  2005  2004  2003

TÝDEN V DIVADLE – ZPRÁVIČKY 2011/1-3

archiv zpráviček leden 2011

1. až 3. ledna 2011
VČD nehraje!

Úterý 4. 1. 2011
Od 17.00 hodin můžete v Městském divadle navštívit další reprízu slavného broadwayského muzikálu Chicago (abo. sk. L), který je známý především díky své filmové podobě oceněné Oscarem za nejlepší film roku 2002. Sexy vražedkyně, bulvární boj, korupce, ale i černý humor, populární hity a strhující taneční čísla – to všechno v režii Petra Novotného s Martinou Sikorovou, Kristinou Jelínkovou a Ladislavem Špinerem v hlavních rolích.

Středa 5. 1. 2011
V 18.00 hodin začíná v Městském divadle broadwayský krimi muzikál Chicago v režii Petra Novotného (abo. sk. Z). Neomezené možnosti města na břehu Michiganského jezera přilákají Roxie Hartovou, jež sní o kariéře na jevišti a chce být stejně slavná jako kabaretní hvězda Velma Kellyová. Místo na žebříčku slávy se však obě setkají ve vězení, obviněny z úkladných vražd. Jejich obhajoby se ujme úspěšný právník, který z nich udělá v tisku oběti chlípných činů jejich manželů. Rozjede se mediální divadlo, ve kterém se Roxie stane přes noc hvězdou první velikosti, zatímco Velma zůstává ve vězení… V hlavních rolích hrají, tančí a zpívají Martina Sikorová, Kristina Jelínková a Ladislav Špiner.

Čtvrtek 6. 1. 2011
Komorní scéna VČD – Malá scéna ve dvoře – vás na 19.00 hodinu zve na groteskní komedii Pauly Vogel Nejstarší řemeslo. Čeká vás komedie o sexu v každém věku. Pět žádoucích dam pohromadě těžko přehlédnete. Ale co když je i té nejmladší z nich přes sedmdesát? Sex a láska kvetou v každém věku. A taky je pořád čemu se učit… V režii Jiřího Seydlera hrají Zdena Bittlová, Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová a Lída Vlášková.
Od 19.30 hodin pak herci VČD hostují v České Třebové, kde odehrají vražednou komedii Bláznivé nůžky.

Pátek 7. 1. 2011
V 19.00 hodin se jeviště Městského divadla promění na Čachtický hrad, kde se odehrává děj známého příběhu o hraběnce Alžbětě Báthoryové Čachtická paní. Pardubickou verzi krvavé legendy režíroval Petr Novotný, který do titulní role obsadil Kristinu Jelínkovou. Diváci se mohou těšit na zápas dobra a zla inspirovaný skutečnou zkušeností bezpráví i odvěkou lidskou touhou po lásce a nesmrtelnosti…

Sobota 8. 1. 2011
Pokud máte rádi slavné muzikálové hity, nenechte si od 18.00 hodin v Městském divadle ujít derniéru amerického krimi muzikálu Chicago (abo. sk. G´10), které s Martinou Sikorovou, Petrou Janečkovou a Ladislavem Špinerem v hlavních rolích nazkoušel zkoušený muzikálový režisér Petr Novotný. Roli vražedkyně Velmy Kellyové po odchodu Petry Janečkové na mateřskou dovolenou přezkoušela Kristina Jelínková. Chicago známé především díky své filmové podobě, oceněné Oscarem za nejlepší film roku 2002, mělo v Pardubicích premiéru 24. ledna 2009 a během dvou let uvádění dosáhlo 45 repríz.

9.  až 10. 1. 2011
VČD nehraje!

Úterý 11. 1. 2011
Nová komorní scéna divadla – Malá scéna ve dvoře – od 10.00 hodin uvádí Gogolovy Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka, který napsal i divadelní scénář. Hlavní roli úředníčka Popriščina hraje Martin Mejzlík. Studenty čeká psí opera o člověku, který nikdy nebyl „in“! Inscenace, která získala Cenu novinářů za rok 2010, nabídne kromě tragikomického humoru i písničky a zajímavě řešený variabilní prostor studiové scény.
V 19.00 hodin pak v Městském divadle začíná Čechovův Višňový sad (abo. sk. R) – klasika světového dramatu v tragikomickém žánru. Co je víc? Sentiment a láska k dědičnému panství, nebo pragmatická nutnost majetek prodat? Na toto téma se střetnou lidé příliš rozumní a lidé sentimentálně nerozumní… V režii Petra Novotného hrají Jindra Janoušková, Kristina Jelínková, Petra Tenorová, Jiří Kalužný, Miloslav Tichý, Martin Mejzlík a další.

Středa 12. 1. 2011
Na 19.00 hodinu vás Městské divadlo zve na večerní DERNIÉRU Shakespearova Hamleta (abo. sk. V) s Josefem Pejchalem v titulní roli. Nejhranější divadelní hru na světě, která nepřináší příliš odpovědí, ale dává mnoho otázek, režíroval Jiří Seydler.
Na Malé scéně ve dvoře se rovněž od 19.00 hodin uskuteční další díl cyklu scénických čtení současné dramatiky nazvaný Malé inscenace na Malé scéně. Tentokrát představíme hru Pauly Vogel Desdemona. Hra o šátku, kterou s Martinou Sikorovou, Jindrou Janouškovou a Petrou Tenorovou nazkoušel hostující Pavel Ondruch, a to poprvé na českých jevištích! Zajímá vás, jak to také mohlo být s (ne)věrnou Desdemonou? Byla Desdemona opravdu tak nevinná? Jaký mohla mít vztah k vlastní sexualitě? Měl Othello důvod žárlit?! To vše uvidíte v nekonvenční „ženské“ variaci na Othella od známé americké autorky.

Čtvrtek 13. 1. 2011
VČD v Pardubicích nehraje!
Od 19.00 hodin herci hostují v Táboře, kde již opravdu naposledy odehrají krimi muzikál Chicago.

Pátek 14. 1. 2011
Na 19.00 hodinu vás Městské divadlo zve na slavný broadwayský muzikál Donaha! v režii hostujícího Romana Štolpy. V úspěšném muzikálu se představí parta nezaměstnaných dělníků, kteří svou svízelnou životní situaci vyřeší velmi netradičním způsobem – založí pánskou striptérskou skupinu. Hrají Martin Mejzlík, Jiří Kalužný, Pavel Novotný, Josef Pejchal, Pavel Doucek j. h., Milan Němec j. h. a další. Muzikál Donaha! se stal divácky nejoblíbenější inscenací roku 2005.
Na Malé scéně ve dvoře rovněž v 19.00 hodin vystoupí Jaroslav Samson Lenk. Nenechte si ujít koncert folkového a trampského zpěváka, kytaristy, textaře a písničkáře, který je bývalým členem folkové skupiny Máci, členem trampské skupiny Hop Trop a kapelníkem své skupiny Samson a jeho parta. Do jeho tvorby patří mimo jiné i písně k večerníčkům (Madla a Ťap, Vydrýsek, Méďové atd.). Uvádí Českomoravská umělecká agentura META.

Sobota 15. 1. 2011
Pokud máte rádi muzikály, přijďte na 18.00 hodinu do Městského divadla, kde se uskuteční další repríza slavného amerického muzikálu Muž z kraje La Mancha (abo. sk. T´11) z dílny zkušeného muzikálového režiséra Petra Novotného. V hlavních rolích uvidíte Ladislava Špinera, Jiřího Kalužného a Kristinu Jelínkovou. Chytlavé melodie, statečný rytíř Don Quijote, vtipný sluha Sancho a krásná Aldonza vás dojmou i pobaví a připraví nezapomenutelný zážitek!
Malá scéna ve dvoře pak od 19.00 hodin uvádí poetickou retrokomedii Poprvé vdaná o láskách a neláskách jedné sovětské betonářky v podání Taťjany Medvecké. Režie Jaromír Pleskot. Hostem Agentura MR.

Neděle 16. 1. 2011
Na Malé scéně ve dvoře od 15.00 hodin hostuje Teátr Víti Marčíka s pohádkou Šípková Růženka. Známá pohádka děti potěší krásnými loutkami a zajímavě řešenou dřevěnou kulisou.
Režie Víťa Marčík. Vhodné pro děti od 4 let!

Pondělí 17. 1. 2011
V 8.30 a 10.30 hodin na Malé scéně ve dvoře začíná Robinson Crusoe hostujícího Teátru Víti Marčíka. Představení je plné nejen krkolomných kousků, dramatických okamžiků a humoru, ale také zamyšlení nad samotou člověka, přátelstvím a smyslem všeho dění. Režie Víťa Marčík.
Od 18.00 hodin pak budou Městským divadlem znít chytlavé muzikálové melodie, koná se zde totiž další repríza amerického muzikálu Muž z kraje La Mancha (abo. sk. N) s Ladislavem Špinerem, Jiřím Kalužným a Kristinou Jelínkovou v hlavních rolích. Režie se ujal ostřílený muzikálový režisér Petr Novotný. Mistrně vystavěný muzikál, v němž se mísí realita a fikce, diváky přenese do XVI. století do vězení, kde španělský básník a autor divadelních her Cervantes čeká na inkviziční soud…

Úterý 18. 1. 2011
VČD v Pardubicích nehraje!
Dopoledne se na jevišti koná zkouška komedie Liška v kurníku pod režijním dohledem Martina Tichého. Zkouší se však i na Malé scéně, pro kterou Jiří Seydler připravuje komorní muzikál Benny Rock´n´Roll Star. Odpoledne pak herci odjíždějí na zájezd do Mladé Boleslavi, kde od 19.30 hodin odehrají Černou komedii.

Středa 19. 1. 2011
Malá scéna ve dvoře od 18.00 hodin uvádí Gogolovy Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka, který napsal i divadelní scénář. Hlavní roli úředníčka Popriščina hraje Martin Mejzlík. Inscenace, která získala Cenu novinářů za rok 2010, nabídne kromě tragikomického humoru i písničky a zajímavě řešený variabilní prostor studiové scény.
Městské divadlo vás pak na 19.00 hodinu zve na krvavou legendu Čachtická paní (abo. sk. K) s Kristinou Jelínkovou v titulní roli hraběnky Alžběty Báthoryové. Trochu horor, thriller, milostný příběh i soudní drama – tím vším je nové zpracování příběhu o jedné z nejstrašlivějších hradních paní, které režíroval Petr Novotný.

Čtvrtek 20. 1. 2011
Pokud se chcete dobře pobavit, přijďte na 19.00 hodinu na Malou scénu ve dvoře, kde uvádíme groteskní komedii Nejstarší řemeslo v režii Jiřího Seydlera. Čeká vás vtipné a přitom moudré podobenství o lidském životě a společnosti, které rozehraje pět postarších, ale stále žádoucích „kněžek lásky“. Mimo jiné se také dozvíte, že i nejstarší zástupkyně „nejstaršího řemesla“ potřebují vědět, co je to marketing, chtějí-li obstát v ekonomické konkurenci… Hrají Zdena Bittlová, Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová a Lída Vlášková.
Ostatní herci od 19.30 hodin hostují v Ústí nad Orlicí, kde odehrají operetu Pomsta a la Netopýr.

Pátek 21. 1. 2011
Od 19.00 hodin si v Městském divadle nenechte ujít další reprízu strhujícího Shafferova dramatu Amadeus (abo. sk. H´10) v pohostinské režii Michaela Taranta s Josefem Vránou, Ladislavem Špinerem a Petrou Tenorovou v hlavních rolích. Objevte intenzivní sílu hry, kterou znáte z oscarového filmového zpracování. Emoční účinek zesílí i nahrávka Mozartovy hudby v podání Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Inscenace je nositelkou divácké ceny Inscenace roku 2010!

Sobota 22. 1. 2011
V 19.00 hodin můžete navštívit Malou scénu ve dvoře, kde vás jistě zcela pohltí dramatizace Gogolovy povídky Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli úředníčka Popriščina. Inscenace, která získala Cenu novinářů za rok 2010, nabídne tragikomický humor, divadlo plné scénické obraznosti, jevištní poezii, zpěv i karikaturu naší vlastní směšnosti.
Rovněž od 19.00 hodin ožije i Městské divadle, na jehož jevišti hostují herci příbramského Divadla Antonína Dvořáka s již kultovní inscenací Hrdý Budžes . Bára Hrzánová alias osmiletá Helenka Součková vás provede tragikomickými roky husákovské normalizace… Režie Jiří Schmiedt. Uvádí agentura Kometa.

Neděle 23. 1. 2011
V Městském divadle od 15.00 (abo. sk. Pn) a 17.00 hodin hostuje brněnské Divadlo Polárka s pohádkou Mrazík. Nejen děti jistě potěší klasická ruská pohádka o tom, jak hodná Nastěnka vedle původně namyšleného Ivana ke štěstí přišla, jak nepřející a chtivá Marfuša ostrouhala, a o loupežnících, co čekali, až se jim z nebe vrátí jejich klacky… Režie Michal Sopuch.

Pondělí 24. 1. 2011
V 8.30, 10.30 a 17.00 (abo. sk. Pp) hodin v Městském divadle začíná dnes již klasická ruská zimní pohádka Mrazík hostujícího Divadla Polárka z Brna. Přijďte se podívat, kterak se udatný, ale taky namyšlený a samolibý Ivan skrze medvědí kůži změnil v dobrého člověka, jak hodná a skromná Nastěnka nakonec došla svého štěstí a nepřející a chtivá Marfuška zase ostrouhala. A jak moc se o to přičinil dědeček Mrazík? Podaří se mu i tentokrát přemoci zlá kouzla baby Jagy? Spadnou loupežníkům v zimě na hlavu jejich klacky? Režie Michal Sopuch.
Pardubičtí herci naopak hostují v Hradci Králové, kde od 19.00 hodin odehrají operetu Pomsta a la Netopýr.


VIŠŇVÝ SAD
foto Antonín Malý

Úterý 25. 1. 2011
V 10.00 a 17.30 hodin (abo. sk. J) začíná v Městském divadle Čechovův Višňový sad – klasika světového dramatu v tragikomickém žánru. Co je víc? Sentiment a láska k dědičnému panství, nebo pragmatická nutnost majetek prodat? Na toto téma se střetnou lidé příliš rozumní a lidé sentimentálně nerozumní… V režii Petra Novotného hrají Jindra Janoušková, Kristina Jelínková, Petra Tenorová, Jiří Kalužný, Zdeněk Rumpík, Miloslav Tichý, Martin Mejzlík a další.
Od 19.30 hodin ožije i Malá scéna ve dvoře, kde v rámci Prologu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu hostují herci Divadla Vosto5 s komedií Teatromat . Čeká vás divadelní automat, v němž sami rozhodnete o osudu mladé dívky, která si chce v hlavním městě splnit svůj velký sen. Podaří se jí vyhnout nástrahám a překonat veškeré překážky? Uspěje v novém prostředí? Její osud je také ve vašich rukou! Hrají Petra Nesvačilová, Ondřej Bauer, Petr Prokop a Ondřej Cihlář. Režie Ondřej Cihlář a kol.

Středa 26. 1. 2011
Od 10.00 hodin Městské divadlo uvádí současnou německou grotesku Čistírna. Hostující režisérka Hana Mikolášková do hlavních rolí obsadila Jana Musila a Josefa Pejchala, kteří se coby nešikovní zlodějíčci pokusí otevřít jeden trezor. Mají sice fikaný plán, ten jim ale narušují nežádoucí svědci a spousta nečekaných komplikací… Komedie sklidila úspěch na X. ročníku GRAND Festivalu smíchu, kdy v celkovém hodnocení obsadila druhé místo a Martina Sikorová v roli Evelyn získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon festivalu!
Rovněž od 10.00 hodin Východočeské divadlo ještě hostuje v Kolíně, kde herci odehrají Vančurovu Markétu Lazarovou v režii Jiřího Seydlera.

Čtvrtek 27. 1. 2011
Od 19.00 hodin se v Městském divadle uskuteční další repríza inscenace Markéta Lazarová (abo. sk. A´10) v dramatizaci a režii Jiřího Seydlera. Po dvaceti letech se tak na pardubické jeviště vrací jeden z nejsilnějších příběhů české klasiky o tom, že i uprostřed zla se rodí láska. Diváky čeká velké plátno i intimní příběh, lidství v plné krutosti i něze. V hlavních rolích hrají Petra Tenorová a Radek Žák.
Herci, kteří nehrají v „Markétě“, odjíždějí do Kolína, kde od 19.00 hodin pobaví publikum groteskou Čistírna v pohostinské režii Hany Mikoláškové.

Pátek 28. 1. 2011
Od 19.00 hodin můžete v Městském divadle zhlédnout činoherní adaptaci slavné vídeňské operety Netopýr, kterou uvádíme pod názvem Pomsta a la Netopýr (abo. sk. C´10). Režisér Petr Novotný do hlavních rolí obsadil Dagmar Novotnou, Martinu Sikorovou, Jiřího Kalužného a Ladislava Špinera. Plesová atmosféra Vídně, operetní melodičnost, působivá výprava, nosné komediální situace a možná překvapivě i jemnější a niternější tóny, než jaké byste čekali v lehčím divadelním žánru – takový je po několika letech návrat operety na pardubické jeviště.
V 19.00 hodin se pro vás otevírá i studiová Malá scéna ve dvoře, kde vás jistě dobře pobaví groteskní komedie Nejstarší řemeslo v režii Jiřího Seydlera. Čeká vás vtipné a přitom moudré podobenství o lidském životě a společnosti, které rozehraje pět postarších, ale stále žádoucích „kněžek lásky“. Mimo jiné se ale také dozvíte, že i nejstarší zástupkyně „nejstaršího řemesla“ potřebují vědět, co je to marketing, chtějí-li obstát v ekonomické konkurenci… Hrají Zdena Bittlová, Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová a Lída Vlášková.

Sobota 29. 1. 2011
VČD v Pardubicích nehraje! Dopoledne probíhají zkoušky inscenací Benny Rock´n´Roll Star a Liška v kurníku, odpoledne pak herci odjíždějí na zájezd do Mladé Boleslavi, kde od 19.30 hodin odehrají Černou komedii v režii hostujícího Zdeňka Duška.

Neděle 30. 1. 2011
V rámci Prologu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu v Městském divadle od 19.00 hodin hostují herci Umělecké agentury Jaroslavy Svobodové s komedií Smíšené (po)city. Nechte se pobavit lidským příběhem plným laskavého humoru, jiskrného dialogu a jímavého citu, který je právem oceňován diváky i odbornou kritikou jako nejlepší komedie posledních dvou let. V režii Luďka Munzara v hlavních rolích hrají Jana Hlaváčová a Petr Kostka. Uvádí agentura Kometa.

Pondělí 31. 1. 2011
V 19.00 hodin v Městském divadle začíná komedie Drahouškové, kterou v rámci Prologu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu pohostinsky odehraje Divadlo Kalich. Ve francouzské hře, která se velice vtipnou, neotřelou a výstižnou formou zabývá otázkou fungování rodiny ve 21. století, v hlavních rolích hrají Jana Paulová a Pavel Zedníček. Režie Petr Novotný. Uvádí agentura Kometa.

Pondělí 31. 1. 2011
V 19.00 hodin v Městském divadle začíná komedie Drahouškové, kterou v rámci Prologu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu pohostinsky odehraje Divadlo Kalich. Ve francouzské hře, která se velice vtipnou, neotřelou a výstižnou formou zabývá otázkou fungování rodiny ve 21. století, v hlavních rolích hrají Jana Paulová a Pavel Zedníček. Režie Petr Novotný. Uvádí agentura Kometa.

archiv zpráviček únor 2011

Úterý 1. 2. 2011
Od 19.00 hodin bude jeviště Městského divadla patřit mladoboleslavským hercům, kteří v Pardubicích odehrají Wilderovo Naše městečko – komediální hru, která je ódou na život. Život lidí, kteří neudělají nic, čím by se zapsali do dějin světa, a přesto tvoří jeho podstatnou část tím, že se narodí, chodí do školy, vyrostou, zestárnou a umřou… V režii Petra Mikesky hrají Martin Hrubý, Eva Reiterová, Dagmar Teichmannová, Matouš Ruml a další. (abo. sk. F)
Pardubičtí herci naopak hostují v Mladé Boleslavi, kde od 19.30 hodin pobaví publikum Černou komedií.

Středa 2. 2. 2011
V 17.30 hodin se jeviště Městského divadla promění na Čachtický hrad, kde se odehrává děj známého příběhu o krvelačné hraběnce Alžbětě Báthoryové Čachtická paní (abo. sk. S). Pardubickou verzi krvavé legendy režíroval Petr Novotný, který do titulní role obsadil Kristinu Jelínkovou. Diváci se mohou těšit na zápas dobra a zla inspirovaný skutečnými událostmi, které se zapsaly do Guinnessovy knihy rekordů!
Od 19.00 hodin pak ožije i Malá scéna ve dvoře, kde vás pohltí dramatizace Gogolovy povídky Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli úředníčka Popriščina. Inscenace nabízí tragikomický humor, divadlo plné scénické obraznosti, jevištní poezii, zpěv i karikaturu naší vlastní směšnosti.

Čtvrtek 3. 2. 2011
V 10.00 hodin v Městském divadle začíná interaktivní detektivní komedie Bláznivé nůžky v režii Petra Novotného. Zažili jste někdy v divadle, že byste sami mohli ovlivňovat děj hry, mluvili s postavami a vypátrali vraha? Ne? Tak tohle všechno v Bláznivých nůžkách zažijete… Hrají Martina Sikorová, Dagmar Novotná, Petr Dohnal, Alexandr Postler, Ladislav Špiner a Josef Vrána. Na VIII. ročníku GRAND Festivalu smíchu Bláznivé nůžky získaly titul Komedie roku 2007 a Ladislav Špiner byl v roli Tonyho oceněn za nejlepší mužský herecký výkon festivalu! Komedie se stala i divácky nejoblíbenější inscenací VČD roku 2008 a na festivalu České divadlo 2008 obdržela Cenu poroty!
Od 19.00 hodin budou pak Městským divadlem znít chytlavé muzikálové melodie, koná se zde totiž další repríza amerického muzikálu Muž z kraje La Mancha s Ladislavem Špinerem, Jiřím Kalužným a Kristinou Jelínkovou v hlavních rolích. Režie se ujal zkušený muzikálový režisér Petr Novotný. Mistrně vystavěný muzikál, v němž se mísí realita a fikce, diváky přenese do XVI. století do vězení, kde španělský básník a autor divadelních her Cervantes čeká na inkviziční soud…

Pátek 4. 2. 2011
Městské divadlo vás na 19.00 hodinu zve na krvavou legendu o Čachtické paní (abo. sk. E) s Kristinou Jelínkovou v titulní roli hraběnky Alžběty Báthoryové. Trochu horor, thriller, milostný příběh i soudní drama – tím vším je nové zpracování příběhu o jedné z nejstrašlivějších hradních paní, které režíroval Petr Novotný.
Malá scéna ve dvoře rovněž od 19.00 hodin uvede Gogolovy Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka, který napsal i divadelní scénář. V hlavní roli úředníčka Popriščina uvidíte Martina Mejzlíka. Čeká vás psí opera o člověku, který nikdy nebyl „in“! V inscenaci nebudou chybět písničky a humor, jistě vás potěší i zajímavě řešený variabilní prostor studiové scény.

Sobota 5. 2. 2011
VČD nehraje! Ve Společenském centru IDEON totiž v 19.30 hodin začíná Velký ples talentů, který pořádá Magistrát města Pardubic, Východočeské divadlo Pardubice a Komorní filharmonie Pardubice. Přijďte si s námi zatančit, čeká vás úžasný večer plný talentů. Hrát bude Komorní filharmonie Pardubice, jak ji neznáte, taneční orchestr Uši music band, objev sezóny Pirate Swing a divadelní kapela Můžete si za to sami! s novým rock´n´rollovým repertoárem. Dozvíte se i výsledky divácké ankety o nejoblíbenější herečku a herce VČD roku 2010, uvidíte vystoupení Tanečního klubu LIFE a možná přijde i kouzelník…

Neděle 6. 2. 2011
Malá scéna ve dvoře připravila na 15.00 hodinu pohádku Kocourek Modroočko. Přijďte s dětmi nahlédnout do tajného deníku modrookého kocourka, dozvíte se o dobrodružstvích krásných koček, rošťáckých koťat i šviháckých kocourů. Režie Tereza Karpianus. Hostem pražské Pidivadlo.
V rámci Prologu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu pak v Městském divadle od 19.00 hodin hostují herci agentury Harlekýn s úspěšnou komedií Příbuzné si nevybíráme, která díky hereckému obsazení, brilantním dialogům a situačním zvratům nabídne nevšední divadelní zážitek. Na oslavu tří bratrů a jejich manželek, jež se nemají moc v lásce, dorazí i mladá sekretářka jednoho z nich, která rodinnou sešlost dokonale okoření… V režii Jana Nováka hrají Eva Janoušková, Lenka Zahradnická, Svatopluk Skopal, Martin Zahálka a další. Uvádí agentura Kometa.

Pondělí 7. 2. 2011
Malá scéna ve dvoře uvádí od 8.30 a 10.00 hodin pohádku Kocourek Modroočko v podání herců pražského souboru Pidivadlo a v režii Terezy Ludvíkové.
Mladému publiku se však od 9.00 a 10.30 hodin otevře i Městské divadlo, kde v rámci Prologu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu hostují herci Naivního divadla Liberec s inscenací Neklan.cz aneb Ze Starých pověstí českých. Studenty čeká vtipné zpracování pověsti o jednom z bájných potomků legendárních Přemysla a Libuše, které režíroval Jakub Vašíček.

Úterý 8. 2. 2011
Na 19.00 hodinu vás Městské divadlo zve na Čechovův Višňový sad (abo. sk. A) v režii Petra Novotného. Uvidíte velkou tragikomedii o směšných i smutných lidech, sentimentálním lpění na minulosti, o lásce ve všech podobách, velkých plánech a touhách – to vše s Jindrou Janouškovou, Kristinou Jelínkovou, Petrou Tenorovou a Jiřím Kalužným v hlavních rolích.

Středa 9. 2. 2011
V 18.00 hodin v Městském divadle začíná Čechovův Višňový sad (abo. sk. X) – klasika světového dramatu v tragikomickém žánru. Co je víc? Sentiment a láska k dědičnému panství, nebo pragmatická nutnost majetek prodat? Na toto téma se střetnou lidé příliš rozumní a lidé sentimentálně nerozumní… V režii Petra Novotného hrají Jindra Janoušková, Kristina Jelínková, Petra Tenorová, Jiří Kalužný, Miloslav Tichý, Martin Mejzlík a další.

Čtvrtek 10. 2. 2011
Od 17.30 hodin se v Městském divadle uskuteční další repríza inscenace Markéta Lazarová (abo. sk. J) v dramatizaci a režii Jiřího Seydlera. Po dvaceti letech se tak na pardubické jeviště vrátí jeden z nejsilnějších příběhů české klasiky o tom, že i uprostřed zla se rodí láska. Diváky čeká velké plátno i intimní příběh, lidství v plné krutosti i něze. V hlavních rolích hrají Petra Tenorová a Radek Žák.
Benny Rock´n´Roll Star
foto Radovan Šťastný

Pátek 11. 2. 2011
Od 10.00 hodin se na Malé scéně ve dvoře koná veřejná generální zkouška muzikálku Benny Rock´n´Roll Star. Upozorňujeme předplatitele abonentní skupiny VG, že tato generálka se do předplatného nevztahuje!
Od 19.00 hodin pak na Malé scéně začíná premiéra komorního muzikálu Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. P) autorské dvojice Jiří Šlupka Svěrák – Jiří Seydler. Premiérové publikum se vydá na další exkurz do světa hudebních dějin, tentokrát do dob vzniku rock´n´rollu. Hrají a zpívají Kristina Jelínková, Jiří Kalužný, Josef Vrána, Jiří Šlupka Svěrák j. h. a členové divadelní kapely Můžete si za to sami! Režie Jiří Seydler.

Sobota 12. 2. 2011
Pokud máte rádi rock´n´roll, navštivte od 19.00 hodin Malou scénu ve dvoře, kde vás čeká autorský muzikál Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. P1A) v režii Jiřího Seydlera. Jedná se o třetí z řady oblíbených „populárně naučných přednášek“, na kterých se s námi vydáváte po stopách hudebních žánrů. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák j. h., kteří si k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!

Neděle 13. 2. 2011
Malá scéna ve dvoře vás na 19.00 hodinu zve na muzikálek Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. P2A). Rekonstrukcí osudů prototypu rock´n´rollového krále jménem Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří pod režijním vedením Jiřího Seydlera v minulosti již zmapovali životní příběh Mississippi Blues Bena a zpěvného zbojníka Janíka. Členové alternativní Akademie hudebních věd k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!, která vám předvede pořádnou rock´n´rollovou smršť. Držte si klobouky!
Městské divadlo od 19.00 hodin uvádí komedii Divadla Na zábradlí Cesta hořícího muže. Nenechte si ujít hořkosladkou a velmi vtipnou hru o smrti, nepříjemných rodinných pravdách i o plamenu vášně, který dřímá v každém z nás a který může být tak snadno uhašen. V režii Marie Záchenské hrají Kristina Maděričová, Pavel Liška, Igor Chmela a další. Jako Prolog XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu uvádí agentura Kometa.

Pondělí 14. 2. 2011
VČD nehraje! V Městském divadle se celý den koná technická zkouška komedie Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích v režii hostujícího Martina Tichého.

Úterý 22. 2. 2011
Nová komorní scéna divadla – Malá scéna ve dvoře – od 19.00 hodin uvádí Gogolovy Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka, který napsal i divadelní scénář. Hlavní roli úředníčka Popriščina hraje Martin Mejzlík. Inscenace, která získala Cenu novinářů za rok 2010, nabídne kromě tragikomického humoru i písničky a zajímavě řešený variabilní prostor studiové scény.

Středa 23. 2. 2011
V 19.00 hodin v Městském divadle začíná Čechovův Višňový sad (abo. sk. B) – klasika světového dramatu v tragikomickém žánru. Co je víc? Sentiment a láska k dědičnému panství, nebo pragmatická nutnost majetek prodat? Na toto téma se střetnou lidé příliš rozumní a lidé sentimentálně nerozumní… V režii Petra Novotného hrají Jindra Janoušková, Kristina Jelínková, Petra Tenorová, Jiří Kalužný, Miloslav Tichý, Martin Mejzlík a další.
Rovněž od 19.00 hodin, ale na Malé scéně ve dvoře se v rámci Prologu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu představí herci Divadelní společnosti Kulich, kteří v Pardubicích zahrají představení Let číslo 321. Diváky čeká odvážná explozivní komedie, která má všechno, co správné divadlo neunese: politicky nekorektní humor, sex, násilí i vulgární jazyk, a to v míře vhodné i pro dnešními médii vychované děti! Režie Tereza Karpianus.

Čtvrtek 24. 2. 2011
Od 19.00 hodin si v Městském divadle nenechte ujít další reprízu strhujícího Shafferova dramatu Amadeus (abo. sk. M) v pohostinské režii Michaela Taranta s Josefem Vránou, Ladislavem Špinerem a Petrou Tenorovou v hlavních rolích. Emoční účinek hry, kterou znáte z oscarového filmového zpracování, zesílí i nahrávka Mozartovy hudby v podání Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Inscenace je nositelkou divácké ceny Inscenace roku 2010!

Pátek 25. 2. 2011
V 10.00 hodin v Městském divadle začíná veřejná generální zkouška Kishonovy satirické komedie Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. VG) v režii hostujícího Martina Tichého.
Pokud máte rádi muzikály, přijďte do Městského divadla i na 19.00 hodinu, uskuteční se zde další repríza slavného amerického muzikálu Muž z kraje La Mancha (abo. sk. H) z dílny zkušeného muzikálového režiséra Petra Novotného. V hlavních rolích uvidíte Ladislava Špinera, Jiřího Kalužného a Kristinu Jelínkovou. Chytlavé melodie, statečný rytíř Don Quijote, vtipný sluha Sancho a krásná Aldonza vás dojmou i pobaví a připraví nezapomenutelný zážitek!
V 19.00 hodin se otevře i Malá scéna ve dvoře, na které v rámci Prologu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu vystoupí písničkář, harmonikář, spisovatel, herec a režisér Václav Koubek.


Liška v kurníku
foto Jiří Sejkora

Sobota 26. 2. 2011
Na 19.00 hodinu vás zveme do Městského divadla na první premiéru satirické komedie Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. P1). Režie se ujal hostující Martin Tichý, který se podílel i na dramatizaci Kishonovy předlohy. Přijďte se podívat, jak to dopadne, když se někam zavede dřív politika než elektrika. Hrají Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Martin Mejzlík, Romana Chvalová, Lída Vlášková a další.
Před premiérou se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy obrazů akademického malíře Martina Velíška.
Pokud nepůjdete na premiéru, můžete se už od 18.00 hodin pobavit na Malé scéně ve dvoře, kde vás čeká autorský muzikál Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. U2) v režii Jiřího Seydlera. Jedná se o třetí z řady oblíbených „populárně naučných přednášek“, na kterých se s námi vydáváte po stopách hudebních žánrů. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák j. h., kteří si k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!

Neděle 27. 2. 2011
Pokud máte rádi politickou satiru, navštivte od 19.00 hodin Městské divadlo, kde se uskuteční druhá premiéra komedie Ephraima Kishona Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. P2). Na dramatizaci knížky světoznámého satirika se podílel i sám režisér inscenace Martin Tichý j. h., který do hlavních rolí obsadil Zdeňka Rumpíka, Martina Mejzlíka a Petra Dohnala. Příběh se odehrává v zapadlé vesničce Kmínovice, kam přijíždí na ozdravný pobyt stárnoucí politik Arnitz Dulniker. Jeho vášeň pro politiku mu však nedá spát, a tak se rozhodne, že ve vesničce uspořádá volby a všechno, co s nimi souvisí…

Pondělí 28. 2. 2011
Od 9.30 a 12.30 hodin v Městském divadle hostují herci britského TNT Theatre, kteří studentům odehrají One Flew Over the Cuckoo´s Nest – dramatizaci ve své době skandálního románu, podle kterého vznikl i slavný Formanův film Přelet nad kukaččím hnízdem. Režie Paul Stebbings.

archiv zpráviček březen 2011

Úterý 1. 3. 2011
Pokud máte rádi muzikály, přijďte na 18.00 hodinu do Městského divadla, kde se uskuteční další repríza slavného amerického muzikálu Muž z kraje La Mancha (abo. sk. Z) z dílny zkušeného muzikálového režiséra Petra Novotného. V hlavních rolích uvidíte Ladislava Špinera, Jiřího Kalužného a Kristinu Jelínkovou. Chytlavé melodie, statečný rytíř Don Quijote, vtipný sluha Sancho a krásná Aldonza vás dojmou i pobaví a připraví nezapomenutelný zážitek!

Středa 2. 3. 2011
VČD v Pardubicích nehraje! Dopoledne se ve zkušebně koná zahajovací zkouška hry Mefisto v režii hostujícího Petra Kracika. Odpoledne pak herci odjíždějí do Jablonce nad Nisou, kde od 19.00 hodin odehrají inscenaci Čachtická paní.

Čtvrtek 3. 3. 2011
Od 18.00 hodin si v Městském divadle nenechte ujít další reprízu satirické komedie Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. N). Režie se ujal hostující Martin Tichý, který se podílel i na dramatizaci Kishonovy předlohy. Přijďte se podívat, jak to dopadne, když se někam zavede dřív politika než elektrika. Hrají Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Martin Mejzlík, Romana Chvalová, Lída Vlášková a další.
Pokud nepůjdete na Lišku v kurníku, můžete se od 19.00 hodin pobavit na Malé scéně ve dvoře, kde vás čeká autorský muzikál Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. C1) v režii Jiřího Seydlera. Jedná se o třetí z řady oblíbených „populárně naučných přednášek“, na kterých se s námi vydáváte po stopách hudebních žánrů. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák j. h., kteří si k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!

Pátek 4. 3. 2011
Od 19.00 hodin v Městském divadle hostují kladenští herci, kteří v Pardubicích odehrají komedii Bavíme se o sexu? (abo. sk. E) v režii Petra Svojtky. Čeká vás moderní komedie o bezpečných vztazích a nebezpečné intimitě, která řeší otázku: Co znamená být mužem či ženou ve světě, který není už tak jednoduchý, jak býval?
Od 19.00 hodin se otevře i Malá scéna ve dvoře, která bude patřit pěti postarším zástupkyním „nejstaršího řemesla“. Americká groteska Nejstarší řemeslo je o tom, že sex a láska kvetou v každém věku, ale taky je pořád čemu se učit… V režii Jiřího Seydlera hrají Zdena Bittlová, Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová a Lída Vlášková. Východočeské divadlo však od 19.00 hodin hostuje ještě v Jaroměři, kde publikum pobaví operetou Pomsta a la Netopýr.

Sobota 5. 3. 2011
Od 18.00 hodin se v Městském divadle uskuteční další repríza inscenace Markéta Lazarová (abo. sk. T) v dramatizaci a režii Jiřího Seydlera. Po dvaceti letech se tak na pardubické jeviště vrátí jeden z nejsilnějších příběhů české klasiky o tom, že i uprostřed zla se rodí láska. Diváky čeká velké plátno i intimní příběh, lidství v plné krutosti i něze. V hlavních rolích hrají Petra Tenorová a Radek Žák.

Neděle 6. 3. 2011
VČD nehraje!

Pondělí 7. 3. 2011
Od 20.00 hodin bude jeviště Městského divadla patřit Lucii Bílé a jejímu recitálu za klavírního doprovodu Petra Maláska.

Úterý 8. 3. 2011
Pokud máte rádi rock´n´roll, navštivte od 19.00 hodin Malou scénu ve dvoře, kde vás čeká autorský muzikál Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. F1) v režii Jiřího Seydlera. Jedná se o třetí z řady oblíbených „populárně naučných přednášek“, na kterých se s námi vydáváte po stopách hudebních žánrů. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák j. h., kteří si k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!
Městské divadlo bude od 19.00 hodin patřit hercům Klicperova divadla z Hradce Králové, kteří u nás odehrají hru Král je panna (abo. sk. A) v režii Lídy Engelové. Diváky čeká hra o ženském údělu v kulisách středověké Anglie odlehčená černým humorem Monty Pythonů. Je to chutný koktejl z historie a současnosti, který voní po lesních jahodách a ukrývá opojné houbičky, z kterých se vám zatočí hlava. Hrají Kamila Sedlárová, Pavlína Štorková, Jiří Zapletal, Jakub Tvrdík, Dušan Hřebíček a Martina Nováková.

Středa 9. 3. 2011
V 18.00 hodin v Městském divadle začíná satirické komedie Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. X). Režie se ujal hostující Martin Tichý, který se podílel i na dramatizaci Kishonovy předlohy. Přijďte se podívat, jak to dopadne, když se někam zavede dřív politika než elektrika. Hrají Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Martin Mejzlík, Romana Chvalová, Lída Vlášková a další.
Malá scéna ve dvoře vás pak na 19.00 hodinu zve na muzikálek Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. B1). Rekonstrukcí osudů prototypu rock´n´rollového krále jménem Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří pod režijním vedením Jiřího Seydlera v minulosti již zmapovali životní příběh Mississippi Blues Bena a zpěvného zbojníka Janíka. Členové alternativní Akademie hudebních věd k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!, která vám předvede pořádnou rock´n´rollovou smršť!


TISÍCE LET HUDBY
foto Michal Klíma

Čtvrtek 10. 3. 2011
VČD v Pardubicích nehraje! V Městském divadle se dopoledne koná zkouška inscenace Mefisto v režii Petra Kracika j. h. a odpoledne pak na Malé scéně ve dvoře technická a generální zkouška hry Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci v režii hostující Martiny Čechové.
Od 19.00 hodin pak pardubičtí herci hostují v Kladně, kde odehrají německou grotesku Čistírna.

Pátek 11. 3. 2011
POZOR!!! Z důvodu onemocnění v souboru dochází ke změně titulu pátečního představení! Od 19.00 hodin se v Městském divadle neuskuteční původně plánovaná repríza Višňového sadu, ale představení Goldflamovy hry Dámská šatna (abo. sk. H) královéhradeckého Klicperova divadla. Setkáte se se čtyřmi herečkami různého věku – čtyřmi kolegyněmi, kamarádkami i soupeřkami – a prožijete spolu s nimi dlouhé čekání na roli, vzrušující přípravu premiéry, každodenní rutinu repríz, ale hlavně jejich obyčejné a přece dojímavé osudy. V režii Arnošta Goldflama hrají Eliška Boušková, Lenka Loubalová, Kamila Sedlárová / Isabela Smečková Bencová, Pavla Tomicová a další. Za vzniklou změnu se VČD omlouvá a děkuje za pochopení!

Sobota 12. 3. 2011
Od 18.00 hodin si v Městském divadle nenechte ujít další reprízu strhujícího Shafferova dramatu Amadeus (abo. sk. U) v pohostinské režii Michaela Taranta s Josefem Vránou, Ladislavem Špinerem a Petrou Tenorovou v hlavních rolích. Emoční účinek hry, kterou znáte z oscarového filmového zpracování, zesílí i nahrávka Mozartovy hudby v podání Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Inscenace je nositelkou divácké ceny Inscenace roku 2010!

Neděle 13. 3. 2011
V rámci Prologu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu se dnes uskuteční hned dvě představení. V 17.00 hodin na Malé scéně ve dvoře začíná mimořádná repríza scénického čtení nekonvenční „ženské“ variace na Shakespearova Othella Desdemona. Hra o šátku americké autorky Pauly Vogel. V režii Pavla Ondrucha uvidíte Martinu Sikorovou, Jindru Janouškovou a Petru Tenorovou. Pokud vás zajímá, jestli byla Desdemona opravdu tak nevinná či zda měl Othello důvod žárlit, neváhejte a navštivte Malou scénu.
V Městském divadle se pak od 19.00 hodin představí slovenské Komorní divadlo Martin, které na festival přiveze Molierovu komedii Mizantrop v režii Romana Poláka. Stále aktuální hra o pokrytectví zabodovala při odevzdávání prestižních cen Dosky (obdoba českých cen Thálie), ze sedmi kategorií si odnesla tři ceny – za nejlepší režii, scénu a kostýmy minulé divadelní sezóny.

XI. ročník GRAND FESTIVAL SMÍCHU 2011

Vše o festivalu, informace o programu, zajímavosti z průběhu festivalu, rozhovory s herci a režiséry i perličky ze zákulisí nabízejí během konání festivalu naše každodenní NOVIN(K)Y, i Festivalové okénko ve vysílání Českého rozhlasu Pardubice (na frekvenci 104,7 FM v průběhu festivalu ve všední dny v 8.40 a 13.50 hodin, o víkendu pak v 8.20 a 15.50 hodin).

Pondělí 14. 3. 2011


Městské divadlo Brno
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA


Východočeské divadlo Pardubice
POMSTA À LA NETOPÝR


Jihočeské divadlo České Budějovice
SLEPICE


Městské divadlo Mladá Boleslav
DĚDEČEK AUTOMOBIL


Divadlo v Dlouhé, Praha
Dáváme děťátku klystýr! – „Kašlu
na to!“, řekla Hortenzie


Klicperovo divadlo Hradec Králové
NOC OŽIVLÝCH MRTVOL


Chvaletické divadlo JEN TAK
VÝMLAT


Městské divadlo Zlín
RUSKÉ LOTO


Z GALAVEČERA SMÍCHU

Začíná XI. ročník GRAND Festivalu smíchu!
V 10.00 hodin se na Malé scéně ve dvoře uskuteční premiéra pásma Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci, které děti provede pestrým světem hudby a představí významné historické epochy. Rolí hravých průvodců se ujmou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. V režii Martiny Čechové j. h. zahrají i hudebníci Komorní filharmonie Pardubice.
Soutěžní klání o titul Komedie roku 2010 pak od 18.00 hodin v Městském divadle zahájí kolegové z Městského divadla Brno, jejichž komedii Škola základ života jistě nemusíme dlouze představovat, protože snad každý z nás stejnojmenný film Martina Friče alespoň jednou viděl. Všichni si pamatujeme kultovní hlášky typu „Co je to štěstí? Muška jenom zlatá!“, které rozhodně nebudou chybět, navíc věčný boj študáků a kantorů okoření populární písničky 30. let. V režii Hany Burešové hrají Petr Štěpán, Milan Němec, Viktor Skála, Igor Ondříček a další

Úterý 15. března 2011
V úterý dáme vašim bránicím opravdu zabrat! Čeká vás nejnabitější den letošního ročníku festivalu! Začínáme už v deset ráno v Městském divadle, kde herci Strašnického divadla zahrají svéráznou parodii na německé westerny s výstižným názvem Vinnetou.
V pět odpoledne se pak otevře Malá scéna ve dvoře, která nabídne „cool“ komedii Sleeping Around – experimentální titul čtyř autorů s dvanácti postavami, které hrají jen dva herci – Ljuba Krbová a Jan Zadražil.
V sedm večer se ale musíte rozhodnout, buďdáte přednost Africké královně – příběhu o lásce a válce s Lindou Rybovou a Hynkem Čermákem v Kulturním domě Hronovická, nebo přijdete podpořit domácí soubor do Městského divadla, který do soutěže vyslal činoherní adaptaci slavné vídeňské operety Netopýr uváděnou jako Pomsta à la Netopýr.

Středa 16. března 2011
V pět odpoledne se otevře Malá scéna ve dvoře, na které vaše bránice polechtají herci olomouckého Divadla Tramtárie. Hanácká divadelní roadmovie Kdo chce zabít Beatles? je o začínající kapele, která rozhodně nechce skončit jako Beatles! Nečekejte nic intelektuálského, nic složitého, žádnou politiku ani světonázory, prostě „jen“ legraci bez jakéhokoliv náznaku nucenosti…
Od sedmi večer pak bude jeviště Městského divadla patřit českobudějovické Slepici. Nebojte se, herci Jihočeského divadla vás nebudou trápit komedií s chovatelskou tematikou – naopak, těšte se na lehce erotickou komedii z divadelního prostředí, ve které svět dvou hvězd jednoho oblastního divadla obrátí vzhůru nohama příchod nové mladé herečky…

Čtvrtek 17. března 2011
Čtvrtý festivalový den zahájí na Malé scéně ve dvoře Modelka XXL brněnského HaDivadla. Vnadná dvaatřicátnice Vanda, moravský ideál krásy, vám od pěti odpoledne předvede, co je schopná podstoupit pro to, aby se dostala do soutěže Modelka XXL.
V sedm večer pak do Městského divadla zavítají mladoboleslavští automobiloví mechanici a závodníci v čele s legendárním hrabětem Kolowratem. Pokud máte rádi starobylé motocykly a automobilové veterány, nenechte si muzikál Dědeček automobil ujít. A vám, kterým auta nic moc neříkají, slibujeme, že se taky dobře pobavíte, a nejen to – možná budete i dojatí…

Pátek 18. března 2011
Odpoledne v pět to na Malé scéně ve dvoře „rozbalí“ domácí soubor s Beny Rock'n'Roll Star. Sice má náš komorní muzikálek za sebou zatím jenom pár repríz, ale už si našel své příznivce.
Pražské Divadlo v Dlouhé je pravidelným hostem našeho festivalu a pokaždé se setká s vřelým přijetím publika. Jak tentokrát zaboduje u poroty a diváků? Zaujme jejich inscenace s roztodivným názvem Dáváme děťátku klystýr! – „Kašlu na to!“, řekla Hortenzie? Přijďte se večer podívat do Městského divadla…

Sobota 19. března 2011
V pět odpoledne bude prostor Malé scény ve dvoře patřit mladým divadelníkům Geisslers Hofco-moedianten z Kuksu, kteří vás rozesmějí retro-byznysovou muzikálovou komedií Lakomec. Molièrovi Lakomci žijí v každé době, jen přestávají být tolik osamocení…
Po loňském úspěchu Ještěrů z Klicperova divadla Hradec Králové se můžou fanoušci Drábkovy poetiky těšit na další opus tohoto úspěšného dramatika, režiséra a uměleckého šéfa souboru v jedné osobě. Tentokrát se vás pokusí rozesmát zombie-hororem Noc oživlých mrtvol. Takže v sedm večer v Městském divadle na shledanou!

Neděle 20. března 2011
Ve 13 hodin se na ledové ploše Malé ČEZ Arény koná Kuličkiáda smíchu. Na ledové ploše bude 12 drah, hrát uvidíte různá družstva i jednotlivce. Své tříčlenné týmy sestaví herci VČD a další zajímaví hosté. Mezi námi však přivítáme všechny (bez ohledu na věk!), kteří mají rádi zábavu a neobyčejné věci. Přijďte sami nebo v týmu a přidejte se k nám! Cvrnkat kuličky může opravdu každý!
V pět odpoledne se na Malé scéně ve dvoře bude hledat pravda. Chvaletické divadlo JEN TAK vystoupí na našem festivalu poprvé, ale jejich vyprodané představení svědčí o velkém zájmu diváků. Inscenace současné české hry Výmlat zvítězila na krajské přehlídce venkovských divadelních souborů v Brněnci 2010 i na národní přehlídce venkovských divadelních souborů ve Vysokém nad Jizerou 2010.
Ztracený výherní los, množství vodky, šváby a ikony, všechno namixované do výbušné směsi humoru a mrazivého smíchu – to je Sigarevovo Ruské loto, které přiveze Městské divadlo Zlín. V sedm večer u nás budou soutěžit o titul Komedie roku 2010. Jaký asi bude jejich los?

Pondělí 21. března 2011
Dnes už nesoutěží žádné divadlo. Dnes se dozvíme výsledky! Ze sedmi komedií se bude ode dneška jedna pyšnit titulem Komedie roku 2010. Jiná, či ta stejná, si odnese Cenu odborné poroty. Něco zcela jistě zaujalo studenty, kteří odevzdají Cenu studentské poroty. I diváci svými hlasy definitivně rozhodli, kdo je pobavil nejvíce. A v neposlední řadě jsou tu herecké výkony…
To všechno bude vtipně komentováno a rámováno v zábavném programu Galavečera smíchu.
Dopoledne bude patřit dětem. V devět a v půl jedenácté dopoledne se na Malé scéně ve dvoře rozehraje Pohádkový cirkus brněnského Divadla Facka. Interaktivní a pohybové divadlo s hudebním doprovodem určitě naše nejmenší diváky zaujme.
Pro rodiče s dětmi je pak určena pohádka Václava Havla Pižďuchové, kterou v pět odpoledne také na Malé scéně ve dvoře opět zahrají herci Divadla Facka.


BLÁZNOVY ZÁPIKY
foto Michal Klíma

Úterý 22. 3. 2011
Na Malé scéně ve dvoře se od 10.00 hodin uskuteční další repríza dramatizace Gogolovy povídky Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka, který do hlavní role obsadil Martina Mejzlíka. Inscenace nabídne kromě tragikomického humoru i písničky a zajímavě řešený variabilní prostor studiové scény. Pokud máte rádi rock´n´roll, navštivte Malou scénu i od 19.00 hodin, protože vás zde čeká autorský muzikál Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. A1) v režii Jiřího Seydlera. Jedná se o třetí z řady oblíbených „populárně naučných přednášek“, na kterých se s námi vydáváte po stopách hudebních žánrů. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák j. h., kteří si k sobě tentokrát přizvali ještě akadem
ického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami! V 19.00 hodin se otevře i Městské divadlo, kde uvedeme satirickou komedii Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. M). Režie se ujal hostující Martin Tichý, který se podílel i na dramatizaci Kishonovy předlohy. Přijďte se podívat, jak to dopadne, když se někam zavede dřív politika než elektrika. Hrají Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Martin Mejzlík, Romana Chvalová, Lída Vlášková a další.

Středa 23. 3. 2011
POZOR!!! Původně plánované představení Těšínské niebo … Cieszyńskie nebe, které se mělo odehrát od 19.00 hodin v Městském divadle, se bohužel RUŠÍ! Vstupné se vrací v místě zakoupení. Omlouváme se!
Malá scéna ve dvoře ale program nemění a na 19.00 hodinu vás zve na muzikálek Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. B2). Rekonstrukcí osudů prototypu rock´n´rollového krále jménem Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří pod režijním vedením Jiřího Seydlera v minulosti již zmapovali životní příběh Mississippi Blues Bena a zpěvného zbojníka Janíka. Členové alternativní Akademie hudebních věd k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!, která vám předvede pořádnou rock´n´rollovou smršť!


AMADEUS
foto Michal Klíma

Čtvrtek 24. 3. 2011
Od 19.00 hodin v Městském divadle hostují mladoboleslavští herci, kteří u nás odehrají Maupassantova Miláčka (abo. sk. C). Čeká vás lekce kurzu „Cesty nahoru” v prostředí pařížské bohémy a smetánky. Pravděpodobně budete překvapeni, kolik má Paříž konce 19. století společného s naší současností… V hlavní roli Petr Mikeska. Režie Pavel Khek.
Pardubičtí herci naopak hostují v Mladé Boleslavi, kde od 19.30 hodin představí východočeské zpracování slavného Shafferova dramatu Amadeus.

Pátek 25. 3. 2011
Od 9.00 a 11.00 hodin v Městském divadle hostuje Taneční centrum Praha, které v pořadu Jak se dělá tanečník přiblíží populárním, srozumitelným a uceleným způsobem nové pojetí taneční výchovy. Prostřednictvím ukázek tréninků jednotlivých tanečních technik budou představeny umělecké možnosti současného tanečního umění.
V 19.00 hodin pak v Městském divadle začíná slavný broadwayský muzikál s trochu šokujícím názvem Donaha! v režii hostujícího Romana Štolpy. V úspěšném muzikálu se představí parta nezaměstnaných dělníků, kteří svou svízelnou životní situaci vyřeší velmi netradičním způsobem – založí pánskou striptérskou skupinu. Hrají Martin Mejzlík, Jiří Kalužný, Pavel Novotný, Josef Pejchal, Pavel Doucek j. h., Jan Maxián j. h. a další. Muzikál Donaha! se stal divácky nejoblíbenější inscenací roku 2005.
Rovněž od 19.00 hodin, ale na Malé scéně ve dvoře vystoupí Jan Burian v pořadu Dívčí válka aneb Feministický večírek s občasnými pánskými šovinistickými prvky, který nabídne písně ze stejnojmenného alba o dívkách od 17 do 80 let. Komponovaný večer Jana Buriana o současných ženách a mužské krizi uvádíme v rámci Epilogu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu.

Sobota 26. 3. 2011
POZOR!!! Při příležitosti oslav Světového dne divadla se od 14.00 a 15.30 hodin v Městském divadle uskuteční Den otevřených dveří! Zákulisím vás provedou Dagmar Novotná a Zdeněk Rumpík. Vzhledem k omezené kapacitě skupin zájemců o prohlídku, prosíme, zakupte si vstupenky předem v předprodeji divadla. Děkujeme.
Nová komorní scéna divadla – Malá scéna ve dvoře – pak od 18.00 hodin uvádí Gogolovy Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka, který napsal i divadelní scénář. Hlavní roli úředníčka Popriščina hraje Martin Mejzlík. Diváky čeká psí opera o člověku, který nikdy nebyl „in“! Inscenace, která získala Cenu novinářů za rok 2010 , nabídne kromě tragikomického humoru i písničky a zajímavě řešený variabilní prostor studiové scény.


NEJSTARŠÍ ŘEMESLO
foto Radovan Šťastný

Neděle 27. 3. 2011
Od 15.00 hodin bude jeviště Městského divadla patřit hercům královéhradeckého Divadla Drak, kteří u nás pro děti zahrají pohádku Doremifa Sůl nad zlato. Rčení „sůl nad zlato“ díky známé pohádce všichni známe. Verze královéhradeckých kolegů je o králi Jiřím šedesátém šestém, který sice panuje v Království hudby, ale na to, že „solí nad zlato“ může být někdy i hudba, se přijde až během vyprávění… Režie Josef Krofta.
V 19.00 hodin se pak otevírá i studiová Malá scéna ve dvoře, kde vás jistě dobře pobaví groteskní komedie Nejstarší řemeslo v režii Jiřího Seydlera. Čeká vás vtipné a přitom moudré podobenství o lidském životě a společnosti, které rozehraje pět postarších, ale stále žádoucích „kněžek lásky“. Mimo jiné se ale také dozvíte, že i nejstarší zástupkyně „nejstaršího řemesla“ potřebují vědět, co je to marketing, chtějí-li obstát v ekonomické konkurenci… Hrají Zdena Bittlová, Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová a Lída Vlášková.

LADISLAV ŠPINER převzal v sobotu 26. března 2011 během slavnostního ceremoniálu v Národním divadle Cenu Thálie pro herce do 33 let. Ocenění mu předávala loňská držitelka ceny LUCIE ŠTĚPÁNKOVÁ, bývalá členka pardubického ansámblu, dnes herečka Divadla na Vinohradech.
Na vyhlášení výročních divadelních cen ve „zlaté kapličce“ nechyběl ani JOSEF VRÁNA, který se dostal do širší nominace na Cenu Thálie v kategorii herec za pohostinské ztvárnění role Majora Steva Arnolda v představení Na miskách vah v Moravském divadle Olomouc.

Pondělí 28. 3. 2011
V 8.30, 10.30 a 17.00 hodin v Městském divadle začíná pohádka královéhradeckého Divadla Drak Doremifa Sůl nad zlato, která pojednává o tom, že se „solí nad zlato“ může být někdy být i hudba. Od 19.00 hodin se pak na Malé scéně ve dvoře uskuteční premiéra scénického čtení Thiéryho hry Pokusní králíci v režii hostující Anny Petrželkové. Běžná návštěva banky se promění ve zlý sen. Všechno je jinak, platí jiné zákony! Roztočí se šílený kolotoč nedorozumění, který Alaina dožene téměř k šílenství. Že vám se to stát nemůže?! V dnešním světě se může stát cokoli, jak naznačuje tato absurdní groteska, která získala prestižní Molièreovu cenu pro nejlepší francouzskou komedii roku 2009. V hlavních rolích hrají Josef Pejchal, Miloslav Tichý a Lída Vlášková. Uvádíme v cyklu scénických čtení současné dramatiky Malé inscenace na Malé scéně.


Ladislav Špiner
jako Amadeus ve
stejnojmenné inscenaci
Michal Klíma

Úterý 29. 3. 2011
Malá scéna ve dvoře od 10.00 hodin nabídne průřez nejen hudebními dějinami. Interaktivní představení pro děti Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci pohostinsky režírovala Martina Čechová. Průvodci na této divadelně-hudební exkurzi budou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. Doplní je trio hudebníků složené ze členů Komorní filharmonie Pardubice – Marie Čapské, Radka Pokorného a Martiny Čechové, kteří budou hrát vybrané hudební ukázky živě.
Od 19.00 hodin pak v Městském divadle hostují mladoboleslavští herci, kteří zde odehrají dramatizaci známé Hrabalovy novely Ostře sledované vlaky (abo. sk. F). Čeká vás tragikomedie tělesného a lidského dospívání Miloše Hrmy na malém středočeském nádraží v době války. Režisér Ivo Krobot do hlavní role obsadil Matouše Rumla.
Naši herci naopak hostují v Novém Bydžově, kde od 19.00 hodin představí pardubické zpracování strhujícího dramatu Amadeus.

Středa 30. 3. 2011
V 17.00 hodin se jeviště Městského divadla promění na Čachtický hrad, kde se odehrává děj známého příběhu o krvelačné hraběnce Alžbětě Báthoryové Čachtická paní (abo. sk. L). Pardubickou verzi krvavé legendy režíroval Petr Novotný, který do titulní role obsadil Kristinu Jelínkovou. Diváci se mohou těšit na zápas dobra a zla inspirovaný skutečnými událostmi, které se zapsaly do Guinnessovy knihy rekordů!
Od 19.00 hodin pak ožije i Malá scéna ve dvoře, kde vás zcela pohltí dramatizace Gogolovy povídky Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli úředníčka Popriščina. Inscenace, která získala Cenu novinářů za rok 2010, nabídne kromě tragikomického humoru i písničky a zajímavě řešený variabilní prostor studiové scény.

Čtvrtek 31. 3. 2011
V 10.00 hodin v Městském divadle začíná interaktivní detektivní komedie Bláznivé nůžky v režii Petra Novotného. Zažili jste někdy v divadle, že byste sami mohli ovlivňovat děj hry, mluvili s postavami a vypátrali vraha? Ne? Tak tohle všechno v Bláznivých nůžkách zažijete… Hrají Martina Sikorová, Dagmar Novotná, Petr Dohnal, Alexandr Postler, Ladislav Špiner a Josef Vrána. Na VIII. ročníku GRAND Festivalu smíchu Bláznivé nůžky získaly titul Komedie roku 2007 a Ladislav Špiner byl v roli Tonyho oceněn za nejlepší mužský herecký výkon festivalu! Komedie se stala i divácky nejoblíbenější inscenací VČD za rok 2008 a na festivalu České divadlo 2008 obdržela Cenu poroty!
Vpodvečer pak herci odjíždějí do Chocně, kde od 19.30 hodin odehrají Černou komedii.


zprávičky připravuje Radek Smetana Copyright © 2000-2023, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN