VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

stručná historie 100 let divadla rekonstrukce 2002foto 2002 rekonstrukce 2003

základní kámen nová opona lustr kniha o historii VČD kalendář 2010 (historická fota)

Prosinec před sto lety...   Prosinec po sto letech... Sto let Městského divadla ve foyer

Momentky z oslavy stých narozenin kniha PŘED OPONOU, ZA OPONOU

DVD 100 let VČD společenská hra papírový model divadla – vystřihovánka

Dny otevřených dveří Šumlování ve zkušebně podzimní oslavy, medaile

Sto let Městského divadla ve Státním okresním archivu

Společenská hra z divadelního prostředí bude pro rodiče i děti

Mohlo by se zdát, že doba stolních společenských her už minula. Že děti dají přednost televizi, počítači, elektronickým hrám. Že rodiče nemají čas si na hodinu či dvě sednout a hrát si se svými ratolestmi, ale musí shánět práci, vydělávat, pracovat nebo jsou tak unavení, že si raději zapnou sportovní přenos nebo telenovelu.

Ponechme stranou otázku, zda je to správné. Ale protože víme, že navzdory vší moderní technice, efektům multikin a kouzlu a pohodlí domácího kina je stále více těch, kterým stojí za to jít do divadla na živý, nezprostředkovaný zážitek, a nemenší se ani počet mladých uchazečů herectví, kteří nesní jen o slávě před kamerou, ale chtějí stát před publikem, tváří v tvář, věříme v kouzlo živého umění, v kouzlo divadla stejně jako v sílu a dar společných chvil, kdy si děti mohou hrát s rodiči nebo s babičkou a dědou.

Proto jsme se rozhodli dát vám ke stoletému výročí našeho – vašeho divadla dárek v podobě společenské hry s divadelní tematikou. Díky hrací kostce a obyčejným figurkám projdete na hracím plánu útrobami celého divadla. Stanete se na chvíli herci, kteří zkouší novou inscenaci, projdete krejčovnou, fundusem, jevištěm, zákulisím, ale také divadelním barem nebo na vlastní kůži poznáte nebezpečí propadla či záludnost kritiků. A jelikož je naše hra divadlem nejen inspirovaná, ale dokonce ji samo divadlo vydává, budete si během hry moci sami zahrát monology slavných divadelních postav jako jsou Cyrano, Romeo a Julie a další. Součástí hry bude totiž i krátký scénář, který vám napoví, kterak se na chvíli stát hercem.

Náš dárek je samozřejmě určen v prvé řadě divákům pardubickým, takže se můžou těšit, že na obrázcích na hracím plánu poznají karikatury svých oblíbených herců i architektonické detaily naší krásné, stoleté divadelní budovy. V těchto dnech dokončuje výtvarné návrhy scénografka Renáta Vosecká a hra nazvaná PREMIÉRA již brzy půjde do tisku, tak aby byla 11. prosince 2009, kdy si sté výročí připomeneme, k dostání.

Takže pokud máte rádi divadlo a chcete se pobavit, ať už se svými dětmi nebo jen mezi dospělými, vám všem nezbývá než popřát divadelním slangem: Zlomte vaz!

Tomáš Syrovátka, Divadelní zpravodaj 11/2009


Křest společenské hry Premiéra

V sobotu 5. prosince 2009 jsme před pohádkou Jak se bubnuje na princezny pokřtili společenskou hru Premiéra, která dětem zábavnou formou ukáže, jak vznikají divadelní inscenace. Hru Premiéra si můžete zakoupit v našem divadelním obchůdku ve foyer nebo v obchodním oddělení. Přejeme příjemnou zábavu!

Radek Smetana, 5. prosince 2009
 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN