VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

1-3/2011 4/2011 5/2011 6/2011 7/2011  9-12/2011

archiv zpráviček 2012  2011  2010  2009  2008

archiv zpráviček 2007  2006  2005  2004  2003

TÝDEN V DIVADLE – ZPRÁVIČKY 2011/4-7

archiv zpráviček duben 2011


ČERNÁ KOMEDIE
foto Michal Klíma


Benny Rock´n´Roll Star
foto Michal Klíma


AMADEUS
foto Radovan Šťastný


Bláznovy zápisky
foto Michal Klíma


Muž z kraje La Mancha
foto Michal Klíima

Pátek 1. 4. 2011
Pokud se chcete dobře pobavit, přijďte na 19.00 hodinu do Městského divadla, kde se uskuteční další repríza Černé komedie – situační komedie na druhou v pohostinské režii Zdeňka Duška. Děj hry se odehrává potmě. Vy samozřejmě uvidíte, co se na jevišti děje, ale postavy příběhu nikoli. Hlavní hrdina si do bytu pozve snoubenku, jenže v domě vypadnou pojistky. Do toho se dostaví osoby očekávané i ty nejvíc neočekávané… Hrají Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Pavel Novotný, Lída Vlášková, Josef Vrána a další.

Sobota 2. 4. 2011
VČD v Pardubicích nehraje! Herci po dopolední zkoušce Mefista odjíždějí do Chrudimi, kde od 19.00 hodin hostují s Čechovovou tragikomedií Višňový sad.

Neděle 3. 4. 2011
Od 19.00 hodin bude jeviště Městského divadla patřit hercům Divadla Na Fidlovačce, kteří u nás v rámci Epilogu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu odehrají komedii Jak vyloupit banku. V napínavé retro-komedii o profesionálním lupiči a jeho rodině hrají Petr Rychlý, Zdeněk Maryška, Sandra Pogodová a další. Režie Lumír Olšovský.
Pokud máte rádi rock´n´roll, navštivte od 19.00 hodin Malou scénu ve dvoře, kde vás čeká autorský muzikál Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. P2B) v režii Jiřího Seydlera. Jedná se o třetí z řady oblíbených „populárně naučných přednášek“, na kterých se s námi vydáváte po stopách hudebních žánrů. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák j. h., kteří si k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!

Pondělí 4. 4. 2011
V 19.00 hodin se otevře studiová Malá scéna ve dvoře, kde vás jistě dobře pobaví groteskní komedie o sexu v každém věku Nejstarší řemeslo v režii Jiřího Seydlera. Čeká vás vtipné a přitom moudré podobenství o lidském životě a společnosti, které rozehraje pět postarších, ale stále žádoucích „kněžek lásky“. Mimo jiné se ale také dozvíte, že i nejstarší zástupkyně „nejstaršího řemesla“ potřebují vědět, co je to marketing, chtějí-li obstát v ekonomické konkurenci… Hrají Zdena Bittlová, Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová a Lída Vlášková.

Úterý 5. 4. 2011
Od 19.00 hodin si v Městském divadle nenechte ujít další reprízu strhujícího Shafferova dramatu Amadeus (abo. sk. V) v pohostinské režii Michaela Taranta s Josefem Vránou, Ladislavem Špinerem, držitelem Ceny Thálie pro činoherce do 33 let, a Petrou Tenorovou v hlavních rolích. Emoční účinek hry, kterou znáte z oscarového filmového zpracování, zesílí i nahrávka Mozartovy hudby v podání Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Inscenace je nositelkou divácké ceny Inscenace roku 2010!
Na Malé scéně ve dvoře od 19.00 hodin hostují komici pořadu HBO Na stojáka, kteří v Pardubicích představí „stojákovskou“ verzi Gogolovy Ženitby. V inscenaci Gogol Na stojáka aneb Ženitba ve stěžejní pozici nevěsty Agáty uvidíte Ester Kočičkovou. Režie Peter Serge Butko.

Středa 6. 4. 2011
Od 17.30 hodin můžete v Městském divadle zhlédnout dramatizaci Vančurovy hry Markéta Lazarová (abo. sk. S) z dílny režiséra Jiřího Seydlera. Po dvaceti letech se tak na pardubické jeviště vrátí jeden z nejsilnějších příběhů české klasiky o tom, že i uprostřed zla se rodí láska. Čeká vás velké plátno i intimní příběh, lidství v plné krutosti i něze. V hlavních rolích hrají Petra Tenorová a Radek Žák.
POZOR!!! Od 19.00 hodin se pak na Malé scéně ve dvoře měla uskutečnit premiéra zábavného cyklu Volání sirén. Z důvodu nemoci se však tento pořad ruší, náhradní termín se uskuteční ve středu 4. května. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. VČD se omlouvá!

Čtvrtek 7. 4. 2011
Být, či nebýt? Tuto známou otázku dnes uslyší studenti v Městském divadle, kde se od 10.00 hodin odehraje Shakespearovo drama Hamlet. Titulní roli v nejhranější hře na světě ztvární Josef Pejchal. Inscenace, která nepřináší příliš odpovědí, ale dává mnoho otázek, patří v repertoáru VČD k jednomu z jeho hlavních proudů, který představuje velká díla světové dramatiky. Režie Jiří Seydler
Od 19.00 hodin budou pak Městským divadlem znít chytlavé muzikálové melodie, koná se zde totiž další repríza amerického muzikálu Muž z kraje La Mancha (abo. sk. M) s Ladislavem Špinerem, držitelem Ceny Thálie pro činoherce do 33 let, Jiřím Kalužným a Kristinou Jelínkovou v hlavních rolích. Režie se ujal zkušený muzikálový režisér Petr Novotný. Mistrně vystavěný muzikál, v němž se mísí realita a fikce, diváky přenese do XVI. století do vězení, kde španělský básník a autor divadelních her Cervantes čeká na inkviziční soud…

Pátek 8. 4. 2011
Pokud máte rádi muzikály, přijďte na 19.00 hodinu do Městského divadla, kde vás čeká slavný americký muzikál Muž z kraje La Mancha (abo. sk. E) z dílny zkušeného muzikálového režiséra Petra Novotného. V hlavních rolích uvidíte Ladislava Špinera, držitele Ceny Thálie pro činoherce do 33 let, Jiřího Kalužného a Kristinu Jelínkovou. Chytlavé melodie, statečný rytíř Don Quijote, vtipný sluha Sancho a krásná Aldonza vás dojmou i pobaví a připraví nezapomenutelný zážitek!

Sobota 9. 4. 2011
Malá scéna ve dvoře od 15.00 hodin nabídne průřez nejen hudebními dějinami. Interaktivní představení pro děti Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci pohostinsky režírovala Martina Čechová. Průvodci na této divadelně-hudební exkurzi budou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. Doplní je trio hudebníků složené ze členů Komorní filharmonie Pardubice – Marie Čapské, Radka Pokorného a Martiny Čechové, kteří budou hrát vybrané hudební ukázky živě.
Od 19.00 hodin pak v Městském divadle můžete zhlédnout činoherní adaptaci slavné vídeňské operety Netopýr, kterou VČD uvádí pod názvem Pomsta a la Netopýr. Netopýr je nejen veselý příběh, jenž se odehrává s bujarým vtipem, rozverností a vášní, ale najdete v něm také trochou ironie i melancholičnost. V režii Petra Novotného v hlavních rolích uvidíte Dagmar Novotnou, Martinu Sikorovou, která za roli Adély získala Cenu za nejlepší ženský herecký výkon XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu, dále Jiřího Kalužného a Ladislava Špinera.

Neděle 10. 4. 2011
Od 15.00 a 17.00 hodin bude jeviště Městského divadla patřit loutkohercům Divadla Spejbla a Hurvínka, kteří nejen dětské publikum pobaví představením Hurvínkova cesta do Tramtárie. Hurvínek s Máničkou tentokrát navštíví zemi plnou žíznivých květin, kde vládne protivná princezna Gerbera, která jim uvězní Žeryčka… Přijďte se podívat, jak si s tím oba poradí. Režie Martin Klásek.
Od 19.00 hodin pak ožije i Malá scéna ve dvoře, kde vás zcela pohltí dramatizace Gogolovy povídky Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli úředníčka Popriščina. Inscenace, která získala Cenu novinářů za rok 2010, nabídne kromě tragikomického humoru i písničky a zajímavě řešený variabilní prostor studiové scény.


Tisíce let hudby aneb
Od pravěku k renesanci
foto Michal Klíma


LIŠKA V KURNÍKU
foto Jiří Sejkora


LIŠKA V KURNÍKU
foto Jiří Sejkora

Pondělí 11. 4. 2011
V 8.30 a 10.30 hodin se na Malé scéně ve dvoře uskuteční reprízy pásma Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci, které děti provedou pestrým světem hudby a představí významné historické epochy. Rolí hravých průvodců se ujmou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. V režii Martiny Čechové j. h. zahrají i hudebníci Komorní filharmonie Pardubice.
Našemu nejmladšímu publiku se v 8.30 a 10.30 otevře i Městské divadlo, kde děti jistě pobaví další z příběhů Spejbla a Hurvínka. V představení Hurvínkova cesta do Tramtárie se vydáme do země plné žíznivých květin, kde vládne protivná princezna Gerbera, která uvězní Žeryčka… Režie Martin Klásek. Od 19.00 hodin bude pak jeviště Městského divadla patřit Simoně Stašové a její úspěšné one woman show Shirley Valentine . Skvěle napsané monodrama, v němž herečka ztvárňuje nejen Shirley, ale i všechny postavy jejího mikrosvěta, režíroval Zdeněk Kaloč. V rámci Epilogu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu hostuje Divadlo ABC ve spolupráci s Filmovou a Divadelní Agenturou.

Úterý 12. 4. 2011
V 19.00 hodin začíná v Městském divadle ZADANÉ představení Černé komedie ituační komedie na druhou v pohostinské režii Zdeňka Duška. Děj hry se odehrává potmě. Diváci samozřejmě uvidí, co se na jevišti děje, ale postavy příběhu nikoli. Hlavní hrdina si do bytu pozve snoubenku, jenže v domě vypadnou pojistky. Do toho se dostaví osoby očekávané i ty nejvíc neočekávané… Hrají Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Pavel Novotný, Lída Vlášková, Josef Vrána, Petra Janečková a další.

Středa 13. 4. 2011
Pokud máte rádi politickou satiru, navštivte od 19.00 hodin Městské divadlo, kde vás pobaví komedie Ephraima Kishona Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. K). Na dramatizaci knížky světoznámého satirika se podílel i sám režisér inscenace Martin Tichý j. h., který do hlavních rolí obsadil Zdeňka Rumpíka, Martina Mejzlíka a Petra Dohnala. Příběh se odehrává v zapadlé vesničce Kmínovice, kam přijíždí na ozdravný pobyt stárnoucí politik Arnitz Dulniker. Jeho vášeň pro politiku mu však nedá spát, a tak se rozhodne, že ve vesničce uspořádá volby a všechno, co s nimi souvisí…
Malá scéna ve dvoře od 19.00 hodin nabídne muzikálek Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. B3). Rekonstrukcí osudů prototypu rock´n´rollového krále jménem Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří pod režijním vedením Jiřího Seydlera v minulosti již zmapovali životní příběh Mississippi Blues Bena a zpěvného zbojníka Janíka. Členové alternativní Akademie hudebních věd k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!, která vám předvede pořádnou rock´n´rollovou smršť. Držte si klobouky!

Čtvrtek 14. 4. 2011
Na 19.00 hodinu vás zveme do Městského divadla na satirickou komedii Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. R). Režie se ujal hostující Martin Tichý, který se podílel i na dramatizaci Kishonovy předlohy. Přijďte se podívat, jak to dopadne, když se někam zavede dřív politika než elektrika. Hrají Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Martin Mejzlík, Romana Chvalová, Lída Vlášková a další.

Pátek 15. 4. 2011
V 10.00 hodin v Městském divadle začíná veřejná generální zkouška inscenace Mefisto (abo. sk. VG) líčící příběh herce v Německu 20. a 30 let. V režii Petra Kracika j. h. titulní roli hraje Ladislav Špiner, laureát letošní Ceny Thálie pro činoherce do 33 let. Od 19.00 hodin vás pak v Městském divadle pobaví detektivní komedie Bláznivé nůžky, která vás zavede do kadeřnického salónu se svérázným personálem, kam přichází několik náhodných i stálých zákazníků. Najednou se o patro výš stane vražda a jedinými, opravdu nestrannými pozorovateli a svědky jste vy, diváci. Jenom vy můžete vypovídat a usvědčit vraha… V režii Petra Novotného j. h. hrají Martina Sikorová, Dagmar Novotná, Petr Dohnal, Alexandr Postler, Ladislav Špiner a Josef Vrána. Na VIII. ročníku GRAND Festivalu smíchu Bláznivé nůžky získaly titul Komedie roku 2007 a Ladislav Špiner byl v roli Tonyho oceněn za nejlepší mužský herecký výkon festivalu! Komedie se stala i divácky nejoblíbenější inscenací VČD za rok 2008 a na festivalu České divadlo 2008 obdržela Cenu poroty!
V 19.00 hodin ožije i Malá scéna ve dvoře, na které vystoupí známý zpívající právník Ivo Jahelka. Jeho koncert se uskuteční v rámci Epilogu XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu.


obraz Stanislava Fišera


MEFISTO
foto L. Formánek


PEJSEK A KOČIČKA

Sobota 16. 4. 2011
V 19.00 hodin začíná v Městském divadle první premiéra dramatizace románu Klause Manna Mefisto (abo. sk. P1) v režii ředitele Divadla pod Palmovkou Petra Kracika. Ve faustovském příběhu z Německa 20. a 30. let o tom, že největší dramata se neodehrávají mezi nebem a zemí, ale svádíme je ve svém nejhlubším nitru, hrají Ladislav Špiner, laureát letošní Ceny Thálie pro činoherce do 33 let, Martin Mejzlík, Jan Musil, Jindra Janoušková, Dagmar Novotná, Martina Sikorová a další.< br> Před premiérou se od 18.30 hodin ve foyer uskuteční vernisáž výstavy herce a výtvarníka Stanislava Fišera.

Neděle 17. 4. 2011
V 15.00 hodin se na Malé scéně ve dvoře představí herci Malého Vinohradského divadla, kteří dětem odehrají Čapkovu pohádku Pejsek a Kočička. Psi a kočky se prý nemívají zrovna v lásce. Najdou se ale výjimky! Tenhle Pejsek s Kočičkou spolu totiž nejen bydlí a hospodaří, ale hlavně si pořád na něco hrají… Režie Jan Frič.< br> Od 19.00 hodin pak můžete v Městském divadle zhlédnout druhou premiéru dramatizace Mannova románu Mefisto (abo. sk. P2) v pohostinské režii Petra Kracika. Čeká vás faustovský příběh o herci, který se ve své touze po velkých rolích postupně zaprodá i nacistické moci. Divadelník, jenž na jevišti ztělesňuje Mefista, se nakonec sám stává tak trochu Mefistem. Svůdným, uhrančivým miláčkem, jemuž divadelní i filmový Berlín leží u nohou, ale také zrádcem svých někdejších ideálů a životních lásek… Hrají Ladislav Špiner, laureát letošní Ceny Thálie pro činoherce do 33 let, Martin Mejzlík, Jan Musil, Jindra Janoušková, Dagmar Novotná, Martina Sikorová a další.

Pondělí 18. 4. 2011
V 8.30 a 10.30 hodin na Malé scéně ve dvoře odehrají herci Malého Vinohradského divadla představení Pejsek a Kočička v režii Jan Friče. V pohádce, která se inspiruje knížkou Josefa Čapka, se děti dozvědí třeba o tom, jak Pejsek s Kočičkou psali dopis do Nymburka, jak se takové psaní posílá nebo jak nalézt cestu do domečku zapadaného sněhem… A možná, že si taky společně zahrají a zazpívají.

Úterý 19. 4. 2011
V 17.30 hodin se jeviště Městského divadla promění na Čachtický hrad, kde se odehrává děj známého příběhu o krvelačné hraběnce Alžbětě Báthoryové Čachtická paní (abo. sk. J). Pardubickou verzi krvavé legendy režíroval Petr Novotný, který do titulní role obsadil Kristinu Jelínkovou. Diváci se mohou těšit na zápas dobra a zla inspirovaný skutečnými událostmi, jež se zapsaly do Guinnessovy knihy rekordů!
Od 19.00 hodin pak ožije i Malá scéna ve dvoře, kde vás pohltí dramatizace Gogolovy povídky Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli úředníčka Popriščina. Inscenace nabídne tragikomický humor, divadlo plné scénické obraznosti, jevištní poezii, zpěv i karikaturu naší vlastní směšnosti.


BENNY ROCK'N'ROLL KRÁL
foto Radovan Šťastný


MEFISTO
foto L. Formánek


LIŠKA V KURNÍKU
foto Jiří Sejkora

Středa 20. 4. 2011
Od 19.00 hodin v Městském divadle hostují herci z Mladé Boleslavi, kteří v Pardubicích odehrají slavnou Kočičí hru (abo. sk. B) v režii Josefa Kettnera. Přijďte se podívat na veselé i dojemné příhody svérázné a temperamentní Erži Orbánové, která umí navzdory nepříznivému osudu naplno žít… Hrají Eva Reiterová, Karolina Frydecká a další.
Pardubičtí herci naopak hostují v sousedním Hradci Králové, kde od 19.00 hodin představí svou adaptaci Shafferova Amadea.

Čtvrtek 21. 4. 2011
Od 18.00 hodin si na Malé scéně ve dvoře nenechte ujít komorní muzikál Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. X1) autorské dvojice Jiří Šlupka Svěrák – Jiří Seydler, v němž se vydáte na další exkurz do světa hudebních dějin, tentokrát do dob vzniku rock´n´rollu. Hrají a zpívají Kristina Jelínková, Jiří Kalužný, Josef Vrána, Jiří Šlupka Svěrák j. h. a členové divadelní kapely Můžete si za to sami! Režie Jiří Seydler.
V 19.00 hodin pak v Městském divadle začíná dramatizace románu Klause Manna Mefisto (abo. sk. C) v režii ředitele Divadla pod Palmovkou Petra Kracika. Ve faustovském příběhu z Německa 20. a 30. let o tom, že největší dramata se neodehrávají mezi nebem a zemí, ale svádíme je ve svém nejhlubším nitru, hrají Ladislav Špiner, laureát letošní Ceny Thálie pro činoherce do 33 let, Martin Mejzlík, Jan Musil, Dagmar Novotná, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další.

Pátek 22. 4. 2011
Pokud máte rádi politickou satiru, navštivte od 19.00 hodin Městské divadlo, kde vás pobaví komedie Ephraima Kishona Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. H). Na dramatizaci knížky světoznámého satirika se podílel i sám režisér inscenace Martin Tichý j. h., který do hlavních rolí obsadil Zdeňka Rumpíka, Martina Mejzlíka a Petra Dohnala. Příběh se odehrává v zapadlé vesničce Kmínovice, kam přijíždí na ozdravný pobyt stárnoucí politik Arnitz Dulniker. Jeho vášeň pro politiku mu však nedá spát, a tak se rozhodne, že ve vesničce uspořádá volby a všechno, co s nimi souvisí…
Malá scéna ve dvoře od 19.00 hodin nabídne muzikálek Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. E1). Rekonstrukcí osudů prototypu rock´n´rollového krále jménem Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří pod režijním vedením Jiřího Seydlera v minulosti již zmapovali životní příběh Mississippi Blues Bena a zpěvného zbojníka Janíka. Členové alternativní Akademie hudebních věd k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!, která vám předvede pořádnou rock´n´rollovou smršť. Držte si klobouky!

Sobota 23. 4. 2011
Od 18.00 hodin můžete v Městském divadle zhlédnout dramatizaci Mannova románu Mefisto (abo. sk. T) v pohostinské režii Petra Kracika. Čeká vás faustovský příběh o herci, který se ve své touze po velkých rolích postupně zaprodá i nacistické moci. Divadelník, jenž na jevišti ztělesňuje Mefista, se nakonec sám stává tak trochu Mefistem. Svůdným, uhrančivým miláčkem, jemuž divadelní i filmový Berlín leží u nohou, ale také zrádcem svých někdejších ideálů a životních lásek… Hrají Ladislav Špiner, laureát letošní Ceny Thálie pro činoherce do 33 let, Martin Mejzlík, Jan Musil, Jindra Janoušková, Dagmar Novotná, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další.

Neděle 24. 4. 2011
VČD nehraje!

Pondělí 25. 4. 2011
VČD nehraje!


MUŽ Z KRAJE LA MANCHA
foto Michal Klíma

Úterý 26. 4. 2011
Od 10.00 hodin dopoledne budou Městským divadlem znít chytlavé muzikálové melodie, koná se zde totiž repríza amerického muzikálu Muž z kraje La Mancha s Ladislavem Špinerem, držitelem Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Jiřím Kalužným a Kristinou Jelínkovou v hlavních rolích. Režie se ujal zkušený muzikálový režisér Petr Novotný. Mistrně vystavěný muzikál, v němž se mísí realita a fikce, studenty přenese do XVI. století do vězení, kde španělský básník a autor divadelních her Cervantes čeká na inkviziční soud…
Odpoledne pak pardubičtí herci odjíždějí do Náchoda, kde od 19.00 hodin odehrají Čechovův Višňový sad.

Středa 27. 4. 2011
Od 18.00 hodin můžete v Městském divadle zhlédnout činoherní adaptaci slavné vídeňské operety Netopýr, kterou VČD uvádí pod názvem Pomsta a la Netopýr (abo. sk. N). Netopýr je nejen veselý příběh, jenž se odehrává s bujarým vtipem, rozverností a vášní, ale najdete v něm také trochou ironie i melancholičnost. V režii Petra Novotného v hlavních rolích uvidíte Dagmar Novotnou, Martinu Sikorovou, která za roli Adély získala Cenu za nejlepší ženský herecký výkon XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu, dále Jiřího Kalužného a Ladislava Špinera.
Od 19.00 hodin se pak otevře i Malé scéna ve dvoře, která vás pozve na hru Googling and Fucking v podání herců Divadla F. X. Šaldy Liberec. Titul digitální gamesky je parafrází názvu hry z roku 1996 Shopping and Fucking, která si bere za téma citovou vyprahlost, boom chemických drog a všudypřítomný sex. Googling and Fucking však čerpá ze současnosti a pojednává o všudypřítomné elektronické komunikaci a internetu… Režie Braňo Holiček.

Čtvrtek 28. 4. 2011
Od 19.00 hodin v Městském divadle hostují Vilma Cibulková a Miroslav Etzler, kteří se pardubickému publiku představí v tragikomedii Jak uvařit žábu v režii autora hry Petra Strnada. Čeká vás humorný, ale i jímavý příběh o lásce až na věčnost. Blažena dospěla ke konci své životní cesty a předstupuje před nebeský soud. Následuje nevšední soudní proces, který má za cíl vynesení jasného rozsudku. Vinna, či nevinna? Peklo, nebo ráj? Hostem divadelní společnost Ansámbl.
Pardubičtí herci od 19.00 hodin hostují s muzikálem Muž z kraje La Mancha v Děčíně.


BLÁZNIVÉ NŮŽKY
foto Michal Klíma


LIŠKA V KURNÍKU
foto Jiří Sejkora


BENNY ROCK'N'ROLL KRÁL
foto Radovan Šťastný

Pátek 29. 4. 2011
V 19.00 hodin začíná v Městském divadle ZADANÉ představení detektivní komedie Bláznivé nůžky v režii Petra Novotného. Mohli jste někdy v divadle sami ovlivňovat děj hry, mluvit s postavami a vypátrat vraha? Ne? Tak tohle všechno v Bláznivých nůžkách zažijete… Hrají Petra Janečková (poprvé po mateřské dovolené!), Dagmar Novotná, Petr Dohnal, Alexandr Postler, Ladislav Špiner a Josef Vrána. Na VIII. ročníku GRAND Festivalu smíchu Bláznivé nůžky získaly titul Komedie roku 2007 a Ladislav Špiner byl v roli Tonyho oceněn za nejlepší mužský herecký výkon festivalu! Komedie se stala i divácky nejoblíbenější inscenací VČD za rok 2008 a na festivalu České divadlo 2008 obdržela Cenu poroty!
Malá scéna ve dvoře bude od 19.00 hodin patřit pěti postarším zástupkyním „nejstaršího řemesla“. Americká groteska Nejstarší řemeslo je o tom, že sex a láska kvetou v každém věku, ale taky je pořád čemu se učit… V režii Jiřího Seydlera hrají Zdena Bittlová, Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová a Lída Vlášková.

Sobota 30. 4. 2011
Pokud máte rádi politickou satiru, navštivte od 18.00 hodin Městské divadlo, kde vás pobaví komedie Ephraima Kishona Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. U). Na dramatizaci knížky světoznámého satirika se podílel i sám režisér inscenace Martin Tichý j. h., který do hlavních rolí obsadil Zdeňka Rumpíka, Martina Mejzlíka a Petra Dohnala. Příběh se odehrává v zapadlé vesničce Kmínovice, kam přijíždí na ozdravný pobyt stárnoucí politik Arnitz Dulniker. Jeho vášeň pro politiku mu však nedá spát, a tak se rozhodne, že ve vesničce uspořádá volby a všechno, co s nimi souvisí…
Malá scéna ve dvoře pak od 19.00 hodin nabídne muzikálek Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. P1B). Rekonstrukcí osudů prototypu rock´n´rollového krále jménem Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří pod režijním vedením Jiřího Seydlera v minulosti již zmapovali životní příběh Mississippi Blues Bena a zpěvného zbojníka Janíka. Členové alternativní Akademie hudebních věd k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!, která vám předvede pořádnou rock´n´rollovou smršť. Držte si klobouky!

archiv zpráviček květen 2011

Neděle 1. 5. 2011
Odpoledne bude Městské divadlo patřit dětem, v 15.00 hodin zde začíná pohádka Velké trampoty Kašpárka a Kalupinky (abo. sk. Pn) v podání herců Divadelní společnosti Julie Jurištové. Děti se mohou těšit na výpravnou pohádku s písničkami o Kašpárkovi a jeho ženě Kalupince, kteří budou společně čelit ježibabě a čertovi… Režie Dana Pražáková.
Pokud máte rádi rock´n´roll, navštivte pak od 19.00 hodin Malou scénu ve dvoře, kde vás čeká autorský muzikál Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. P2C) v režii Jiřího Seydlera. Jedná se o třetí z řady oblíbených „populárně naučných přednášek“, na kterých se s námi vydáváme po stopách hudebních žánrů. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák j. h., kteří si k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!

Pondělí 2. 5. 2011
Od 8.30, 10.30 a 17.00 hodin (abo. sk. Pp) budou herci Divadelní společnosti Julie Jurištové hrát v Městském divadle výpravnou pohádku s písničkami Velké trampoty Kašpárka a Kalupinky, kteří budou muset společně čelit ježibabě a čertovi… Režie Dana Pražáková.
Nová komorní scéna divadla – Malá scéna ve dvoře – od 19.00 hodin uvádí Gogolovy Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka, který napsal i divadelní scénář. Hlavní roli úředníčka Popriščina hraje Martin Mejzlík. Diváky čeká psí opera o člověku, který nikdy nebyl „in“! Inscenace, která získala Cenu novinářů za rok 2010, nabídne kromě tragikomického humoru i písničky a zajímavě řešený variabilní prostor studiové scény.

Úterý 3. 5. 2011
Na 19.00 hodinu vás Městské divadlo zve na činoherní adaptaci slavné vídeňské operety Netopýr, kterou VČD uvádí pod názvem Pomsta a la Netopýr (abo. sk. R). Režisér Petr Novotný do hlavních rolí obsadil Dagmar Novotnou, Martinu Sikorovou, která za roli Adély získala Cenu za nejlepší ženský herecký výkon XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu, dále Jiřího Kalužného a Ladislava Špinera. Plesová atmosféra Vídně, operetní melodičnost, působivá výprava, nosné komediální situace a možná překvapivě i jemnější a niternější tóny, než jaké byste čekali v lehčím divadelním žánru – takový je po několika letech návrat operety na pardubické jeviště. V 19.00 hodin se otevře i Malá scéna ve dvoře, na které si nenechte ujít Máchův Máj – divadelní zpracování lyrickoepické velebásně jara, lásky a smrti v podání Barbory Hrzánové. Scénář a režie Miloš Horanský. Hostem pražské Divadlo Viola.


ČERNÁ KOMEDIE
foto Michal Klíma

Středa 4. 5. 2011
Na Malé scéně ve dvoře se od 19.00 hodin uskuteční první díl zábavného cyklu Volání sirén, které volně navazuje na oblíbené Večerní šumlování. Zbrusu nový diskusní pořad Jany Uherové blíže představí osobnosti, jež zanechaly nesmazatelnou stopu nejen ve Východočeském divadle, ale i v samotných Pardubicích. Prvními hosty zábavného večera budou herci Libuše Švormová a Jindřich Bonaventura. O příjemnou atmosféru se také postará kapela Marien.
Městské divadlo bude od 19.00 hodin patřit Monice Absolonové, která se vydala na své první sólové koncertní turné. Na jevišti ji doprovodí Jiří Škorpík, jenž pro ni známé hity zaranžoval, a Sound & Rhythm Orchestra.
Pardubičtí herci odjíždějí na zájezd do Mladé Boleslavi, kde od 18.00 hodin odehrají Černou komedii.

Čtvrtek 5. 5. 2011
Malá scéna ve dvoře od 8.30 a 10.30 hodin nabídne průřez nejen hudebními dějinami. Interaktivní představení pro děti Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci pohostinsky režírovala Martina Čechová. Průvodci na této divadelně-hudební exkurzi budou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. Doplní je trio hudebníků složené ze členů Komorní filharmonie Pardubice – Marie Čapské, Radka Pokorného a Martiny Čechové, kteří budou hrát vybrané hudební ukázky živě.
Na 19.00 hodinu vás pak Městské divadlo zve na Čechovův Višňový sad (abo. sk. F) v režii Petra Novotného. Uvidíte velkou tragikomedii o směšných i smutných lidech, sentimentálním lpění na minulosti, o lásce ve všech podobách, velkých plánech a touhách – to vše s Jindrou Janouškovou, Kristinou Jelínkovou, Petrou Tenorovou a Jiřím Kalužným v hlavních rolích.

Pátek 6. 5. 2011
VČD nehraje! Na Malé scéně ve dvoře se zkouší inscenace Benefice aneb Zachraňte svého Afričana a na jevišti Městského divadla Tajemný hrad v Karpatech. Část uměleckého souboru se vydává na studijní cestu do Berlína.

Sobota 7. 5. 2011
VČD nehraje! Část uměleckého souboru pokračuje ve svém studijním pobytu v Berlíně, kde poznává tamní divadelní život.

Neděle 8. 5. 2011
Odpoledne bude Malá scéna ve dvoře patřit dětem, v 15.00 hodin zde začíná pohádka Mravenec a Slon v podání herců Divadelní společnosti Kulich. Loutková pohádka pro nejmenší ukáže, jak to vypadá, když se spolu rozhodnou bydlet tři rozdílní kamarádi – mravenec, slon a veverka. Režie Marek Bečka.

Pondělí 9. 5. 2011
Od 8.30 a 10.00 hodin budou herci Divadelní společnosti Kulich hrát na Malé scéně ve dvoře loutkovou pohádku pro nejmenší Mravenec a Slon, která pojednává o tom, jaké to je, když spolu bydlí tři rozdílní kamarádi – mravenec, slon a veverka. Režie Marek Bečka. V 19.00 hodin pak na jevišti Malé scény ve dvoře vystoupí Ivo Jahelka alias Zpívající právník se svými zhudebněnými soudními případy a perličkami.
Městské divadlo vás na 19.00 hodinu zve na komedii Divadla Na Fidlovačce Jak vyloupit banku. Čeká vás napínavá retro-komedie o profesionálním lupiči a jeho rodině. Hrají Petr Rychlý, Zdeněk Maryška, Sandra Pogodová a další. Režie Lumír Olšovský.


MEFISTO
foto L. Formánek

Úterý 10. 5. 2011
Od 19.00 hodin můžete v Městském divadle zhlédnout dramatizaci Mannova románu Mefisto (abo. sk. A) v pohostinské režii Petra Kracika. Čeká vás faustovský příběh o herci, který se ve své touze po velkých rolích postupně zaprodá i nacistické moci. Divadelník, jenž na jevišti ztělesňuje Mefista, se nakonec sám stává tak trochu Mefistem. Svůdným, uhrančivým miláčkem, jemuž divadelní i filmový Berlín leží u nohou, ale také zrádcem svých někdejších ideálů a životních lásek… Hrají Ladislav Špiner, laureát letošní Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Martin Mejzlík, Jan Musil, Dagmar Novotná, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další.
Malá scéna ve dvoře vás rovněž na 19.00 hodinu zve na muzikálek Benny Rock´n´Roll Star. Rekonstrukcí osudů prototypu rock´n´rollového krále jménem Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří pod režijním vedením Jiřího Seydlera v minulosti již zmapovali životní příběh Mississippi Blues Bena a zpěvného zbojníka Janíka. Členové alternativní Akademie hudebních věd k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!, která vám předvede pořádnou rock´n´rollovou smršť. Držte si klobouky!

Středa 11. 5. 2011
VČD v Pardubicích nehraje! Na Malé scéně ve dvoře se zkouší inscenace Benefice aneb Zachraňte svého Afričana a na jevišti Městského divadla Tajemný hrad v Karpatech. Odpoledne pak herci odjíždějí na zájezd do Šumperka, kde od 19.30 hodin odehrají Černou komedii.

Čtvrtek 12. 5. 2011
Pokud máte rádi muzikály, přijďte na 19.00 hodinu do Městského divadla, kde vás čeká slavný americký muzikál Muž z kraje La Mancha (abo. sk. K) z dílny zkušeného muzikálového režiséra Petra Novotného. V hlavních rolích uvidíte Ladislava Špinera, držitele Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Jiřího Kalužného a Kristinu Jelínkovou. Chytlavé melodie, statečný rytíř Don Quijote, vtipný sluha Sancho a krásná Aldonza vás dojmou i pobaví a připraví nezapomenutelný zážitek! Při představení bude natáčeno CD.


Bláznovy zápisky
foto Michal Klímaa

Pátek 13. 5. 2011
Malá scéna ve dvoře od 10.00 hodin uvede Gogolovy Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka, který napsal i divadelní scénář. V hlavní roli úředníčka Popriščina studenti uvidí Martina Mejzlíka. V inscenaci, která pojednává o člověku, který nikdy nebyl „in“, nechybí písničky ani humor…
Od 19.00 hodin bude pak jeviště Městského divadla patřit mladoboleslavským hercům, kteří zde odehrají dramatizaci Hrabalovy novely Ostře sledované vlaky (abo. sk. H) v režii Iva Krobota. Těšte se na známou tragikomedii tělesného a lidského dospívání Miloše Hrmy na malém středočeském nádraží v době války. V hlavní roli hraje Matouš Ruml.
Pardubičtí herci naopak hostují v Mladé Boleslavi, kde od 19.30 odehrají Shafferovo drama Amadeus.

Sobota 14. 5. 2011
Pokud máte rádi politickou satiru, navštivte od 18.00 hodin Městské divadlo, kde vás pobaví komedie Ephraima Kishona Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. T). Na dramatizaci knížky světoznámého satirika se podílel i sám režisér inscenace Martin Tichý j. h., který do hlavních rolí obsadil Zdeňka Rumpíka, Martina Mejzlíka a Petra Dohnala. Příběh se odehrává v zapadlé vesničce Kmínovice, kam přijíždí na ozdravný pobyt stárnoucí politik Arnitz Dulniker. Jeho vášeň pro politiku mu však nedá spát, a tak se rozhodne, že ve vesničce uspořádá volby a všechno, co s nimi souvisí…
Od 19.00 hodin pak na Malé scéně začíná komorní muzikál Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk P1C) autorské dvojice Jiří Šlupka Svěrák – Jiří Seydler. Diváky čeká další exkurz do světa hudebních dějin, tentokrát do dob vzniku rock´n´rollu. Hrají a zpívají Kristina Jelínková, Jiří Kalužný, Josef Vrána, Jiří Šlupka Svěrák j. h. a členové divadelní kapely Můžete si za to sami! Režie Jiří Seydler.

Neděle 15. 5. 2011
VČD nehraje!

Pondělí 16. 5. 2011
Od 19.00 hodin se v Městském divadle měl uskutečnit Koncert na podporu Nadačního fondu Femina s názvem „Na podporu ženskosti“. Hlavním záměrem ojedinělého koncertního turné je získání finančních prostředků, které se využijí na nákup implantátů pro operace onkologicky léčených žen. Patronem turné v režii Romana Štolpy je Michal David. Účinkují Josef Vojtek, Viktor Dyk, Marian Vojtko, Vlastimil Horváth, Bohuš Matuš a další.
ZRUŠENO. Vstupné se vrací v místě zakoupení vstupenek.


LIŠKA V KURNÍKU
foto Jiří Sejkora


Benny Rock´n´Roll Star
foto Michal Klíma

Úterý 17. 5. 2011
Pokud máte rádi politickou satiru, navštivte od 17.30 hodin Městské divadlo, kde vás pobaví komedie Ephraima Kishona Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. S). Na dramatizaci knížky světoznámého satirika se podílel i sám režisér inscenace Martin Tichý j. h., který do hlavních rolí obsadil Zdeňka Rumpíka, Martina Mejzlíka a Petra Dohnala. Příběh se odehrává v zapadlé vesničce Kmínovice, kam přijíždí na ozdravný pobyt stárnoucí politik Arnitz Dulniker. Jeho vášeň pro politiku mu však nedá spát, a tak se rozhodne, že ve vesničce uspořádá volby a všechno, co s nimi souvisí…

Středa 18. 5. 2011
Městské divadlo od 17.00 hodin uvádí satirickou komedii Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. L). Režie se ujal hostující Martin Tichý, který se podílel i na dramatizaci Kishonovy předlohy. Přijďte se podívat, jak to dopadne, když se někam zavede dřív politika než elektrika. Hrají Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Martin Mejzlík, Romana Chvalová, Lída Vlášková a další.
Malá scéna ve dvoře vás pak na 18.00 hodinu zve na muzikálek Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. X2). Rekonstrukcí osudů prototypu rock´n´rollového krále jménem Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří pod režijním vedením Jiřího Seydlera v minulosti již zmapovali životní příběh Mississippi Blues Bena a zpěvného zbojníka Janíka. Členové alternativní Akademie hudebních věd k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!, která vám předvede pořádnou rock´n´rollovou smršť. Držte si klobouky!

Čtvrtek 19. 5. 2011
Od 19.00 hodin můžete v Městském divadle zhlédnout činoherní adaptaci slavné vídeňské operety Netopýr, kterou VČD uvádí pod názvem Pomsta a la Netopýr (abo. sk. M). Netopýr je nejen veselý příběh, jenž se odehrává s bujarým vtipem, rozverností a vášní, ale najdete v něm také trochou ironie i melancholičnost. V režii Petra Novotného v hlavních rolích uvidíte Dagmar Novotnou, Martinu Sikorovou, která za roli Adély získala Cenu za nejlepší ženský herecký výkon XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu, dále Jiřího Kalužného a Ladislava Špinera.
V 19.00 hodin se pro vás otevírá i studiová Malá scéna ve dvoře, kde vás jistě dobře pobaví groteskní komedie Nejstarší řemeslo v režii Jiřího Seydlera. Čeká vás vtipné a přitom moudré podobenství o lidském životě a společnosti, které rozehraje pět postarších, ale stále žádoucích „kněžek lásky“. Mimo jiné se ale také dozvíte, že i nejstarší zástupkyně „nejstaršího řemesla“ potřebují vědět, co je to marketing, chtějí-li obstát v ekonomické konkurenci… Hrají Zdena Bittlová, Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová a Lída Vlášková.

 

Pátek 20. 5. 2011
Od 18.00 hodin můžete v Městském divadle zhlédnout dramatizaci Mannova románu Mefisto (abo. sk. U) v pohostinské režii Petra Kracika. Čeká vás faustovský příběh o herci, který se ve své touze po velkých rolích postupně zaprodá i nacistické moci. Divadelník, jenž na jevišti ztělesňuje Mefista, se nakonec sám stává tak trochu Mefistem – svůdným, uhrančivým miláčkem, jemuž divadelní i filmový Berlín leží u nohou, ale také zrádcem svých někdejších ideálů a životních lásek… Hrají Ladislav Špiner, držitel Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Martin Mejzlík, Jan Musil, Dagmar Novotná, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další.

Sobota 21. 5. 2011
Od 19.00 hodin si v Městském divadle nenechte ujít mimořádnou reprízu strhujícího Shafferova dramatu Amadeus v pohostinské režii Michaela Taranta s Josefem Vránou, Ladislavem Špinerem, držitelem Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, a Petrou Tenorovou v hlavních rolích. Emoční účinek hry, kterou znáte z oscarového filmového zpracování, zesílí naživo hraný Mozart v podání Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Inscenace je nositelkou divácké ceny Inscenace roku 2010!


Descsdemona. Hra o šátku
foto Radek Smetana

Neděle 22. 5. 2011
V 17.00 hodin se na Malé scéně ve dvoře uskuteční mimořádná repríza scénického čtení hry Pauly Vogel Desdemona. Hra o šátku v pohostinské režii Pavla Ondrucha. Zajímá vás, jak to také mohlo být s nevěrnou Desdemonou? Jaký mohla mít vztah k vlastní sexualitě? Měl Othello důvod žárlit? Odpovědi na tyto otázky naleznete v nekonvenční „ženské“ variaci na Shakespearova Othella. Hrají Martina Sikorová, Jindra Janoušková a Petra Tenorová. Náhradní termín za zrušené představení 13. 3.!

Pondělí 23. 5. 2011
Od 19.00 hodin bude jeviště Městského divadla patřit hercům pražského Studia Ypsilon, kteří zde odehrají hru Faust a Markétka v režii Jana Schmida. Když se nebe a peklo pletou do lásky, může z toho být Faust. Když to okořeníme a přimícháme k tomu starou dobrou Gounodovu hudbu, je z toho opera Faust. Ale když to spatříte v podání herců Studia Ypsilon, tak je z toho ypsilonský Faust na druhou, v němž v prostopášném posunu proběhne i život skladatele Gounoda, včetně jeho lásek, žen a hudby. Účinkují Martin Dejdar, Roman Janál, Arnošt Goldflam, Jaroslava Kretschmerová, Markéta Plánková a další. Představení se koná v rámci 33. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pardubické hudební jaro, který pořádá Komorní filharmonie Pardubice.

Úterý 24. 5. 2011
Pokud máte rádi muzikály, přijďte na 17.30 hodin do Městského divadla, kde vás čeká slavný americký muzikál Muž z kraje La Mancha (abo. sk. J) z dílny zkušeného muzikálového režiséra Petra Novotného. V hlavních rolích uvidíte Ladislava Špinera, držitele Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Jiřího Kalužného a Kristinu Jelínkovou. Chytlavé melodie, statečný rytíř Don Quijote, vtipný sluha Sancho a krásná Aldonza vás dojmou i pobaví a připraví nezapomenutelný zážitek!

Středa 25. 5. 2011
V 10.00 hodin na Malé scéně ve dvoře začíná I. veřejná generální zkouška komedie ze zákulisí dobročinné show Benefice aneb Zachraňte svého Afričana v pohostinské režii Martina Glasera. POZOR, na inscenaci se nevztahuje předplatné skupiny VG!
Městské divadlo pak od 19.30 hodin uvádí ZADANÉ představení satirické komedie Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích. Režie se ujal hostující Martin Tichý, který se podílel i na dramatizaci Kishonovy předlohy. Zaměstnanci Vitany uvidí, jak to dopadne, když se někam zavede dřív politika než elektrika. Hrají Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Martin Mejzlík, Romana Chvalová, Lída Vlášková a další.

Čtvrtek 26. 5. 2011
Od 10.00 hodin můžete na Malé scéně ve dvoře zhlédnout II. veřejnou generální zkoušku současné německé komedie Benefice aneb Zachraňte svého Afričana v pohostinské režii Martina Glasera. POZOR, na inscenaci se nevztahuje předplatné skupiny VG!
Od 18.00 hodin se pak v Městském divadle po 25 reprízách uskuteční DERNIÉRA inscenace Markéta Lazarová (abo. sk. Z) v dramatizaci a režii Jiřího Seydlera. Po dvaceti letech se tak na pardubické jeviště naposledy vrátí jeden z nejsilnějších příběhů české klasiky o tom, že i uprostřed zla se rodí láska. V hlavních rolích hrají Petra Tenorová a Radek Žák.

Pátek 27. 5. 2011
Od 19.00 hodin se na Malé scéně ve dvoře uskuteční premiéra komedie německé autorky Ingrid Lausundové Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. P), která zachycuje průběh herecké zkoušky na večerní benefiční akci, která by měla pomoci získat peníze na charitativní projekt – na postavení školy v Africe. V pohost V Městském divadle od 19.00 hodin hostují herci Divadla Šumperk, kteří v Pardubicích představí hru Hrdina západu (abo. sk. E) v režii Jana Nováka. Drsná irská komedie nabídne tragikomický pohled na osudy lidí neschopných čehokoli opravdového. Diváky čeká příběh mladíka, který se zjeví ve vesnici na západním pobřeží Irska a všem vykládá, že zabil vlastního otce. Jeho přiznání ale nevyvolá rozhořčení, z mladíka se naopak stává obdivovaný hrdina. Vše se však změní, když do vesnice dorazí také jeho otec…

Sobota 28. 5. 2011
V 19.00 hodin na Malé scéně ve dvoře začíná současná německá hra Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. P1A) v pohostinské režii Martina Glasera. Diváci se mohou těšit na komedii ze zákulisí dobročinné show! Jen u nás zažijí, jak pardubičtí herci připravují benefiční večer na pomoc Africe! Shodnou se? A věří vůbec všichni tomu, co říkají a na čem se podílejí? Hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.

Neděle 29. 5. 2011
Na 19.00 hodinu vás Malá scéna ve dvoře zve na komedii Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. P2A). Věříte beneficím a dobročinným akcím? A jak jsou na tom postavy současné německé komedie ze zákulisí dobročinné show? Jsou opravdu všichni zúčastnění hrdě přesvědčeni o smysluplnosti jimi připravované benefice na pomoc Africe? Můžete navštívit jakýkoli benefiční večer, ale jen u nás zažijete, jak podobná akce doopravdy vzniká. Při „zkoušce“ budete svědky mnoha komických situací… V pohostinské režii Martina Glasera hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.

Pondělí 30. 5. 2011
Malá scéna ve dvoře od 8.30 a 10.30 hodin nabídne průřez nejen hudebními dějinami. Interaktivní představení pro děti Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci pohostinsky režírovala Martina Čechová. Průvodci na této divadelně-hudební exkurzi budou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. Doplní je trio hudebníků složené ze členů Komorní filharmonie Pardubice – Marie Čapské, Radka Pokorného a Martiny Čechové, kteří budou hrát vybrané hudební ukázky živě.
Od 18.00 hodin bude pak jeviště Městského divadla patřit členům tanečního oboru ZUŠ Pardubice – Havlíčkova, kteří se představí ve svém Závěrečném koncertu.

Pondělí 30. 5. 2011
Malá scéna ve dvoře od 8.30 a 10.30 hodin nabídne průřez nejen hudebními dějinami. Interaktivní představení pro děti Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci pohostinsky režírovala Martina Čechová. Průvodci na této divadelně-hudební exkurzi budou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. Doplní je trio hudebníků složené ze členů Komorní filharmonie Pardubice – Marie Čapské, Radka Pokorného a Martiny Čechové, kteří budou hrát vybrané hudební ukázky živě.
Od 18.00 hodin bude pak jeviště Městského divadla patřit členům tanečního oboru ZUŠ Pardubice – Havlíčkova, kteří se představí ve svém Závěrečném koncertu.

archiv zpráviček červen 2011

Úterý 31. 5. 2011
V 19.00 hodin na Malé scéně ve dvoře začíná současná německá hra Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. A2) v pohostinské režii Martina Glasera. Diváci se mohou těšit na komedii ze zákulisí dobročinné show! Jen u nás zažijí, jak pardubičtí herci připravují benefiční večer na pomoc Africe! Shodnou se? A věří vůbec všichni tomu, co říkají a na čem se podílejí? Hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.

Středa 1. 6. 2011
Od 10.00 hodin se na Malé scéně ve dvoře uskuteční studentské představení komedie ze zákulisí dobročinné show Benefice aneb Zachraňte svého Afričana. V pohostinské režii Martina Glasera hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.

Čtvrtek 2. 6. 2011
Na 19.00 hodinu vás Malá scéna ve dvoře zve na komedii Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. C1). Věříte beneficím a dobročinným akcím? A jak jsou na tom postavy současné německé komedie ze zákulisí dobročinné show? Jsou opravdu všichni zúčastnění hrdě přesvědčeni o smysluplnosti jimi připravované benefice na pomoc Africe? Můžete navštívit jakýkoli benefiční večer, ale jen u nás zažijete, jak podobná akce doopravdy vzniká. Při „zkoušce“ budete svědky mnoha komických situací… V pohostinské režii Martina Glasera hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.

Pátek 3. 6. 2011
Od 19.00 hodin vás na Malé scéně ve dvoře pobaví komedie německé autorky Ingrid Lausundové Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. H1), která zachycuje průběh herecké zkoušky na večerní benefiční akci, která by měla pomoci získat peníze na charitativní projekt – na postavení školy v Africe. V pohostinské režii Martina Glasera hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.
Na Kunětické hoře pak ve 20.30 hodin začíná veřejná generální zkouška dobrodružné parodie Tajemný hrad v Karpatech v režii Jiřího Seydlera.

Sobota 4. 6. 2011
Městské divadlo bude od 15.00 hodin patřit členům PS HROCH při DDM BETA Pardubice, kteří představí svou Taneční party – závěrečné vystoupení školního roku 2010/11.
Od 20.30 hodin se pak na vyhlídce hradu Kunětická hora koná I. premiéra dobrodružné parodie Tajemný hrad v Karpatech (abo. sk. P1), kterou podle Julese Verna pro pardubické divadlo napsal dramaturg Tomáš Syrovátka. V režii Jiřího Seydlera v hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h. Do srdce země legend – do kraje Drákulova – zavítá na své cestě svéráznou východní Evropou hrabě Telek a na své pouti potká řadu podivínů a ještě více překážek a záhad…

Neděle 5. 6. 2011
Od 13.30 a 17.00 hodin se v Městském divadle koná Taneční party – závěrečné vystoupení školního roku 2010/11 PS HROCH při DDM BETA Pardubice.
Od 20.30 hodin můžete pak strávit příjemný večer na rondelu Kunětické hory, kam vás zveme na II. premiéru parodie podle románu Julese Verna Tajemný hrad v Karpatech (abo. sk. P2) v režii Jiřího Seydlera. Těšte se na neohroženého hraběte Teleka, jeho světem protřelého sluhu Roczka, krásnou pěvkyni Stillu a její karpatskou dvojnici Stázu či na tajemného barona Görtze a šíleného vynálezce Orfanika v pardubickém zpracování známého příběhu s typicky českým humorem, v parodickém duchu a s operní árií na rtech. V hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h.

Pondělí 6. 6. 2011
V Městském divadle se od 19.00 hodin koná Noc Grácií – společenský večer školy SVÍTÁNÍ . Jako host vystoupí skupina Mako!Mako, superfinalista soutěže Česko Slovensko má talent. Dále se představí taneční soubory a muzikoterapeutický sbor SVÍTÁNÍ, žáci ZUŠ Pardubice Polabiny a další. Večerem provází Ladislav Špiner, držitel ceny Thálie 2011 pro herce do 33 let. Vstupné volné. Vstupenky jsou k vyzvednutí v předprodeji VČD.

Pondělí 6. 6. 2011
V Městském divadle se od 19.00 hodin koná Noc Grácií – společenský večer školy SVÍTÁNÍ . Jako host vystoupí skupina Mako!Mako, superfinalista soutěže Česko Slovensko má talent. Dále se představí taneční soubory a muzikoterapeutický sbor SVÍTÁNÍ, žáci ZUŠ Pardubice Polabiny a další. Večerem provází Ladislav Špiner, držitel ceny Thálie 2011 pro herce do 33 let. Vstupné volné. Vstupenky jsou k vyzvednutí v předprodeji VČD.

Úterý 7. 6. 2011
Být, či nebýt? Tato známá otázka zazní dopoledne v Městském divadle, kde se od 9.30 hodin naposledy odehraje Shakespearovo drama Hamlet. Titulní roli v nejhranější hře na světě ztvární Josef Pejchal. Inscenace, která nepřináší příliš odpovědí, ale dává mnoho otázek, patří v repertoáru VČD k jednomu z jeho hlavních proudů, který představuje velká díla světové dramatiky. Režie Jiří Seydler.
Na 19.00 hodinu pak Městské divadlo zve na slavný broadwayský muzikál Donaha! v režii hostujícího Romana Štolpy. V úspěšném muzikálu se představí parta nezaměstnaných dělníků, kteří svou svízelnou životní situaci vyřeší velmi netradičním způsobem – založí pánskou striptérskou skupinu. Hrají Martin Mejzlík, Jiří Kalužný, Pavel Novotný, Josef Pejchal, Pavel Doucek j. h., Milan Němec j. h. a další. Muzikál Donaha! se stal divácky nejoblíbenější inscenací roku 2005.
Před představením se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy výtvarných prací herce Pavla Novotného.

Středa 8. 6. 2011
Malá scéna ve dvoře od 8.30 a 10.00 hodin nabídne průřez nejen hudebními dějinami. Interaktivní představení pro děti Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci pohostinsky režírovala Martina Čechová. Průvodci na této divadelně-hudební exkurzi budou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. Mluvené slovo proloží živě hrané hudební ukázky v podání tria hudebníků z Komorní filharmonie Pardubice – Marie Čapské, Radka Pokorného a Martiny Čechové.
Od 17.30 hodin budou pak Městským divadlem znít chytlavé muzikálové melodie, koná se zde totiž další repríza amerického muzikálu Muž z kraje La Mancha (abo. sk. S) s Ladislavem Špinerem, držitelem Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Jiřím Kalužným a Kristinou Jelínkovou v hlavních rolích. Režie se ujal zkušený muzikálový režisér Petr Novotný. Mistrně vystavěný muzikál, v němž se mísí realita a fikce, diváky přenese do XVI. století do vězení, kde španělský básník a autor divadelních her Cervantes čeká na inkviziční soud…

Čtvrtek 9. 6. 2011
Od 10.00 hodin můžete v Městském divadle zhlédnout činoherní adaptaci slavné vídeňské operety Netopýr, kterou VČD uvádí pod názvem Pomsta a la Netopýr (abo. sk. D). Netopýr je nejen veselý příběh, jenž se odehrává s bujarým vtipem, rozverností a vášní, ale najdete v něm také trochou ironie i melancholičnost. V režii Petra Novotného v hlavních rolích uvidíte Dagmar Novotnou, Martinu Sikorovou, která za roli Adély získala Cenu za nejlepší ženský herecký výkon XI. ročníku GRAND Festivalu smíchu, dále Jiřího Kalužného a Ladislava Špinera.
V 15.00 a 16.30 hodin se pak na Malé scéně ve dvoře uskuteční reprízy pásma Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci, které děti provede pestrým světem hudby a představí významné historické epochy. Rolí hravých průvodců se ujmou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. V režii Martiny Čechové j. h. zahrají i hudebníci Komorní filharmonie Pardubice.

Pátek 10. 6. 2011
Od 19.00 hodin vás na Malé scéně ve dvoře pobaví komedie německé autorky Ingrid Lausundové Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. H2), která zachycuje průběh herecké zkoušky na večerní benefiční akci, jež by měla pomoci získat peníze na charitativní projekt – na postavení školy v Africe. V pohostinské režii Martina Glasera hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.
Na Kunětické hoře pak ve 20.30 hodin začíná pardubické zpracování Tajemného hradu v Karpatech v režii Jiřího Seydlera. Čekají vás podivíni z Drákulova kraje s typicky českým humorem, v parodickém duchu a s operní árií na rtech. V hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h.

Sobota 11. 6. 2011
Na 19.00 hodinu vás Malá scéna ve dvoře zve na komedii ze zákulisí dobročinné show Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. P1B). Můžete navštívit jakýkoli benefiční večer, ale jen u nás zažijete, jak podobná akce doopravdy vzniká. Při „zkoušce“ budete svědky mnoha komických situací… V pohostinské režii Martina Glasera hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.
Od 20.30 hodin můžete pak strávit příjemný večer na rondelu Kunětické hory, kde vás pobaví parodie podle románu Julese Verna Tajemný hrad v Karpatech v režii Jiřího Seydlera. Těšte se na neohroženého hraběte Teleka, jeho světem protřelého sluhu Roczka, krásnou pěvkyni Stillu a její karpatskou dvojnici Stázu či na tajemného barona Görtze a šíleného vynálezce Orfanika v pardubickém zpracování známého příběhu s typicky českým humorem, v parodickém duchu a s operní árií na rtech. V hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h.

Neděle 12. 6. 2011
V 19.00 hodin na Malé scéně ve dvoře začíná současná německá hra Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. P2B) v pohostinské režii Martina Glasera. Diváci se mohou těšit na komedii ze zákulisí dobročinné show! Jen u nás zažijí, jak pardubičtí herci připravují benefiční večer na pomoc Africe! Shodnou se? A věří vůbec všichni tomu, co říkají a na čem se podílejí? Hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.
Od 20.30 hodin se pak na vyhlídce hradu Kunětická hora koná repríza novinky na repertoáru VČD – dobrodružná parodie Tajemný hrad v Karpatech, kterou podle Julese Verna pro pardubické divadlo napsal dramaturg Tomáš Syrovátka. V režii Jiřího Seydlera v hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h. Do srdce země legend – do kraje Drákulova – zavítá na své cestě svéráznou východní Evropou hrabě Telek a na své pouti potká řadu podivínů a ještě více překážek a záhad…

Pondělí 13. 6. 2011
V Městském divadle se od 18.00 hodin koná Dance Party 2011 – To nejlepší z Broadwaye & The Best of Storm. Jedná se o závěrečné taneční vystoupení absolventů Tanečního centra MONSIGNORE. Hostem večera bude taneční škola STORM BALLET z Plzně pod vedením Petra Čejky.
V 19.00 hodin se pak na Malé scéně ve dvoře uskuteční další díl cyklu scénických čtení současné dramatiky nazvaný Malé inscenace na Malé scéně. Tentokrát představíme hru Antonia Tarantina Cizinci , která byla v roce 2009 nominována na prestižní italskou cenu Premio Ubu. Čeká vás personifikace xenofobie, nelítostný portrét strachu člověka ze všeho jiného, cizího, odlišného. Setkáte se starým mužem na sklonku života, samotného v bytě, za jehož dveřmi stojí duchové jeho mrtvé manželky a syna, cizinci uvnitř jeho rodiny… Hrají Jan Hyhlík, Romana Chvalová a Ladislav Špiner. Režie Kateřina Dušková j. h. První české uvedení hry.

Úterý 14. 6. 2011
V 19.00 hodin začíná v Městském divadle dramatizace strhujícího románu Klause Manna Mefisto (abo. sk. F) v režii ředitele Divadla pod Palmovkou Petra Kracika. Ve faustovském příběhu z Německa 20. a 30. let o tom, že největší dramata se neodehrávají mezi nebem a zemí, ale svádíme je ve svém nejhlubším nitru, hrají Ladislav Špiner, držitel letošní Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Martin Mejzlík, Jan Musil, Dagmar Novotná, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další.
V amfiteátru na vyhlídce Kunětické hory od 19.30 hodin vystoupí Dan Bárta a Robert Balzar Trio. Nenechte si ujít jedinečný koncert devítinásobného držitele ceny Anděl v kategorii zpěvák roku za doprovodu nejrespektovanější jazzové kapely na české scéně!

Středa 15. 6. 2011
Na Kunětické hoře se od 9.00 a 10.30 hodin uskuteční dopolední představení pohádky Divadelní společnosti Františka Kreuzmanna Čarostřed a Černá paní v režii Františka Kreuzmanna. Děti čeká strašidelná pohádka o mocném mágu Čarostředovi s písničkami, šermem a žertovnými kousky…
Na 18.00 hodinu pak Městské divadlo zve na další reprízu Shafferova dramatu Amadeus (abo. sk. N) v pohostinské režii Michaela Taranta s Josefem Vránou, Ladislavem Špinerem, držitelem Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, a Petrou Tenorovou v hlavních rolích. Emoční účinek hry, kterou znáte z oscarového filmového zpracování, zesílí i nahrávka Mozartovy hudby v podání Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Inscenace je nositelkou divácké ceny Inscenace roku 2010!

Čtvrtek 16. 6. 2011
Od 17.00 hodin budou Městským divadlem znít chytlavé muzikálové melodie, koná se zde totiž další repríza amerického muzikálu Muž z kraje La Mancha (abo. sk. L) s Ladislavem Špinerem, držitelem Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Jiřím Kalužným a Kristinou Jelínkovou v hlavních rolích. Režie se ujal zkušený muzikálový režisér Petr Novotný. Mistrně vystavěný muzikál, v němž se mísí realita a fikce, diváky přenese do XVI. století do vězení, kde španělský básník a autor divadelních her Cervantes čeká na inkviziční soud…

Pátek 17. 6. 2011
Od 19.00 hodin vás na Malé scéně ve dvoře pobaví komedie německé autorky Ingrid Lausundové Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. E1), která zachycuje průběh herecké zkoušky na večerní benefiční akci, jež by měla pomoci získat peníze na charitativní projekt – na postavení školy v Africe. V pohostinské režii Martina Glasera hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík. Na Kunětické hoře pak ve 20.30 hodin začíná pardubické zpracování Tajemného hradu v Karpatech v režii Jiřího Seydlera. Čekají vás podivíni z Drákulova kraje s typicky českým humorem, v parodickém duchu a s operní árií na rtech. V hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h.

Sobota 18. 6. 2011
Na 19.00 hodinu vás Malá scéna ve dvoře zve na komedii ze zákulisí dobročinné show Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. P1C). Můžete navštívit jakýkoli benefiční večer, ale jen u nás zažijete, jak podobná akce doopravdy vzniká. Při „zkoušce“ budete svědky mnoha komických situací… V pohostinské režii Martina Glasera hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.
Od 20.30 hodin pak můžete strávit příjemný večer na rondelu Kunětické hory, kde vás pobaví parodie podle románu Julese Verna Tajemný hrad v Karpatech v režii Jiřího Seydlera. Těšte se na neohroženého hraběte Teleka, jeho světem protřelého sluhu Roczka, krásnou pěvkyni Stillu a její karpatskou dvojnici Stázu či na tajemného barona Görtze a šíleného vynálezce Orfanika v pardubickém zpracování známého příběhu s typicky českým humorem, v parodickém duchu a s operní árií na rtech. V hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h.

Neděle 19. 6. 2011
V 19.00 hodin na Malé scéně ve dvoře začíná současná německá hra Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (abo. sk. P2C) v pohostinské režii Martina Glasera. Diváci se mohou těšit na komedii ze zákulisí dobročinné show! Jen u nás zažijí, jak pardubičtí herci připravují benefiční večer na pomoc Africe! Shodnou se? A věří vůbec všichni tomu, co říkají a na čem se podílejí? Hrají Zdena Bittlová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Josef Pejchal a Zdeněk Rumpík.
Od 20.30 hodin se pak na vyhlídce hradu Kunětická hora koná repríza novinky na repertoáru VČD – dobrodružná parodie Tajemný hrad v Karpatech, kterou podle Julese Verna pro pardubické divadlo napsal dramaturg Tomáš Syrovátka. V režii Jiřího Seydlera v hlavních rolích hrají Miloslav Tichý, Jiří Kalužný, Martina Sikorová, Josef Vrána a Ladislav Odrazil j. h. Do srdce země legend – do kraje Drákulova – zavítá na své cestě svéráznou východní Evropou hrabě Telek a na své pouti potká řadu podivínů a ještě více překážek a záhad…

Pondělí 20. 6. 2011
V Městském divadle se od 16.30 a 19.00 hodin koná Závěrečný koncert tanečního oboru ZUŠ Pardubice – Polabiny.
V 19.00 hodin se otevře i studiová Malá scéna ve dvoře, kde vás již NAPOSLEDY pobaví groteskní komedie Nejstarší řemeslo v režii Jiřího Seydlera. Po 49 reprízách vás čeká derniéra vtipného a přitom moudrého podobenství o lidském životě a společnosti, které rozehraje pět postarších, ale stále žádoucích „kněžek lásky“. Mimo jiné se ale také dozvíte, že i nejstarší zástupkyně „nejstaršího řemesla“ potřebují vědět, co je to marketing, chtějí-li obstát v ekonomické konkurenci… Hrají Zdena Bittlová, Romana Chvalová, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová a Lída Vlášková.

Úterý 21. 6. 2011
Amfiteátr na Kunětické hoře od 9.00 a 10.30 hodin nabídne pro nejmenší diváky pohádkuKocourek Modroočko, která dá nahlédnout do tajného deníku modrookého kocourka. Děti se dozvědí o dobrodružstvích krásných koček, rošťáckých koťat i šviháckých kocourů. Režie Tereza Karpianus. Hostem pražské Pidivadlo.
V 18.00 hodin pak v Městském divadle začíná dramatizace strhujícího románu Klause Manna Mefisto (abo. sk. X) v režii ředitele Divadla pod Palmovkou Petra Kracika. Ve faustovském příběhu z Německa 20. a 30. let o tom, že největší dramata se neodehrávají mezi nebem a zemí, ale svádíme je ve svém nejhlubším nitru, hrají Ladislav Špiner, držitel letošní Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, Martin Mejzlík, Jan Musil, Dagmar Novotná, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další.
Malá scéna ve dvoře na 19.00 hodinu zve na muzikálek Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. A2). Rekonstrukcí osudů prototypu rock´n´rollového krále jménem Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák, kteří pod režijním vedením Jiřího Seydlera v minulosti již zmapovali životní příběh Mississippi Blues Bena a zpěvného zbojníka Janíka. Členové alternativní Akademie hudebních věd k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!, která vám předvede pořádnou rock´n´rollovou smršť. Držte si klobouky!

Středa 22. 6. 2011
Pokud máte rádi politickou satiru, navštivte od 18.00 hodin Městské divadlo, kde vás pobaví komedie Ephraima Kishona Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích (abo. sk. Z). Na dramatizaci knížky světoznámého satirika se podílel i sám režisér inscenace Martin Tichý j. h., který do hlavních rolí obsadil Zdeňka Rumpíka, Martina Mejzlíka a Petra Dohnala. Příběh se odehrává v zapadlé vesničce Kmínovice, kam přijíždí na ozdravný pobyt stárnoucí politik Arnitz Dulniker. Jeho vášeň pro politiku mu však nedá spát, a tak se rozhodne, že ve vesničce uspořádá volby a všechno, co s nimi souvisí…

Čtvrtek 23. 6. 2011
V 10.00 a 17.30 (abo. sk. J) hodin se v Městském divadle uskuteční reprízy satirické komedie Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích. Režie se ujal hostující Martin Tichý, který se podílel i na dramatizaci Kishonovy předlohy. Přijďte se podívat, jak to dopadne, když se někam zavede dřív politika než elektrika. Hrají Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Martin Mejzlík, Romana Chvalová, Lída Vlášková a další.
Pokud máte rádi rock´n´roll, navštivte od 19.00 hodin Malou scénu ve dvoře, kde vás čeká autorský muzikál Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. E2) v režii Jiřího Seydlera. Jedná se o třetí z řady oblíbených „populárně naučných přednášek“, na kterých se s námi vydáváte po stopách hudebních žánrů. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák j. h., kteří si k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!V 10.00 a 17.30 (abo. sk. J) hodin se v Městském divadle uskuteční reprízy satirické komedie Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích. Režie se ujal hostující Martin Tichý, který se podílel i na dramatizaci Kishonovy předlohy. Přijďte se podívat, jak to dopadne, když se někam zavede dřív politika než elektrika. Hrají Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Martin Mejzlík, Romana Chvalová, Lída Vlášková a další.
Pokud máte rádi rock´n´roll, navštivte od 19.00 hodin Malou scénu ve dvoře, kde vás čeká autorský muzikál Benny Rock´n´Roll Star (abo. sk. E2) v režii Jiřího Seydlera. Jedná se o třetí z řady oblíbených „populárně naučných přednášek“, na kterých se s námi vydáváte po stopách hudebních žánrů. Rekonstrukcí osudů rock´n´rollového krále Benny Rock´n´Roll Star vás provedou známí „akademici“ Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák j. h., kteří si k sobě tentokrát přizvali ještě akademického nováčka Josefa Vránu a kapelu Můžete si za to sami!

Pátek 24. 6. 2011
Od 16.00 a 19.30 hodin vás v Městském divadle pobaví 40 úLETů DIVADLA SKLEP – další chod Velké pardubické hostiny ke 40. výročí Divadla Sklep za účasti současných i bývalých členů souboru. Čekají vás dvě představení v jednom – Besídka GRUNT a Besídka ŠPUNT. Vstupenky si můžete zakoupit buď pouze na jedno z nich, či za zvýhodněnou cenu na obě části.
Amfiteátr na Kunětické hoře vás pak na 20.30 hodin zve na další představení v plenéru starobylého hradu, tentokrát na krvavou legendu Čachtická paní (abo. sk. G) s Kristinou Jelínkovou v titulní roli hraběnky Alžběty Báthoryové. Trochu horor, thriller, milostný příběh i soudní drama – tím vším je nové zpracování příběhu o jedné z nejstrašlivějších hradních paní, které režíroval Petr Novotný.

Sobota 25. 6. 2011
V 19.00 hodin bude v Městském divadle zahájen International Festival Jazz Dance Open 2011. Během slavnostního Galavečera se představí nesoutěžní taneční projekty – show mistra světa Jazz Ballet Valery /Rusko/, Taneční divadlo Heleny Machové, TK Chvaletice, Ndiachas Papis Nyass /bubny Afriky/ a Taneční centrum Praha – soubor konzervatoře Balet Praha Junior. Festival budou provázet i různé výstavy: fotografie fotografa a designera Aleše Mádra /foyer přízemí/, fotografie Michaela a Evy Stanovských, keramika Moniky Jaré /foyer 1. patro/ a představí se i vítězné práce dětské výtvarné soutěže festivalu.
Kunětická hora se ve 20.30 hodin změní na Čachtický hrad, kde se odehrává děj známého příběhu hraběnky Alžběty Báthoryové Čachtická paní. Pardubickou verzi krvavé legendy režíroval Petr Novotný, který do titulní role obsadil Kristinu Jelínkovou. Diváci se mohou těšit na strhující zápas dobra a zla inspirovaný skutečnou zkušeností bezpráví i odvěkou lidskou touhou po lásce a nesmrtelnosti…

Neděle 26. 6. 2011
Od 17.00 hodin na jevišti Městského divadla pokračuje International Festival Jazz Dance Open 2011. Soutěžní den nabídne soutěžní taneční projekty – show mistra světa Jazz Ballet Valery /Rusko/, Taneční divadlo Heleny Machové, TK Chvaletice, Iris Ballet – Dance Studio /ČR/, TD Alma /Slovensko/, Taneční studio Emotion, Pop Balet Company /ČR/ a Janáčkovu konzervatoř Ostrava. V rámci večera proběhne i vyhlášení Cen diváků a poroty, v jejímž čele usedne Madam Olga Sergeyeva a Mistr Valeriy Tereshkin /Rusko/, a dekorování vítězů dětské výtvarné soutěže festivalu.
Od 19.00 hodin ožije i Malá scéna ve dvoře, kde vás jistě zcela pohltí dramatizace Gogolovy povídky Bláznovy zápisky v režii hostujícího Mariána Pecka s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli úředníčka Popriščina. Inscenace nabídne tragikomický humor, divadlo plné scénické obraznosti, jevištní poezii, zpěv i karikaturu naší vlastní směšnosti.
Na Kunětické hoře pak ve 20.30 hodin začíná krvavá legenda Čachtická paní, kterou s Kristinou Jelínkovou v titulní roli režíroval Petr Novotný. Přijďte se podívat na napínavý příběh krvelačné hraběnky Alžběty Báthoryové, která se do dějin zapsala jako největší sériová vražedkyně všech dob!

Pondělí 27. 6. 2011
V Městském divadle se od 10.00 hodin uskuteční závěrečná Danceshow mezinárodního festivaluJazz Dance Open 2011, která bude hostit Jazz Ballet Valery /Rusko/, Taneční divadlo Heleny Machové a TK Chvaletice. Od 13.00 hodin pak na jevišti TJ Sokol Pardubice Na Olšinkách pokračují Taneční dílny / workshops pro všechny zájemce bez rozdílu taneční zdatnosti. Rezervace na lekce a více informací na tel. č. 776 088 093 či na www.machovadance.cz.

Úterý 28. 6. 2011
V 19.00 hodin začíná v Městském divadle ZADANÉ představení interaktivní detektivní komedie Bláznivé nůžky, která diváky zavede do kadeřnického salónu se svérázným personálem, kam přichází několik náhodných i stálých zákazníků. Najednou se však o patro výš stane vražda… V režii Petra Novotného hrají Petra Janečková, Dagmar Novotná, Petr Dohnal, Alexandr Postler, Ladislav Špiner a Josef Vrána. Na VIII. ročníku GRAND Festivalu smíchu Bláznivé nůžky získaly titul Komedie roku 2007 a Ladislav Špiner byl v roli Tonyho oceněn za nejlepší mužský herecký výkon festivalu! Komedie se stala i divácky nejoblíbenější inscenací VČD za rok 2008 a na festivalu České divadlo 2008 obdržela Cenu poroty!

Středa 29. 6. 2011
Malá scéna ve dvoře od 10.00 hodin nabídne průřez nejen hudebními dějinami. Interaktivní představení pro děti Tisíce let hudby aneb Od pravěku k renesanci pohostinsky režírovala Martina Čechová. Průvodci na této divadelně-hudební exkurzi budou Petra Tenorová a Martin Mejzlík. Mluvené slovo proloží živě hrané hudební ukázky v podání tria hudebníků z Komorní filharmonie Pardubice – Marie Čapské, Radka Pokorného a Martiny Čechové.
Rovněž od 10.00 hodin, ale v Městském divadle se uskuteční repríza inscenace Černá komedie. Studenty čeká situační komedie na druhou. Děj hry se odehrává potmě. Diváci samozřejmě uvidí, co se na jevišti děje, ale postavy příběhu nikoli… V režii Zdeňka Duška j. h. hrají Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Pavel Novotný, Lída Vlášková, Josef Vrána, Petra Janečková a další.
V 19.00 hodin se pak na jevišti Městského divadla představí herci Městského divadla z Mladé Boleslavi, kteří v Pardubicích odehrají hru lásky a nenávisti Nebezpečné vztahy (abo. sk. B). Nenechte si ujít známý a několikrát zfilmovaný román Nebezpečné známosti v divadelní podobě. Úprava a režie Pavel Khek.

Čtvrtek 30. 6. 2011
Od 19.00 v Městském divadle hostují mladoboleslavští herci s inscenací Nebezpečné vztahy (abo. sk. C) v režii Pavla Kheka. Diváci se mohou těšit na hru lásky a nenávisti markýzy de Merteuil a vikomta de Valmont, kterou přesekla až gilotina francouzské revoluce. A jaké ostří zastaví nás?
Pardubičtí herci odjíždějí na festival Smetanova Litomyšl, kde od 19.00 hodin ve Smetanově domě odehrají strhující Shafferovo drama Amadeus v režii Michaela Taranta.

archiv zpráviček červenec 2011

Pátek 1. 7. 2011
Amfiteátr na Kunětické hoře vás na 20.30 hodin zve na další představení v plenéru starobylého hradu, tentokrát na oblíbenou hudebně dramatickou baladu Cikáni jdou do nebe v režii hostujícího Mariána Pecka. Hudebního nastudování se chopili renomovaná interpretka romské hudby Ida Kelarova a Desiderius Dužda. Uvidíte dramatický příběh lásky Rady a Zobara, plný vášně, zrady a touhy po svobodě, s hlubokou životní moudrostí a nádhernými melodiemi z romského folklóru. V hlavních rolích hrají Kristina Jelínková a Martin Mňahončák j. h.

Sobota 2. 7. 2011
Od 20.30 hodin můžete na Kunětické hoře navštívit předposlední představení hudební balady o zloději koní Cikáni jdou do nebe. Inscenace v režii Mariána Pecka je výjimečná nejen poetikou a atraktivním uhrančivým prostředím romského etnika, ale i nahlédnutím do jeho filosofie a životní moudrosti, navíc provázená nádhernými melodiemi z romského folklóru! V hlavních rolích hrají Kristina Jelínková a Martin Mňahončák j. h.

Neděle 3. 7. 2011
Pokud máte rádi temperamentní hudbu, silné emoce na jevišti či vášnivé tance, přijďte ve 20.30 hodin na vyhlídku hradu Kunětická hora, kde se uskuteční DERNIÉRA hudebně dramatické balady o zloději koní Cikáni jdou do nebe. Slovenský režisér Marián Pecko do hlavních rolí obsadil Kristinu Jelínkovou a Martina Mňahončáka j. h. Hudebního nastudování se chopili renomovaná interpretka romské hudby Ida Kelarova a Desiderius Dužda. Přijďte se rozloučit s výjimečnou inscenací, která do premiéry 14. června 2008 dosáhla úctyhodných 59 repríz.

Pondělí 4. 7. 2011
Východočeské divadlo hostuje na festivalu Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou, kde od 19.30 hodin představí drama Amadeus.

Úterý 5. 7. 2011
Pardubičtí herci od 19.30 hodin hostují na festivalu Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou, kde odehrají činoherní adaptaci operety Netopýr s názvem Pomsta a la Netopýr.

Středa 6. 7. 2011
Herci Východočeského divadla od 19.30 hodin odehrají poslední představení letošní divadelní sezóny, kterým bude Pomsta a la Netopýr na festivalu Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou.


zprávičky připravuje Radek Smetana Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN