VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Večerní šumlování – fotografie 10. 2. 2009 21. 4. 2009 11. 6. 2009 28. 9. 2009 30. 11. 2009

stručná historie 100 let divadla rekonstrukce 2002foto 2002 rekonstrukce 2003

základní kámen nová opona lustr kniha o historii VČD kalendář 2010 (historická fota)

Prosinec před sto lety...   Prosinec po sto letech... Sto let Městského divadla ve foyer

Momentky z oslavy stých narozenin kniha PŘED OPONOU, ZA OPONOU

DVD 100 let VČD společenská hra papírový model divadla – vystřihovánka

Dny otevřených dveří Šumlování ve zkušebně podzimní oslavy, medaile

Sto let Městského divadla ve Státním okresním archivu

Divadlo bylo slavnostně otevřeno 11. prosince 1909Lednové Večerní šumlování na Jevištní zkušebně

pondělí 11. ledna 2010 v 19 hodin

V lednu se setkáme na jevištní zkušebně při pořadu Večerní šumlování už pošesté. V předchozích pěti večerech se postupně vystřídali všichni členové hereckého souboru, kromě čtveřice, kterou uvidíte 11. ledna. Určitě jste zvědaví, na koho se můžete těšit tentokrát.

Ludmila Mecerodová po olomouckém a těšínském divadle zakotvila v Pardubicích, které se jí staly domovem na téměř tři desetiletí. Ráda vzpomíná na postavu Lulu ve hře August August, august, Winifred v Limonádovém Joeovi, Lízu Doolitleovou v Pygmalionu či Maggie ve Zločinech srdce. V současné době ji můžete vidět například v nové komedii Čistírna, která bude v únoru reprezentovat Východočeské divadlo na X. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Ludmila hodně čte, jejím oblíbeným autorem je kromě jiných Raymond Queneau. Má ráda přírodu, kousek z ní má i doma v podobě fíkusu benjamina, a váží si každého stromu ve městě. Zvlášť má ráda aleje, kterých rychle ubývá. Vždy mě překvapí, jak umí rozeznat ptáky, které já ani neumím pojmenovat, a ohromila mě, když si všimla, že ocúny letos na podzim vykvetly překvapivě brzy. Víte, co to jsou ocúny? Já ne. S Ludmilou si tedy budeme moci popovídat o spoustě věcí, nejen o divadle.

Radek Žák pochází z Prahy, po konzervatoři si prošel angažmá v Divadle O. Stibora v Olomouci a v Jihočeském divadle České Budějovice. Před deseti lety na sebe upozornil například jako Mlynář v Jiráskově Lucerně, Puk v Shakespearově Snu noci svatojánské nebo Flop v inscenaci beze slov Cvoci, kterou hrál moc rád a moc dobře. A když jsme inscenovali Stabat Mater, kdo jiný než tento charismatický herec mohl hrát Ježíše? V současnosti ho můžete vidět například jako Trigorina v Rackovi nebo Mikoláše v Markétě Lazarové. Radek kromě herectví studoval i dramaturgii, na mnoho věcí kolem divadla má dost vyhraněné názory, například nemá moc rád muzikálové divadlo, které je v poslední době v činoherních divadlech tolik populární, suma sumárum, je toho dost, co můžeme spolu probrat…

Martina Sikorová je anděl! Možná ne doslova, ale přece jenom ne každá herečka se může pochlubit tím, že během tří let hrála dvakrát anděla – v Malovaném na skle a v Čase katů. Jinak je to spíš slavice. Často ji slyšíme zpívat ze zkušebny, kde trénuje a korepetuje do úmoru, ale v muzikálu Chicago všechny tyto hodiny drilu skvěle zúročila a zazářila v hlavní roli jako vražedkyně Roxie Hart. Poslední příležitostí byla Evelyn v komedii Čistírna, ve které hraje kromě Ludmily, Martiny i další host lednového šumlování – Jan Musil.

 


L. Mecerodová, M. Sikorová, ČISTÍRNA, foto Michal Klíma


R. Žák, J. Musil, RADÚZ A MAHULENA, foto Michal Klíma

Honza má za sebou také angažmá v Olomouci, myslím, že je až s podivem, kolik herců našeho divadla prošlo touto moravskou štací. Hned zkraje svého nového působení dostal velkou příležitost v podobě hlavní role v Radúzovi a Mahuleně nebo jako Horacio v Hamletovi. V poslední době se ale zdá, že jeho hlavní doménou budou komedie, zcela určitě si to myslím po premiéře Čistírny, kde podle mě Honza exceloval jako zakřiknutý submisivní Peter. Kromě herectví ho v poslední době zaujal paintball. Pro zvědavé budoucí nebo už současné obdivovatelky mám špatnou zprávu, Honza je už zadaný.

Druhý lednový týden nás čeká možná trochu nesourodá čtveřice, herci nestejné generace, různých zájmů a založení. Ale o to zajímavější může být povídání s nimi. Věřím, že se těšíte na toto setkání stejně jako já!

Večerní šumlování jsme připravili jako nový komorní pořad při příležitosti oslav stého výročí Městského divadla. Ukázalo se, že tato forma povídání, vzpomínání, veselých historek i vážnějších zastavení vás zajímá, soudím tak nejen podle zaplněného hlediště. Někdy toto setkání trvá bezmála dvě hodiny a myslím, že pokaždé se vytvoří moc hezká nálada, takže nikdo nechce odejít. Proto se nám zdálo, že bychom měli v těchto setkáváních pokračovat, ale pochopitelně se nechceme opakovat. Vytváříme proto nový princip a koncepci večerů na zkušebně. Od března se budeme dál scházet s herci, ale chceme více zapojit diváky do hry formou soutěží na dané téma. Trochu si připomeneme i historii divadla, zejména tu nejčerstvější, a také zavzpomínáme na osobnosti Východočeského divadla, které si zasluhují pozornost, i když už nejsou mezi námi – například na Valerii Kaplanovou, Milana Sandhause nebo Petra Skálu. Věřím, že vás tato forma večerů také zaujme a zůstanete nám věrni.

Jana Uherová, Divadelní zpravdodaj 1/2010

Fotografie


Divadlo bylo slavnostně otevřeno 11. prosince 1909Večerní šumlování v listopadu 2009
Páté Večerní šumlování

pondělí 30. listopadu 2009 v 19 hodin

V rámci připomenutí stého výročí pardubického divadla každé dva měsíce pro naše nejvěrnější diváky připravujeme zábavný program Večerní šumlování. Pokaždé je jiný, originální a nikdy se neopakuje. To by se ostatně nemělo žádné představení. Důležitou součástí každé divadelní události jsou diváci – v tomto případě máme radost, že naši „šumlovací“ diváci nás evidentně mají rádi a poměrně rychle máme vyprodáno. Děkujeme za přízeň a já za sebe doufám, že ani tentokrát vás nezklameme.

Každý večer mám obvykle čtyři hosty, které představím a zpovídám. Čtyři osobnosti, čtyři odlišné herecké i lidské osudy. Tentokrát se můžete těšit na herečku, kterou sledujete na prknech Východočeského divadla už bezmála třicet let. Lídu Vláškovou si určitě pamatujete jako Emilii Marty ve Věci Makropulos, Margaritu Duplessis v Dámě s kaméliemi, Gizelu v Kočičí hře či naposledy Julii v Romulovi Velikém. Nepochybně bude spousta vzpomínek na prakticky jediné divadlo, kterému Lída zasvětila život. 

Pánské hosty máme tentokrát tři. Pokud Zdeněk Rumpík pustí ke slovu i své kolegy (myšleno v legraci, samozřejmě…), dovíte se mnoho zajímavostí také o Alexandru Postlerovi a Josefu Pejchalovi.

Lexu si určitě okamžitě spojíte s Porthosem ze Tří mušketýrů, s Mouchou z Příběhů obyčejného šílenství či s Medvěděnkem z Racka.

Zdeněk Rumpík, kromě toho, že je nesmírně vtipný vypravěč nejen divadelních zážitků, je založením optimista, veselý člověk a v divadle ho režiséři nejčastěji obsazují do komediálních rolí. Momentálně exceluje v roli Doolittla v My Fair Lady, ale nepochybně se vám vybaví i jako Hejtman z Revizora či Tartuffe ze stejnojmenné Molièrovy hry. Velmi zajímavá byla i postava Herce v detektivce Hra se smrtí.

Josef Pejchal je divákům známý především jako doktor Suk z nekonečného seriálu Ordinace v růžové zahradě, ale nesmíme zapomínat na jeho divadelní herecké úspěchy. Momentálně hraje postavu Hamleta, která zajímá určitě každého herce, a potýká se s ní opravdu se ctí. Ale je to také náš Aralambi z „Cikánů“ a byl Janíkem v Malovaném na skle. V současné době zkouší spolu s Lexou Postlerem v komedii Čistírna.

Věřím, že s těmito herci si budu mít co říct, ale jestli máte pocit, že by na některé otázky nedošlo, nestyďte se sami zeptat. A jestli se stydíte, napište otázky na papír a odevzdejte mi je na začátku. Myslím, že se Zdeňkem a Lexou, kteří jsou vyhlášení vypravěči, a s Pepou a Lídou, kteří určitě nezůstanou pozadu, nás čeká pěkný večer plný vzpomínek a laskavého humoru. Pokud nevíte, co budete dělat 30. listopadu, dali jsme vám dobrý tip, nemyslíte?

Jana Uherová, Divadelní zpravdoaj 11/2009


Divadlo bylo slavnostně otevřeno 11. prosince 1909Večerní šumlování v září 2009
Šumlovat se tentokrát bude (nejen) o Četnických humoreskách

pondělí 28. září 2009 v 19 hodin

Zářijové Večerní šumlování bude zpestřené zajímavým hostem, hercem, který ve Východočeském divadle strávil v angažmá osm sezón a rád se sem vrací. Nejen jako divák, ale i v roli hostujícího herce. O kom je řeč? O FRANTIŠKU ŠVIHLÍKOVI, kterého jsme na našich prknech mohli naposledy vidět před téměř dvanácti lety v inscenaci Alejandra Casony Dům se sedmi balkóny. Jestli si nepamatujete ani na jednu z jeho nesčetných rolí v našem divadle, určitě si vzpomenete na četníka Čeňka Němce z kultovního seriálu Četnické humoresky. Česká televize natočila tři série po třinácti epizodách a seriál si záhy vysloužil velkou oblibu u diváků. Humoresky námětově těžily z existence četnických pátracích stanic – předchůdkyň současné kriminální služby – a skutečných případů, které stanice řešily. Do hlavních rolí režisér Antonín Moskalyk obsadil Tomáše Töpfera, Ivana Trojana, Erika Parduse, Petra Kostku, Pavla Doucka, který byl několik let naším kolegou (a dodnes ještě hraje v muzikálu Donaha!), a také Františka Švihlíka. Jenom v první sérii však kromě nich hrálo 313 herců epizodní, menší role. Mezi nimi uplatnili svůj talent i mnozí pardubičtí herci, někteří z vás si ze seriálu jistě vybaví Jindru Janouškovou, Kristinu Jelínkovou, Pavla Novotného či Josefa Vránu.

Každé natáčení, ať už filmu, televizního seriálu či jiného televizního programu, je pro oblastní herce (ale nejen pro ně) velkou zkušeností. Někdy je tato práce zábavná, poučná, často však i únavná a stresující. Hlavně když mají herci pracovní závazky v mateřském divadle, přes den točí v Praze nebo v exteriérových lokacích mimo hlavní město a večer hrají divadlo. O tom všem si budeme s panem Švihlíkem povídat. Zavzpomínáme na jeho pardubické angažmá, ale většinu času tentokrát budeme věnovat televizi. A především seriálu Četnické humoresky. Televizní štáb, který na tomto projektu pracoval, ale i spousta herců na spolupráci s panem režisérem Moskalykem a jeho dcerou Pavlínou, která po otcově smrti seriál převzala, moc rádi vzpomínají. Určitě se najde kopa skvělých „historek z natáčení“, o které se s vámi naši herci podělí. A pokud by na něco zapomněli, můžou si pomoci knihou vzpomínek na natáčení Četnických humoresek, která vyjde 10. září. Čtvrté Večerní šumlování tak bude zcela ojedinělé a výjimečné tématem.

Také jste rádi, když v nějaké roli, byť i drobné, objevíte herce z našeho divadla? Taky jste na něj tak pyšní? Jestli ano, tak to nemůžete 28. září chybět, na Jevištní zkušebně budeme vzpomínat a připomínat si historky z natáčení. Vesele a zábavně!

Jana Uherová, Divadelní zpravodaj 9/2009


Přijďte si večer už potřetí zašumlovat (červen 2009)

celá fotogalerie

Divadlo bylo slavnostně otevřeno 11. prosince 1909Pokouším se Večerní šumlování nějak žánrově zařadit, ale stále se vracím k tomu, co mě napadlo hned na začátku – talkshow. Třeba to zní neskromně, ale já si myslím, že to je opravdu talkshow. Když si totiž to slovo rozdělíte a přeložíte z angličtiny, vyjde vám povídání a podívaná. A to Šumlování splňuje. Soudím tak alespoň podle posledního večera, kdy kromě povídání všech zúčastněných Jirka Kalužný jako bonus předváděl své kolegy a kantory. A to byla docela legrační podívaná.

Myslím, že vás bavíme a že jste si v novém programu našli zalíbení. Při dubnovém Večerním šumlování jsem se zadívala do zaplněného hlediště a viděla jsem zájem, pobavení, pohodu a klid. A to jsme „šumlovali“ přes sto minut! Jsem ráda, že máte s námi trpělivost, a věřím, že přijdete znovu, tentokrát 11. června. Povídat si budete moci s Jindrou Janouškovou, Kristinou Jelínkovou, Václavem Duškem a Martinem Mejzlíkem.

Minule jsme strávili večer se spolužáky z DAMU, u těchto čtyř herců se takové pouto nenabízí, ale přesto mají hodně společného. Kristina s Martinem jednu dobu pořád partneřili. Začalo to Kartouzou parmskou, na kterou Kristina vzpomíná takto: „Tohle byla moje první role v Pardubicích a taky první velká lekce. Můj herecký partner se tři dny před premiérou zranil a musel za něj v jedné z hlavních rolí zaskočit Martin Mejzlík. Vůbec jsme se neznali. Byli jsme rychle představeni a rovnou vrženi do milostných scén…“

S Jindrou se budeme procházet v čase a probereme zejména těch (neuvěřitelných!) třicet let v našem divadle.

Vašek si prošel několika divadly. V posledních deseti letech nás baví svým šarmem, šprýmem a humorem, ale především hereckým talentem. Už teď se těším na jeho (nejen) divadelní historky a jak znám Vaška, některé budou určitě s hvězdičkou.

Přijďte se pobavit taky. Vykašlete se na televizi, ta bude vysílat (totéž či cokoliv) i druhý den, ale příjemná atmosféra jedinečného večera s našimi herci se opakovat nebude.

Jana Uherová, Divadelní zpravodaj 6/2009

Fotografie z VEČERNÍHO ŠUMLOVÁNÍ – 11. června 2009, foto Radek Smetana


Večerní šumlování se spolužáky z DAMU / 21. dubna 2009

celá fotogalerie

Divadlo bylo slavnostně otevřeno 11. prosince 1909Večerní šumlování – zbrusu nový zábavně-diskusní pořad, který jsme pro vás při příležitosti oslav stého výročí Městského divadla připravili v únoru, zaznamenal velký zájem. V prvním večeru jsme vám z trochu jiného pohledu přiblížili Petru Janečkovou, Dagmar Novotnou, Jana Hyhlíka a Pavla Novotného, použili jsme spoustu obrazového materiálu z pracovních i soukromých archivů jednotlivých herců a vyslechli si historky z „natáčení“. Chtěli jsme se neformálně sejít a hlavně se příjemně pobavit s našimi věrnými diváky, a soudě podle jejich ohlasů, povedlo se nám to.

Večerní šumlování se uskuteční každé dva měsíce, nejbližší proběhne 21. dubna od 19.00 hodin opět na Jevištní zkušebně. Tentokrát vám představíme čtveřici herců, kteří před neuvěřitelným čtvrtstoletím v jednom ročníku absolvovali pražskou DAMU – Romanu Chvalovou, Jiřího Kalužného, Josefa Vránu a Petra Dohnala. Ne všichni dostali hned angažmá v Pardubicích, nicméně po pár sezónách se tu sešli a partneří spolu už dvě desetiletí. Moderátorem večera budu výjimečně já sama, protože tyto herce dobře znám ještě ze studií, a i pak jsem sledovala jejich osudy, abych se s nimi pracovně setkala tady ve Východočeském divadle. Srdečně vás tedy zvu na povídání o hereckých začátcích svých kolegů, o jejich soukromí či snech. Ani jeden z těchto večerů se nebude opakovat, proto si nenechte ujít příležitost být u toho.

Jana Uherová, Divadelní zpravodaj 4/2009

Fotografie z VEČERNÍHO ŠUMLOVÁNÍ – 21. dubna 2009, foto Lubomír Jeníček


Divadlo bylo slavnostně otevřeno 11. prosince 1909Večerní šumlování ve zkušebně

Ptáte se, co je to šumlování? A může se šumlovat i jindy než večer? Samozřejmě, pojďme si však nejdříve osvětlit toto slovo. Herci šumlují, když nemluví korektně, když nesprávně či nedbale vyslovují, když mluví nesrozumitelně nebo dokonce breptají. A to je něco, čeho by diváci při představeních neměli být svědky. Ale jindy, v soukromí, můžou herci mluvit, jak chtějí, třeba i nedbale. Nebo chcete-li – neformálně. A tím se dostáváme k názvu nového zábavně-diskusního pořadu. Večerní šumlování bude cyklus večerních posezení herců s diváky. V pěti večerech vám představíme naše herce, jak je neznáte, dozvíte se o nich spoustu zajímavostí, nahlédnete do jejich soukromí. A také se ohlédneme v čase – v době moderních médií máme mnoho obrazového i zvukového materiálu, abychom společně zavzpomínali na jejich minulost. Především však, abychom se společně pobavili. Herci nebudou deklamovat cizí myšlenky či verše, ale budou mluvit vlastním jazykem o věcech, které je zajímají i trápí. Takže jim nějaké to šumlování určitě rádi promineme.

Tento pořad bude jednou z mimořádných akcí pořádaných při příležitosti stého výročí otevření Městského divadla v Pardubicích. Mimořádný bude i tím, že se bude konat v klubovém prostředí Jevištní zkušebny. Pokaždé se sejdeme se čtyřmi herci, které blíže poznáte. První večer bude patřit Dagmar Novotné, Petře Janečkové, Janu Hyhlíkovi a Pavlovi Novotnému, moderátorem večera bude Ladislav Špiner.

Tak co, nalákali jsme vás na naše Večerní šumlování? Pokud ano, jste srdečně zváni...

Jana Uherová, Divadelní zpravodaj 2/2009

Fotografie z VEČERNÍHO ŠUMLOVÁNÍ – 10. února 2009, foto Michal Klíma




 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN